Menu
TOPZINE.cz
Hudba

UDG vydávají nové album. Pro fanoušky připravili Pádové otázky

Redakce

Redakce

29. 9. 2012

!Exkluzivní rozhovor!Po třech letech vydává ústecká poprocková skupina UDG novou desku nesoucí název Akrobat. Vyjde 12. října, 7. září byl jako ochutnávka představen singl Pádové otázky.

UDG poskytli TOPZINE.cz exkluzivní rozhovor Foto: Tereza Menclová, TOPZINE.cz

Čtyři členové kapely, bubeník Tomáš (Jugi) Staněk, zpěvák Petr Vrzák, jeho bratr a basák Pavel Vrzák a kytarista Bohumil Němeček, promluvili o tvorbě alba, externích spolupracovnících a svých očekáváních vážně i s nadsázkou.

Co vás vedlo k vytvoření nového alba?

Petr: Byl tu určitý tlak z okolí a nakupily se nám nové písničky. Poslední desku jsme vydávali před třemi roky. Také jsme chtěli hrát něco jiného na vystoupeních. Neříkám, že bychom se vyloženě začali se starým repertoárem nudit, ale chtělo to oživení. Jak pro nás, tak pro fanoušky.

Proč se nové album jmenuje Akrobat?

Jugi: Je vždy fajn, když je tam nějaký spojující element. Texty se odehrávají různě ve výškách, pořád se někam padá a je tam taková nevyrovnanost. Z toho vyplynulo, že Akrobat by byl dobrý název, krom toho je to i hezké slovo.

Čtěte také o novince od Placebo

Na nahrávání s vámi externě spolupracovali Iva Frühlingová, Oto Klempíř a Barbora Hájková. Proč jste se rozhodli právě pro ně?

Petr: Je to vždy zpestření a na desku to patří. Ota Klempíř je v titulní písničce Akrobat, protože se nám líbí kapela J.A.R., ale také jsme potřebovali rappera, někoho s charakteristickým hlasem. Ty hloubky v jeho hlase nás hodně bavily. S Ivou Frühlingovou máme za sebou příjemnou spolupráci a potřebovali jsme frankofonní zpěvačku, kterých moc není. A Bára je frontmanka kapely Bags, se kterou jsme jeli koncerty, máme spolu duet na jejich desce.

UDG a Iva Frühlingová – Buď a nebe
[youtube-height=25]oibiOq6zEYg[/youtube]

Jugi, je pravda, že všechny texty jsi psal ty?

Jugi: Kromě posledního, který je česko-francouzský. Tam pracovala na melodii přítelkyně našeho producenta, zpěvačka kapely Cartonnage, přezdívaná Vanda Choco. Jelikož je zvyklá zpívat francouzsky, vytvořila francouzský text, který jsem pak dodělal. Takže k tomu udělala takový výkop.

Na tvorbě alba se podílel producent Armin Effenberger. Jak moc do tvorby zasahoval?

Petr: Od nás měl poměrně volnou ruku, sound písniček ovlivnil dost. Dělá spíš elektro-pop a na desce je slyšet, že tam zapojil spoustu cinkrlátek, kláves a obohatil to syntetickými zvuky.

Proč jste jako první singl z nového alba vybrali právě Pádové otázky?

Bohouš: Armin vybral tři čtyři písničky, o kterých si myslel, že by mohla česká rádia hrát. Po dohodě se pak jako singl vybraly Pádové otázky. Z desky vyčnívají tím aranžé i koncepcí.

Pavel: Ono to vyplynulo z nálady léta, kdy jsme se začali dohadovat. Byl to takový letní hit.

Bohouš: Akorát to léto jsme nějak nestihli, takže to bude podzimní hit. Aspoň na podzim zlepší lidem náladu.

[youtube_660]sWenXITD0So[/youtube_660]

Říkali jste, že je těžké se dostat do rádia. V čem je problém?

Bohouš: Já nevím, na to by bylo lepší se zeptat lidí v rádiu. Ale když písnička neodpovídá formátu toho rádia, tak ji prostě nehrají. Celkově v Čechách hrají hrozně málo českých kapel. Největší taháky festivalů v rádiích skoro nejsou slyšet, což je divná věc, v zahraničí to funguje úplně obráceně.

Jugi: Rádia, která udávají trend v českém éteru, hodně přebírají zahraniční playlist a pro českou muziku nemají tolik prostoru. Když nějaký prostor mají, velmi pečlivě vybírají věci, které jim zvukově sedí do formátu, na což se člověk nemůže připravit nebo to ovlivnit.

Kde a kdy proběhne křest alba? Je vybrán nějaký kmotr či kmotra?

Bohouš: Album se bude křtít na šňůře, na všech koncertech od konce října do konce prosince, kterých bude zhruba 25. O kmotrovi jsme zatím nepřemýšleli, ale v Praze to asi bude někdo z hostů.

Chystáte koncerty v zahraničí?

Petr: Plánujeme na jaro příštího roku pár koncertů na Slovensku.

Bohouš: Měl by to být výměnný koncert se slovenskou kapelou Smola a Hrušky. Půlka turné by se měla jet na Slovensku a zbytek u nás.

FOTO: UDG - Akrobat

Nové album UDG Akrobat Zdroj: Supraphon

Netáhne vás to poslední dobou, i v rámci komercializace, zpívat anglicky? Opustit české texty?

Petr: Několikrát jsem o tom přemýšlel. Podle mě je snazší dostat angličtinou do písničky nějaký větší výraz, dá se s ní lépe pracovat. Čeština je taková tvrdší. Z tohoto důvodu by mě to lákalo, ale asi ne u nás, UDG zůstanou u češtiny.

Jugi: Na světě je obrovská konkurence. Třeba v Anglii vzniká tolik skvělých a výjimečných kapel, proto se malinko obávám, že bychom neobstáli. Myslím, že v Čechách je důležité, že zpíváme naší mateřštinou, lidi to chtějí. Kapely zpívající anglicky se tady moc neprosazují, až na výjimky jako Charlie Straight. Dokonce jsem se setkal s názorem, že promotéři nechtějí ani předkapelu zpívající v angličtině, protože to prý lidi nezajímá.

Petr: Uvedu příklad. Děláš písničku a přijde ti to jako indie rock, taková Anglie. Dáš tomu český text a máš, když to hodně přeženu, českou vesnici.

Natáčení desky trvalo přibližně půl roku. Natáčeli jste hodně intenzivně?

Petr: Hodně neintenzivně. Nahrávání jsme museli vložit do normálního rozjetého programu kapely. Přes týden se točilo a o víkendech se jezdily koncerty. Musím říct, že tento model se nám oproti minulým natáčením osvědčil. Na vše jsme měli více času. Věci se daly měnit. Ne že za čtrnáct dní nahraješ desku, a pak už musíš celý život poslouchat ty chyby.

Obáváte se, jak nové album přijmou lidé? Bude to pro ně velká změna?

Petr: My se obáváme vždycky. Je to po třech letech a kapela se někam posunula. Jsem zvědavý, jestli to lidi přijmou, nebo nepřijmou.

Jugi: Změn proběhlo dost. Vyměnili jsme kytaristu a producenta a jsou to tři roky. Ne že bychom se tak moc obávali, ale je to vždy trochu takové napětí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

UDG vydávají nové album. Pro fanoušky připravili Pádové otázky