Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Učitelé z USA pomohou školám s výukou angličtiny

Redakce

Redakce

14. 9. 2010

StážistéDíky Fulbrightově komisi dojde i v letošním roce k rozšíření podpory studia anglického jazyka na středních školách. Stejně tak jako v předchozích letech do České republiky zavítají stipendisté z USA, kteří se budou,po dobu jednoho roku podílet na výuce angličtiny na středních školách. Celá delegace se skládá ze tří učitelů a sedmi asistentů při výuce.

Stážisté

Ilustrační foto, Zdroj: Tutor

Američtí učitelé vystřídají své české kolegy na středních školách v  Táboře, Vsetíně a Olomouci, a ti naopak zaujmou jejich místo na amerických středních školách v Aspenu v Coloradu, Everettu ve státu Washington a Napoleonu v Ohiu. Podobné výměny probíhají už řadu let a mají jen ty nejlepší výsledky. Američtí učitelé umožní českým studentům proniknout do tajů anglické konverzace a naopak, čeští učitelé získají nenahraditelnou zkušenost, především jazykovou, která přispěje ke zkvalitnění výuky jazyků na jejich mateřské škole.

Kromě vyměněných učitelů ale do České republiky v rámci stipendijních programů zavítalo i sedm asistentů, o které byl enormní zájem. V letošním roce o jejich umístění soupěřilo téměř sto středních škol. Z klání pak vítězně vyšly převážně ty, které nesídlí v univerzitních městech. Asistenti proto v letošním roce míří do Frýdku-Místku, Havlíčkova Brodu, Ostrova, Hradce Králové, Oder, Opavy a Ostravy.

Výběr středních škol
Hlavním kritériem při umisťování asistentů do jednotlivých škol byla snaha o jejich maximální využití. Z toho důvodu bude řada z nich pracovat na dvou školách zároveň. To znamená, že pouhých sedm asistentů poctí svou spoluprací deset škol. Přes velký zájem se ale v příštím roce navýšení stavů neplánuje. Celý program je totiž financován českou a americkou vládou, které se vzhledem k finanční krizi naopak snaží veškteré náklady na podobné programy omezit.

Komise J. Williama Fulbrighta

Komise J. Williama Fulbrighta byla založena v roce 1991 na základě mezinárodní dohody mezi Českou republikou a Spojenými státy za účelem podpory vzdělávacích, vědeckých a kulturních výměn. Ideový původ Fulbrightovy komise pochází z programu navrženého arkansaským senátorem J. Williamem Fulbrightem, který usiloval o intelektuální spolupráci se zeměmi po celém světě. Od založení programu v roce 1946 se ho zúčastnilo přes 260 tisíc stipendistů, mezi kterými nezřídka narazíte na nositele Nobelových cen, Pulitzerovy ceny či vysoko postavené politiky a vědce.

Existuje řada dalších stipendijních programů, avšak nespornou předností toho Fulbrightova je skutečnost, že se zaměřuje na všechny obory lidského života. To znamená, že se o stipendium může ucházet prakticky kdokoli. Nezáleží na tom, zda studujete technický obor, medicínu či filozofii. Jediným kritériem je vědecký záměr stáže a znalost anglického jazyka. Pokud máte obojí a nutnou dávku odvahy, pak stačí pouze vyplnit přihlášku, odeslat ji nejpozději do 1. října a již příští rok se můžete těšit z nezapomenutelné životní zkušenosti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Učitelé z USA pomohou školám s výukou angličtiny