Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Ultimates: Bohové a monstra. Existuje ještě někdo bez superschopností?

Redakce

Redakce

13. 9. 2010

Jak se zdá, tým Ultimates si po záchraně světa před mimozemšťany může dopřát trochu klidu. Idylu však brzy naruší lehce vyšilující Thor, jehož minulost se začíná pomalu odkrývat, a zrádce uvnitř týmu, který vyzradí cenné informace veřejnosti. Mark Millar a Bryan Hitch si zkrátka nedají pokoj a přináší novou dávku adrenalinu.

Ilustrace na obálce Autor: Bryan Hitch

Ultimates 2: Bohové a monstra jsou první knihou z celkových dvou a na její podobě se to viditelně odráží. Děj se teprve rozjíždí a čtenářům jsou předkládány pouze problémy, které je třeba do budoucna vyřešit. Ať už se jedná o Thora, který údajně není severským bohem a navíc mívá čím dál tím častěji podivná vidění, nebo o fakt, že celá společnost se dozvěděla, že Hulk, který nedávno způsobil smrt stovek civilistů, je ve skutečnosti doktor Bruce Banner a klidně si žije v utajení. Z týmu navíc odchází zhrzený doktor Pym a potýká se s pořádnou životní krizí. Místo superhrdinských akcí a misí nás tak Miller seznamuje spíše s lidskými problémy Ultimates. Pořádnou bitku nám předkládá pouze na úplném konci, a to ještě mezi jednotlivými členy týmu.

Hlavní postavy se množí geometrickou řadou

Kdo patří mezi milovníky klasického moralisty jménem Captain America, ať se předem připraví na fakt, že si ho protentokrát příliš neužije. Hlavními postavami jsou zejména Thor, Bruce Banner a doktor Pym, zbytek hrdinů se dějem spíše mihne a maximálně přihodí nějakou tu epizodku z osobního života. Aby toho zmatku nebylo málo, na scéně se objevují superhrdinové z různých zemí, a to Captain Britain, Captain Spain, Captain France, Captain Italy… A tak Captain America začíná být mírně řadovým vojákem. Za vše může program Super-vojáka, který brzy dodá i nové a ještě větší Giant-Meny. Z příběhu se tak téměř vytrácí jakákoli bytost bez superschopností a hrdinové přibývají geometrickou řadou. Proto se nedivte, když v chlápcích v těsných barevných trikotech ztratíte přehled.

Vtip a ironie mizí, vystřídají je lidské problémy

Ostrý a pichlavý humor, kterým se Mark Millar proslavil v posledních dílech nových Ultimates se však v knize Bohové a monstra tak nějak vytrácí. Všudypřítomná ironie a nezapomenutelné hlášky mizí a jsou nahrazeny vážnými otázkami morálky, šílenství a životní krize. Hlavní roli tak přebírá kresba Bryana Hitche. Kromě už klasického filmového pojetí, které tento kreslíř okoukal od X-Menů a Avengers, se můžeme požitkářsky kochat barevnými tematickými variacemi a monumentálními detaily jednotlivých postav.

Ultimates 2: Bohové a monstra však milovníky superhrdinů přesto neurazí. I bez legendárních hlášek a cynismu Millar drží laťku i atraktivitu příběhu. Nestačí než doufat, že v druhé knize nám předvede pořádnou akční jízdu a bude opět ve staré formě.

Název originálu: Ultimates 2/1: Gods and Monsters
Český název: Ultimates 2/1: Bohové a monstra
Autor: Mark Millar
Překlad: Pavel Švanda, Marek Barányi
Ilustrace: Bryan Hitch
Počet stran: 144
Vazba: brožovaná
Rozměry: 168 x 258 mm
Vydal: BB/art a Crew, Praha 2010
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ultimates: Bohové a monstra. Existuje ještě někdo bez superschopností?