Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

TV tip na čtvrtek: Motýlek. Kam se na něj hrabe Kajínek

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

12. 8. 2010

Vítejte na Ďábelských ostrovech. Ve věznici s tím nejhorším odpadem společnosti. Stačí se jen na někoho špatně podívat a poputujete na samotku, v lepším případě. V horším vás zmlátí do bezvědomí. Chcete průvodce? Řekněte si Motýlkovi. Dnes ve 22:35 na kanálu Film+.

Steve McQueen a Dustin Hoffman na plakátu k Motýlkovi, Zdroj: filmstarts.de

Henri Charrière byl ve svých 25 letech odsouzený na doživotí za vraždu pasáka. Skončil ve Francouzské Guyaně, v jednom z nejhorších vězení. Jenže celý život tvrdil, že je nevinný. O svém pobytu ve vězení a neustálých útěcích napsal knihu Motýlek. Tak mu totiž přezdívali jeho spoluvězni – na hrudi měl vytetovaného motýla.

O několik let později byl podle knihy natočený i film. Motýlka si zahrál Steve McQueen, jeho parťáka, brýlatého slabocha Degu, Dustin Hoffman. Na Česko-slovenské filmové databázi drží tento snímek o touze po svobodě 54. místo v seznamu nejlepších filmů na světě. Přesto si neodnesl žádného Oscara – na zlatou sošku byl pouze nominovaný, a to za hudbu. Přitom ještě doteď lidé obdivují McQueena, který kvůli své roli příšerně zhubl.

Zajímavosti

– Předpokládá se, že autor Henri Charrière nenapsal vše podle pravdy. Některé historky pravděpodobně opsal z vyprávění spoluvězňů, tato vyprávění navíc byla často smyšlená. Přesto je kniha bestsellerem (ve Francii se prodalo 1 500 000 výtisků).

– Postava Louise Degy má na začátku snímku brýle s extrémně tlustými skly. Aby herec Dustin Hoffman vůbec něco viděl, musel nosit speciální kontaktní čočky.

– Dega má taky dost specifický projev. Hoffman ho tehdy založil na chování a mluvení scenáristy filmu Daltona Trumboa.

– Film vznikl hned čtyři roky po napsání knížky.

– Jméno Henri Charrière ve snímku ani jednou neuslyšíte. Celou dobu mu všichni říkají přezdívkou Motýlek.

– Věznice je přesnou kopií podle originálních stavebních plánů. Potvrdil to dokonce i skutečný Charrière, když se na ni byl podívat.

– Příběhem Motýlka se nechala inspirovat i britská kapela Editors. Nazpívali stejnojmennou píseň Papillon.

Výkony obou herců jsou výborné a film se tak dá řadit k tomu nejlepšímu, co v sedmdesátých letech vzniklo. Svoboda, touha po ní – to jsou ústřední témata tohoto dramatu. Temný nádech scén jen dokresluje ponurou atmosféru vězení, ve kterém hlavní postava trpí hlady a musí snášet to nejhorší zacházení.

Motýlek (Papillon)

Drama / Dobrodružný
Francie / USA, 1973, 144 min

Režie: Franklin J. Schaffner
Hrají: Steve McQueen, Dustin Hoffman, Victor Jory, Bill Mumy, Richard Farnsworth, Anthony Zerbe, Dalton Trumbo

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

TV tip na čtvrtek: Motýlek. Kam se na něj hrabe Kajínek