Menu
TOPZINE.cz
Zpravodajství

U cigaret se letos zvýší daň a změní krabičky. Očekává se pokles kuřáků o 2 %

ČTK

ČTK

13. 1. 2016

Ceny cigaret by se kvůli výraznému zvětšení varování před škodlivostí kouření na krabičkách neměly zvýšit. Hrozí však to, že pokud nebude včas schválena legislativa, která převádí evropskou tabákovou směrnici do českého právního řádu, výrobci nebudou schopni včas dodat správně označené výrobky na trh. To by mohlo zvýšit podíl nelegálního trhu s cigaretami a snížit tak příjmy státu ze spotřební daně, řekl novinářům generální ředitel české pobočky tabákové firmy Japan Tobacco International (JTI) Andrew Reay.

Tabáková směrnice EU bude účinná od 20. května 2016. Přechodné období pro doprodej cigaret a tabáku, vyrobených podle současné právní úpravy, by podle návrhu prováděcí vyhlášky ministerstva zemědělství, mělo trvat tři měsíce, tedy do 20. srpna. Vláda koncem minulého roku schválila novelu zákona o potravinách a tabákových výrobcích, která jde příští týden do prvního čtení Poslanecké sněmovny. Pro výrobce cigaret je pro přípravu nových obalů zásadní také přijetí prováděcí vyhlášky, kterou chce ministerstvo zveřejnit až po druhém čtení zákona.

„Proces příprav, než z výrobní linky sjedou krabičky podle nových požadavků, trvá přibližně šest měsíců,“ uvedl Reay s tím, že v případě pozdního schválení novely zákona a související vyhlášky hrozí výpadky v zásobování trhu. Na cigaretových krabičkách by nové zdravotní varování před škodlivostí kouření mělo zabírat 65 procent obalu. Novela navíc zakáže i prodej jakýchkoliv cigaret s příchutí, kromě mentolu.

Reay po změnách požadovaných EU neočekává výrazný pokles prodeje cigaret. „Ze začátku to bude šok, protože jde o dramatickou změnu, lidé však své kuřácké návyky rychle nemění,“ podotkl. Přesun vyšších nákladů na spotřebitele ale JTI nepředpokládá.

Zavedení většího zdravotního varování před škodlivostí kouření by mělo podle důvodové zprávy Ministerstva zemědělství ČR snížit počet kuřáků v Česku o dvě procenta a zvýšit počet kuřáků snažících se přestat kouřit o čtyři procenta. Pokud by Česko tabákovou směrnici EU nepřijalo, hrozily by jí sankce.

Na růst cen cigaret má vliv hlavně zvýšení spotřební daně. To letos v průměru zvýší cenu krabičky cigaret o čtyři koruny a v dalších dvou letech po dvou korunách. ČR je povinna, s účinností od 1. ledna 2014, plnit specifický minimální požadavek spotřební daně 90 eur (2430 Kč) na 1000 kusů všech cigaret. S ohledem na výkyvy kurzu bylo proto nutné sazby spotřební daně upravit. Reay přivítal to, že návrh ministerstva financí na tříletý plán zvyšování spotřebních daní byl koncem roku 2015 schválen a tabákové firmy nyní mohou plánovat úpravy cen svých výrobků kvůli vyšší dani s větším předstihem.

JTI je třetím největším prodejcem cigaret v ČR s podílem na trhu přesahujícím 16 procent. Společnost si loni udržela dvouciferný růst, takže se stala nejrychleji rostoucí tabákovou společností v ČR, upozornil Reay.

JTI je mezinárodní tabákovou divizí třetí největší světové tabákové společnosti Japan Tobacco Inc. Společnost vznikla v roce 1999 poté, co Japan Tobacco odkoupila mezinárodní tabákové provozy původně amerického koncernu R.J. Reynolds. Firma v Česku distribuuje cigarety značek Camel, Winston, LD a Benson & Hedges.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

U cigaret se letos zvýší daň a změní krabičky. Očekává se pokles kuřáků o 2 %