Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Typlt se nám vybarvil

Redakce

Redakce

20. 5. 2010

Dvojí perspektivu prvotřídního umělce v sobě skrývá právě otevřená výstava v Galerii Zdeněk Sklenář na Smetanově nábřeží. Lubomír Typlt, studovaný umělec, textař a výtvarník skupiny WWW a v dnešní české kultuře téměř kultovní postava, zde vystavuje svá nejposlednější díla ovlivněná jak expresionismem, tak strojovou mašinérií, to vše pod hlavičkou Já Typlt Ty Typlt.

Lubomír Typlt: Chlapec s holubicí (2007) Zdroj: Galerie Zdeněk Sklenář

Lubomír Typlt je, ke svému vlastnímu překvapení především mezi mladší generaci, známý hlavně pro svou textařskou spolupráci s částečně hip hopovým uskupením WWW. Ve skutečnosti tak známým, až ho mnozí považují vedle samotného zpěváka Ondřeje Anděry za druhého frontmana. Z velké části právě Typltovy texty totiž boří mýtus o moderním hip hopu jakožto vulgární macho verzi na r’n’b.

Původně je však Typlt vystudovaným umělcem. Krom výtvarných škol v Praze a Brně studoval i na prestižní Kunstakademie v Düsseldorfu, kde se mu podařilo narazit jen na ty nejlepší lektory. Sám připouští, že ho studium velice ovlivnilo, ale spíše v definování vlastního uměleckého stylu než v navazování na jiný.

Lubomír Typlt expresionistický

Dílo Lubomíra Typlta se vyvíjí dvěma zcela odlišnými směry zároveň, z toho větší důraz je obecně kladen na jeho expresionismem ovlivněnou část. Postavy téměř identických chlapců se v jeho tvorbě objevují snad od úplného počátku, minimálně pak v období Typltových oběšených koček před sedmi lety. Od té doby je autor rozvinul do abstraktnější a v mnohých aspektech až fauvistické podoby. Právě jasně jedovaté barvy a expresivní práce štětce výsledným olejomalbám a kvašům propůjčují tak svůdnou a zároveň depresivní atmosféru.

Lubomír Typlt: Chlapec s holubicí a Chlapec se šnekem (2007) Zdroj: Galerie Zdeněk Sklenář

Chlapecké postavy se často objevují ve dvou či více kopiích a jejich obličeje bývají pokřiveny do jistého šklebu, vzlyku či snění. Pravděpodobně se však vždy jedná o samotného umělce. Repetice celkově se zdá být pro Typlta zajímavým tématem, ať už se jedná o ikonografické motivy šneků nebo téměř Warholovské portrétování chlapce. Podobně tomu je s častým abstrahováním či úplnou absencí pozadí.

Dohromady se zmiňovanou barevností pak výsledek připomíná zamyšlení se až metafyzického rázu. V tomto ohledu fascinující a velice intenzivní prací je Typltovo nejnovější plátno Fialové nebe. To spolu s dílem Chlapec s holubicí jen deklaruje, že technika olejomalby Typltově expresionistické poloze sedí o poznání líp.

Lubomír Typlt:  animace pro WWW Zdroj: Galerie Zdeněk Sklenář

Lubomír Typlt téměř funkcionalistický

Druhé odvětví umělcovy tvorby představují geometrické malby Turbín na výstavě a mašinerie celkově, které by až na ideologickou povahu mohly připomínat funkcionalismus. Tato část výstavy je doplněna o nový videoklip skupiny WWW, jehož bravurní animace byla založena právě na Typltových geometrických kresbách.

Výstava Já Typlt Ty Typlt je na svou stručnost překvapivě dobře sestavenou exhibicí. I přes sbírku jen okolo deseti děl výborně vystihuje autorovu současnou tvorbu. V Galerii Zdeněk Sklenář je ke zhlédnutí do 25. května.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Typlt se nám vybarvil