Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

TRON: Legacy 3D se blíží do kin! Jeff Bridges prý věděl, že předběhne dobu

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

12. 12. 2010

To a další informace o novém filmu se můžete dozvědět v následujícím rozhovoru s představitelem hlavní role Jeffem Bridgesem. Přiznal podobu mezi ním a svou filmovou postavou Kevina Flynna a zavzpomínal i na starý snímek Tron z roku 1982.

Tron: Legacy 3D slibuje vizuálně strhující film!, Zdroj: distributor filmu

Jeff Bridges si zahrál programátora a uživatele Kevina Flynna už před téměř třiceti lety. Ve čtvrtek 16. prosince jde v Česku do kin jeho pokračování TRON: Legacy, a to v poslední dobou oblíbeném 3D. I v něm si Bridges zopakoval svoji slavnou roli, tentokrát mu ovšem narostly vousy a bojuje se svým počítačovým já Cluem. Ten je počítačový zaprvé proto, že je v postatě jen program, a zadruhé svým vzhledem – aby Bridges vypadal mladší, udělali Clua trikaři na počítači. Následující rozhovor jsme přeložili z amerického webu Rotten Tomatoes.

Už je to téměř 30 let, co byl natočen první film. Jak se vám po takové době vracelo zpět a vzpomínalo na Kevina Flynna?

Hodně udělal scénář. A taky fakt, že jsme měli na place Steva Lisbergera, který napsal a režíroval originál. Pomáhal nám se vcítěním do našich postav a myslím, že mít ho vedle sebe mi s rolí dost pomohlo. Najednou odpadla spousta věcí, o kterých jsem už nemusel přemýšlet. Bylo to podobné, jako když jsme s bratrem hráli právě bratry ve snímku Báječní Bakerovi hoši. Kdybych měl hrát s někým jiným než s Beauem, pořád bych musel uvažovat ve stylu: „Jak bychom se měli chovat, abychom vypadali jako bratři?“

Přišel vám tedy Flynn stejný jako vy?

Jo, myslím, že Flynn má v sobě i něco ze mě.

Přišlo vám zvláštní vidět sám sebe omlazeného pomocí animátorů?

To teda! Ale vidět se mladšího v televizi pro mě není zase nic neobvyklého, takže to tak překvapivé, jak by někdo řekl, nebylo. Spíš mi přišlo zajímavé, jak mé mladé já pomocí počítačů vyhladili. Co myslíte, je to dobré?

Musím říct, že to nevypadá úplně jako vy, protože jsem s vaším mladším já viděl spousty filmů. Ale zase je pravda, že Clu je program…

Takže se to dá jednoduše vysvětlit. Autoři mě před natáčením poprosili o moje starší fotografie a všechno možné. Nakonec podle mě vybrali věk správně.

Srovnání Kevina Flynna ve starším a novějším Tronovi

Takže jste byl spokojený s vaším vzhledem, s vlasy a podobně? V původním Tronovi jste byl trochu vlasatější.

Pamatuju si, že v Tronovi mi vlasy učesali a pak udělali trvalou. To bylo příšerné, protože jsem měl jít na plac, natáčet scény do světového trháku, a přitom jsem měl takové vlasy… Už vám někdy někdo dělal trvalou? Je v tom vedro, navíc jsem měl pořád na hlavě tu helmu…

Jak byste srovnal starého a nového Trona po technické stránce?

V originálu byl všude černý dyftýn (lesklá látka – pozn. red.) s bílými lepivými stužkami. Natáčelo se černobíle na 70mm kameru a poté vše zpětně dobarvila parta Korejek. V TRON: Legacy mi přišlo natáčení efektivnější – využití CGI a podobně. Je ale zajímavé, že CGI triky používá poslední dobou kdekdo, ale stejně jsou ty filmy potom rozdílné. Například náš Joe Kosinski byl dříve architekt, což se na smímku taky projevilo.

Když jste natáčel prvního Trona, tušil jste, že vytváříte film, který vlastně předběhl dobu?

Rozhodně. Ale je to zábavné – pamatuju si, jak jsme to natáčeli a během chvíle se naše vymyšlená technologie objevila i v reálu. Teď jsme použili technologii, kterou proslavil Avatar. Jak dlouho ale bude trvat, než i tahle bude passé?

Přesto je ovšem Tron unikátní.

Ano, i když šla doba tak dopředu, je Tron pořád unikátní. Kolik filmů totiž vypadá jako on? Navíc miluji hudbu od Wendy Carlos, která k Tronovi složila soundtrack.

Je výborná. Na Tronovi je typické, že se diváci většinou zaměří na vizuální stránku a zapomenou na váš skvělý, takový lidský výkon – a v podstatě i zábavný. Podařilo se tohle i u pokračování?

Myslím, že ano. Ještě jsem vlastně celý TRON: Legacy neviděl, ale z toho, co jsem měl možnost zahlédnout, nám to vyšlo.

Vypadá to, že Garrett Hedlund v hlavní roli má v sobě i něco z vašeho staršího Flynna…

Ano, to je schválně. Takhle to bylo napsané už ve scénáři.

A kdo je lepší zloduch? David Warner, nebo Michael Sheen?

Oba jsou v jednotlivých filmech výborní. Chtěl jsem ale, aby v tomhle novém hrál David Warner sluhu Clua, což nevyšlo. Je to úžasný herec!

TRON: Legacy 3D (TRON: Legacy)

Sci-Fi / Akční / Thriller / Dobrodružný
USA, 2010, 126 min

Režie: Joseph Kosinski
Hrají: Garrett Hedlund, Jeff Bridges, Olivia Wilde, Yaya DaCosta, Michael Sheen, Bruce Boxleitner, Serinda Swan, John Hurt, Beau Garrett, Thomas Bangalter

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

TRON: Legacy 3D se blíží do kin! Jeff Bridges prý věděl, že předběhne dobu