Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Ultimates 2 : Je třeba zničit Satana! Rusko-čínský team příšer vyhlazuje Ameriku z mapy

Redakce

Redakce

27. 3. 2011

OBR: Komisk Marka Millara Ultimates 2 Jak ukrást AmerikuNení lehké najít všechny marvelovské superhrdiny na jednom místě, ale právě to se milovníkům amerického komiksu poštěstí díky Marku Millarovi v nové knize ze série Ultimates: Jak ukrást Ameriku. Spojené státy mají totiž opravdu velký problém a jeden tým superhrdinů zkrátka nestačí.

Ilustrace na obálce komiksu Ultimates 2: Jak ukrást Ameriku, autor: Bryan Hitch

Tým Ultimates je v krizi. I když stále plní zahraniční mise, skupina hrdinů se pomalu rozpadá. Thor vinou svého bratra Lokiho sedí v blázinci, Hulka už všichni dávno pohřbili, a situaci zachraňuje pouze zodpovědný Kapitán Amerika. I na něj však začnou doléhat osobní problémy v podobě chorobné žárlivosti. Navíc se stále nepodařilo odhalit zrádce, který nepřátelům Ameriky poskytuje vše, co o Ultimates potřebují vědět. Na scéně se objevuje nový a na první pohled ve všem lepší tým hrdinů s nadpřirozenými schopnostmi, Liberators, kteří mají jediný cíl – ovládnout Ameriku a zničit Ultimates.

V Ultimates 2: Jak ukrást Ameriku se objeví vše, co v předchozím díle chybělo – akce, boj, akce, překvapení a akce. O masakry civilistů a porážky superhrdinů opravdu není nouze, dramatičnost však funguje na úkor propracovanosti příběhu. Čtenáře občas zarazí prvoplánovost jednotlivých zápletek. Proti americkým hrdinům stojí tým složený z jednotek Číny, Ruska, Severní Koreje, Sýrie a Středního Východu.

A proč? Aby společným úsilím porazili velkého Satana a překazili americké plány na světovou nadvládu. Dalším důkazem, že Mark Millar sází na moderní světovou politiku, je lehce nadbytečná role útočného týmu Evropské unie. Co naplat, alespoň čtenáři nabízí odpověď na otázku, proč Norsko dosud nevstoupilo do EU.

OBR: Mark Millar: Ultimates 2 Jak ukrást Ameriku

Millar si přichystal také nemalý počet náhlých překvapení. Pár návratů pozorný čtenář jistě očekával, nejpodivnější zvraty však přicházejí v bojových scénách, které představují prakticky celou druhou polovinu knihy. Millar se zřejmě drží stovkami let prověřeného principu deus ex machina aneb Když už je všechno ztracené, přijde něco absolutně nepravděpodobného. Proto se není čemu divit, když stránky zničehonic zaplaví armáda orků, obřích vlků a dalších rohatých zrůd, nebo přijde na scénu Scarlet Witch a máchnutím ruky změní vše, co se dosud stalo, na trochu přijatelnější verzi reality.

Stejně jako kreativitou přímo přetékající Mark Millar, ani kreslíř Bryan Hitch se v žádném ohledu nenechal zahanbit. Na rozdíl od prvního dílu pojal dvojku v opravdu monumentálním duchu. Velkolepé scény, působivé výřezy kreseb a zejména dominanta knihy – téměř panoramatický výjev z boje, který si můžete rozložit až do délky osmi stran klasické komiksové knihy. Na konci opět září originální obálky v barvě, ale představují se i dalších formách: vytažené tuší nebo nakreslené pouze tužkou. Poslední  podoba nejpádněji dokládá, jak neuvěřitelné je Hitchovo umění.

I přesto, že čtenář občas kroutí hlavou nad dějovými zvraty a do děje je přimíchána pěkná dávka politiky, dohání dvojka Ultimates vše, co první díl opomenul. Grafické zpracování bere dech a plnými doušky si užijeme vše, co američtí superhrdinové dokážou. Millar jako vždy dokazuje všemi dostupnými prostředky, že Amerika prostě boduje na všech frontách a všechno, co se jí postaví do cesty, se rázem stává symbolem prohnilého zla. Imperialismus sice sálá z každé bubliny a odhodlaných pohledů hlavních hrdinů, ale na druhou stranu je třeba si přiznat, že bez něj už by to snad ani nebyl americký komiks, který všichni tak milují.

Název originálu: Ultimates 2/2: Grand Theft America
Český název: Ultimates 2/2: Jak ukrást Ameriku
Scénář: Mark Millar
Kresba: Bryan Hitch
Překlad: Marek Baranyi, Pavel Švanda
Počet stran: 232
Vazba: brožovaná
Rozměry: 168 x 258 mm
Vydal: BB/art a Crew, Praha 2011
Doporučená cena: 499 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ultimates 2 : Je třeba zničit Satana! Rusko-čínský team příšer vyhlazuje Ameriku z mapy