Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Učitelé dostanou přidáno. Brát budou minimálně 20 000

Redakce

Redakce

22. 7. 2010

FOTO: Učitel u tabuleČerstvě jmenovaná vláda se začíná pomalu usazovat ve svých křeslech a na pořad dne se zanedlouho dostanou i slibované reformy z programového prohlášení. Jedním z nejožehavějších témat je školská reforma, v ní pak téma učitelských platů. Nejprve se hovořilo o jednorázovém náborovém příspěvku 180 000 korun, tento návrh se však na světle ohřál pouhý den. Nynější dohoda zní – učitelé budou měsíčně vydělávat minimálně 20 000 korun, a to všichni bez rozdílu věku či praxe.

Učitelé dostanou přidáno. Všichni. Foto: Tomáš Polák, Topzine. cz

Splněný slib Věcí veřejných

Velký vliv na zvýšení učitelských platů měla již od začátku koaličních vyjednávání strana Věci veřejné, jejíž kandidát Josef Dobeš nakonec obsadil křeslo ministra školství. Už ve svém programu VV slibovaly navýšení platů učitelů o pět tisíc korun. Zvýšení však bylo podmiňováno jednak zavedením srovnávacích zkoušek na konci pátého a devátého ročníku ZŠ a také konečným zavedením státních maturit, které by navíc měly fungovat jako vstupenka pro studium na vysoké škole.

Zatímco srovnávací zkoušky jsou téměř na spadnutí, státní maturity jsou stále v nedohlednu. Premiér Petr Nečas přiznal, že osud státních maturit vidí nejistě a jejich další odklad považuje za pravděpodobný.

Právě myšlenka srovnávacích zkoušek je však velmi důležitá, neboť právě od ní se budou do budoucna odvíjet hodnocení absolventů základních škol, a tím tedy i kvality výuky profesorů. Kantor, který vyučuje svědomitě, na hodiny se připravuje a průběžně se vzdělává, by měl pobírat vyšší celkový plat díky vyšším odměnám nežli kantor, který své žáky odbývá.

Pro každého učitele minimálně 20 000

„Učitelské minimum by činilo 20 000 korun bez rozdílu. Pedagogové by měli dostat přidáno v rozmezí 110 – 5 200 korun,“ uvedl nový ministr školství Josef Dobeš. Zvednout by se tak měl nástupní plat, který dnes činí zhruba 14 000 korun na základní škole a zhruba 18 000 korun na střední škole (celostátní průměr – pozn.), i plat těm pedagogům, kteří již mají ve školství několikaletou praxi.

České bankovky a mince, Foto: Tomáš Lénárd, Topzine.cz

Ilustrační foto, Foto: Tomáš Lénárd, Topzine.cz

Platy by se tímto v Česku konečně mohly o něco přiblížit průměru v EU. Vyjdeme-li z údajů pro rok 2009, evropský průměrný plat kantora základní školy činil 625 000 korun, plat kantora střední školy pak 715 000 korun ročně. Český celostátní průměr pak tvořil 365 000 korun, resp. 405 000 korun ročně.

Peníze pro učitele z rozpočtu armády

Finance pro navýšení platů ve školství sehnala Nečasova vláda seškrtáním výdajů ministerstva obrany, opět na popud VV, které původně chtěly sloučit tento resort s ministerstvem vnitra. Celková suma činí 2,1 miliardy korun, ačkoli VV původně trvaly na částce 10 miliard.

Peníze ale možná ještě přibudou, poněvadž v plánech dalšího šetření vládní koalice je mj. propuštění cca dvou tisíc státních zaměstnanců, dále pětiprocentním snížením platů státním úředníkům (oboje mimo učitelů a lékařů) anebo dalším snížením v armádním rozpočtu, konkrétně snížením příspěvku na bydlení o 36 procent.

Z odborových organizací se sice ozývají hlasy, že navýšení platů není dostatečné, nicméně učitelé tuto změnu vítají. Je navíc pravděpodobné, že navyšování platů bude probíhat i v následujících letech. Někteří lídři kandidátek nově zvolené vlády totiž uváděli za uspokojivý učitelský plat alespoň 40 000 korun. Zda této částky, obvyklé na západě, někdy plat učitelů dosáhne, zůstává zatím ve hvězdách. Dobrým znakem bude, jestliže stoupne povadlá prestiž učitelského povolání v Česku, což by mělo za následek dostatek nových a kvalitních pedagogů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Učitelé dostanou přidáno. Brát budou minimálně 20 000