Sport

Turné čtyř můstků se chýlí ke konci, závod v Ga-Pa zkrátilo počasí

Lída Fikarová

5. 1. 2011

Skokansky mustekPo předešlé kvalifikaci jsem se vydala na novoroční závod skoků na lyžích v Garmisch – Partenkirchenu, který je součástí již 59. ročníku Turné čtyř můstků. Do prvního soutěžního kola prošla i pětice českých závodníků Jan Matura,  Roman Koudelka, Jakub Janda, Lukáš Hlava a Borek Sedlák.

Garmisch - Partenkirchen

Počasí bylo v Garmisch - Partenkirchenu nevyzpytatelné Foto: Lída Fikarová

Začátek závodu se nesl v duchu olympijských her v roce 2018, o jejichž kandidaturu bojuje i hlavní město Bavorska Mnichov a poskytovatelem  sportovního areálu by mělo být právě město Garmisch – Partenkirchen.
Obecenstvo bylo po předešlé silvestrovské noci velmi unavené. Rozproudilo se až při skoku německého zástupce Richarda Freitaga, který předvedl za mohutné podpory německých fanoušků 125, 5 m dlouhý skok a z dvojice s naším Janem Maturou, jemuž se skok nevydařil podle představ, to byl právě on, kdo mohl ochutnat finálovou část.
Roman Koudelka ukázal, že mu tento závod svědčí a se skokem 129,5 m se zařadil mezi první finálovou dvacítku. Jakub Janda sice nepředvedl špatný skok, ale vlivem pravidla K. O. systému, postoupil ze vzájemného souboje do druhého kola teprve sedmnáctiletý talent z Bulharska Vladimir Zografski.

Adam Malysz

Polák Adam Malysz se v Garmisch - Partenkirchenu radoval ze třetího místa Zdroj: youtube.com

Velmi nepříjemně vypadal pád Fina Villeho Larinta, který sice předvedl jeden z nejdelších skoků tohoto odpoledne o délce 140, 5 m, ale neustál dopad a zůstal ležet na dráze. Chvíli se i spekulovalo, že to mohlo být vlivem větru, jež stále zesiloval. Naštěstí, za mohutného aplausu všech zúčastněných, vstal a odešel za doprovodu doktorů po svých. Jak se však později ukázalo, přivodil si při pádu zranění kolene, které ho zřejmě připraví o zbytek sezóny.
Od této chvíle vítr ještě více zesiloval a závod musel být několikrát přerušován. Zasáhlo to bohužel i české závodníky, Lukáš Hlava musel na startu čekat téměř hodinu a následný skok na značku 114 metrů nebyl velkým uspokojením. Borek Sedlák měl také velmi těžkou pozici, výkon  119, 5 metrů ho posunul na 32. příčku, těsně za Jakuba Jandu.
Podmínkami, které nastaly, byla ovlivněna i spousta favoritů. Rakouský skokan Thomas Morgenstern, jenž byl odhadován na vítězství, neriskoval a se skokem 124 m se probojoval jen na 14. pozici. Rakušan Andreas Kofler, velký talent a bojovník, skončil se skokem do vzdálenosti 100, 5 m na posledním místě.

43. Hlava 114 m 105 b.

Kvůli chaosu, jenž kvůli větrným podmínkám zavládl, byla nakonec zrušena finálová část a závod v Garmich – Partenkirchenu byl oficiálně uveden jako jednokolový. Vyhrál švýcarský závodník Simon Amman, kterému v  jeho úspěšné kariéře chybí právě jen dosáhnout celkového vítězství Turné čtyř můstků. Druhé místo obsadil překvapivě Rus Pavel Karelin a na třetí příčce se umístil Adam Malysz, polský favorit s velkým zástupem fanoušků. Z českých skokanů bodoval pouze Roman Koudelka na sedmnácté pozici.
Celkově byl závod, i přes větrně podmínky a mrazivé chladno, velmi dobře organizačně zvládnutý. Počasí bohužel člověk neporučí, což dobře vystihl prezident Ski Clubu v Garmisch – Partenkirchenu Michael Mauer: „Je to přeci jen sport pod otevřeným nebem…“.