Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Na Trutnov Open Air Music Festival 2011 míří Iggy Pop & The Stooges

Adriana Semlová

Adriana Semlová

22. 5. 2011

FOTO: Iggy PopZnámý Trutnov Open Air Festival má už několik let nejistou budoucnost. Letošní ročník se však ještě bude konat v tradičním areálu. Jako hlavní hvězda se představí Iggy Pop s kapelou The Stooges.  

FOTO: Iggy Pop

Iggy Pop s kapelou The Stooges, Zdroj: myspace.com

Letošní letní festival se bude konat v termínu od 17. do 21. srpna, tedy netradičně po pět dní. Každoročně se festival pořádá na pozemcích Na Bojišti, ale ty nyní městská radnice určila k zastavění. „Pro letošní léto máme smluvní úpis na užívání posvátné půdy s výhledem na prodloužení možná o dva či tři roky. Nicméně na místě se již začala pokládat kanalizace. S ní přijdou investoři. A to je začátek konce,“ vysvětlil zakladatel festivalu Martin Věchet.

Festival, který se poprvé uskutečnil v roce 1987, láká své fanoušky na neobvyklou dramaturgii, zajímavé návštěvníky a tradičně odkazuje k různým historickým událostem. Nadcházející ročník bude dedikován hned několikrát, a to v navazujících spojitostech.

Všechno se vším souvisí

Vesměs se jedná o kulatá čísla letopočtů. Organizace Amnesty International, která se zasazuje o lidská práva, se letos dožívá padesáti let své existence. Festival také bude věnován básníkovi a frontmanovi bývalé skupiny The Doors Jimu Morrisonovi, který před čtyřiceti lety zemřel v pouhých sedmadvaceti letech. Přesně před dvěma sty lety byli pobiti Tecumsehovi Indiáni u jejich hlavního centra Tippecanoe. Indiánský kmen byl přemožen armádou, u které později pracoval Morrisonův otec. Morrison také tvrdil, že při dopravní nehodě, kterou viděl, do něj vstoupil duch indiána.

„Indiánům vděčíme za jejich kulturu, statečnost, úctu k Matce Zemi a souznění s věcmi, které je obklopovaly, Jimovi za hudbu, poesii a rebelii s jasným názorem a rockovou spiritualitou z nejskrytějších zákoutí duše a Amnesty International za nelhostejnost k osudu druhých,“ dodává Martin Věchet.

Festival je vždy věrný undergroundovým kořenům. Letošním šamanem, který setkání přijede podpořit, je Iggy Pop s kapelou The Stooges. „Bude to jeden z výjimečných a posledních koncertů. The Stooges končí a Iggy omezuje koncertní činnost,“ říká Věchet. „Iggy tady už měl být dávno. Je to přesně ten šaman, který patří mezi naše spolubojovníky a do našeho ležení sedí jak čelenka na náčelníkovu hlavu či zadnice na hrnec. Ale cesty Páně jsou někdy dlouhé a nevyzpytatelné.“

Předprodej vstupenek je již zahájen na stránkách festivalu za zvýhodněnou cenu 880 korun pod krycím názvem Rychlé šípy. Pořadatelka Eva Navrátilová dodala, že cena platí jen do 30. dubna a při objednání jedenácti vstupenek se dostává jedna zdarma.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na Trutnov Open Air Music Festival 2011 míří Iggy Pop & The Stooges