Menu
TOPZINE.cz
Studium

Turecko čtyřikrát jinak. Letní stáže s AIESEC nabízí každému něco!

Redakce

Redakce

12. 4. 2011

Minulé léto byli čtyři čeští studenti v Ankaře, Izmiru, Izmitu a Istanbulu, čtyřech městech pohádkového Turecka. Jak se jim tam líbilo?

Zdroj: archiv AIESEC

Turecko? Někdo říká Evropa. Někdo Asie. Kde je pravda? To zjistili loni v létě Kristýna, Adam, Adéla a Barbora, kteří se vydali na projekty s AIESEC. Ať už do Turecka jeli proto, aby získali pracovní zkušenost, nové kamarády, vypilovali angličtinu nebo si zkrátka užili léto trochu jinak, každý si z Turecka odnesl i trochu toho, co možná ani nečekal.

Prezentovat Česko, učit angličtinu nebo rozvíjet softskills, to všechno lze dělat v Turecku

Kristýna a Adam byli účastníky projektu Myself, My World. Kristýna v Ankaře, Adam v Istanbulu. Jejich prací v Turecku bylo prezentovat Českou republiku, českou kulturu a zajímavosti o Češích studentům středních škol, a to pokud možno zábavnou formou. Kristýna k tomu říká: „Náplní pracovního dne byly hry, prezentace, krátká videa v anglickém jazyce a diskuze o dané problematice.“ A Adam k tomu dodává: „Celkem nás bylo 40 studentů z 26 zemí světa, poznali jsme tak nejenom tureckou kulturu, ale také kulturu dalších 25 zemí světa.“ I Kristýna si práci s lidmi z celého světa pochvaluje.

Adéla se v městečku Izmit v Turecku stala vedoucí v kempu pro středoškoláky. Na rozdíl od projektu Myself, My World by Adélin kemp zaměřený na rozvíjení schopností jako prezentační a komunikační dovednosti, práce v týmu a další. „Jako lektoři kempu jsme měli možnost ovlivňovat výrazně dění v kempu, organizátoři byli otevření našim názorům, a tak jsem mohla své nápady i realizovat,“ popisuje Adéla.

Barbora pak strávila léto na pobřeží Středozemního moře, v Izmiru. Byla zodpovědná za výuku angličtiny pro jednu veřejnou instituci.

V turecké rodině jako doma

Kristýna, Adam, Adéla i Barbora se shodují v jednom, turecká kultura je uchvátila. Kristýnu jako společenského člověka příjemně překvapila pozornost a nadšení pro cizince, které ji provázelo celým pobytem. Adam nejvíce vzpomíná na studenty, kteří byli vděční za každou prezentaci a každý kontakt s cizincem. Adélu potěšila otevřenost Turků. Rodina, ve které bydlela, pro ni a všechny její přátele dokonce uvařila velkou večeři a rodina jednoho ze studentů v kempu ji pozvala na rodinnou oslavu zásnub jedné ze sester studenta. Barbora se v Turecku naučila odpočívat a užívat si čas s přáteli a zjistila, že i to se dá skloubit se získáním pracovní praxe.

Adéla byla ubytovaná u turecké rodiny. „Měla jsem velký pokoj s internetem sama pro sebe a rodina mi obstarávala všechno jídlo.“ Když jedeš na stáž do Turecka, můžeš počítat s tím, že část nákladů na ubytování a stravu ti bude proplacena. Všichni čtyři studenti ale zdůrazňují, že je třeba si zjistit všechny podmínky dopředu. A že to může být díky turecké kultuře někdy docela náročné.

Koleje v Turecku hezčí než u nás

Co se týká ubytování, záleží na projektu, kterého se účastníš, a na městě, kam jedeš, kde tě ubytují. Adam bydlel na kolejích. „Cítil jsem se tam jako v hotelu – bazén, posilovna, prádelna, holičství… všechno bylo úplně nové,“ popisuje kvalitu ubytování Adam a dodává: „A za ubytování jsme neplatili. Po dobu projektu bylo zdarma, stejně jako oběd. Snídani a večeři jsme si ale museli sehnat sami.“

AIESEC a jeho členové ti kromě pomoci s organizačními záležitostmi také pomohou užít si život na stáži na maximum. Pobočka AIESEC, která hostila Adélu, například organizovala výlety pro svoje zahraniční studenty. Ostatní ale zdůrazňují, že když se obracíš na tureckou pobočku, musíš počítat s jejich tureckou náturou. Na všechno je čas, některé věcí nemusí být naplánované zcela do detailu. Barbora ale potvrzuje, že pokud se vyskytne problém s AIESEC v zahraničí, česká pobočka ti pomůže jej vyřešit: „Komunikace s českou pobočkou AIESEC byla perfektní, pomohli mi, v čem jen mohli, a vyřešili některé problémy.“

Nejhezčí vzpomínky? To se nedá ani moc popsat, bylo jich strašně moc

A celkové dojmy ze stáže? Kristýna shrnuje: „Celkově život v Ankaře musím shrnout jako úžasnou zkušenost a troufám si říct, že to bylo to nejlepší, co se mi zatím v životě podařilo. Co se týče nejhezčích vzpomínek, tak ty se ani nedají moc popsat a také jich bylo strašně moc. Do života je to maximální obohacení a rozšíření obzorů. Rozhodně doporučuji každému mladému člověku, co má život před sebou, vyjet na jakoukoli stáž!“ Adéla nikdy nezapomene na turecké jídlo, kterého se nelze přejíst, a na přátele, se kterými si rozumí, jako kdyby se znali odmala. „Naučila jsem se toho hodně o Islámu a pochopila některé věci, které z Evropy vypadají zcela nepochopitelně,“ dodává Adéla. Barbora si celou stáž užila natolik, že se už nemůže dočkat, až se vrátí zpět. „Můj komentář pro AIESEC? Prostě děkuju!“, uzavírá Barbora.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Turecko čtyřikrát jinak. Letní stáže s AIESEC nabízí každému něco!