Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Trpíte stresem a depresemi? Takto jim dáte sbohem

Přepadají vás dlouhodobé pocity zmaru, trpíte depresemi a stresem? Na cestě ven z problémů vám mohou pomoci i drobné krůčky.

Přiznejte si, že deprese máte

Nezřídka se stává, že si lidé v depresích vnitřně nepřiznají, že depresemi trpí. Případně si svůj stav ani neuvědomují. Přitom dlouhodobě špatný psychický stav se může promítnout i do zdravotního stavu po fyzické stránce.

Často se tedy stává, že lidé, kteří jsou dlouhodobě „pod tlakem“, mají podezření na infarkt, řeší potíže s trávením či dýcháním. Doktoři přitom všechna vyšetření vyhodnotí jako negativní a prohlásí, že pacient je zcela zdráv, přestože on sám se cítí v mnoha ohledech fyzicky doslova mizerně.

Pak je namístě si říct, zda příčina fyzických potíží není v hlavě – v podobě stresu a depresí.

Nalezněte příčinu svých problémů

Někdy je důvod očividný

V části případů je nalezení příčiny poměrně snadné. Stojí před vámi těžký úkol ve škole či v práci, případně máte problém osobního rázu, například ve vztahu se svým protějškem či s rodiči.

Jindy je příčina ukryta hlouběji

U další části dotyčných ale mohou být problémy mnohem hlubšího rázů a nejsou patrné na první pohled. Trápit vás tak může například dlouhodobá vnitřní nespokojenost se životem. Můžete být vyhořelí, případně si procházet jednou z velkých životních krizí (nejčastěji se objevují velké životní krize mezi dvacátým a třicátým rokem života, další pak přijde na prahu padesátky, poslední pak v pokročilém důchodovém věku).

Každopádně abyste své deprese mohli řešit, příčinu musíte odhalit. Stačí pátrat ve svém nitru. Pomoci mohou i konzultace s odborníky, duševní rozjímání a meditace.

Na cestě správným směrem si pomáhejte drobnostmi

Nemáme teď ale na mysli řešení, která stres či deprese neřeší. Mnoho lidí například stres tzv. „zajídá“, případně jej „léči“ alkoholem či cigaretami či jinými závislostmi.

Existují ale způsoby, jak si zlepšit náladu a přitom nehřešit.

Obklopte se světlem

Světlo vás nabije pozitivní energií. Nejlépe v tomto ohledu fungují sluneční paprsky. Pokud je tedy venku hezky, neseďte doma a vyrazte na procházku. Ani doma byste ale neměli mít přítmí. Pokud máte tmavý byt, prosvětlete jej. Roztáhněte závěsy, vytáhněte rolety. Rozsviťte lustry do kuchyně, světlo v obýváku i v předsíni.

I vydatné jídlo může být zdravé

Zdravá strava vám z depresí pomůže lépe než sladké a smažené. Přechod na saláty ale asi bude těžký. Zajděte místo toho proto raději do restaurace na kvalitní steak, sushi či jiný pokrm, který vám dodá dobrou náladu a současně není nezdravý.

Obklopte se lidmi, které máte rádi

Lidé s duševními problémy se často stáhnou do ústraní. Pokud je to i váš případ, změňte to a vyrazte do společnosti. Setkávejte se s rodinou a přáteli, neváhejte sdílet své pocity a „vypovídat se“. Budete překvapeni, jak to pomáhá.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Trpíte stresem a depresemi? Takto jim dáte sbohem