Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Trojrozměrný portrét z DNA ve žvýkačce. Američanka spojila vědu a umění

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

19. 5. 2013

Jaké umění může vzniknout z vyplivnutých žvýkaček a nedopalků cigaret? Heather Dewey-Hagborg to pojala vědecky. Z nálezů získává DNA jejich uživatelů a podle ní vytváří jejich trojrozměrné portréty.

Projekt s názvem Stranger Visions spočívá ve sbírání vyžvýkaných žvýkaček, částí nehtů a dalších použitých předmětů, na kterých uživatel zanechal výraznou DNA stopu. Heather Dewey-Hagborg vzorky analyzuje v laboratoři, následně je vkládá do počítače a prostřednictvím speciálních programů vytváří trojrozměrný portrét člověka, kterému vzorek patří. Pomocí 3D tiskárny pak plastiky přivádí na svět.

Podobají se bratrancům

Podoba samozřejmě není úplně stoprocentní. „Obvykle říkám, že u portrétů je rodinná podobnost. S nositelem vzorku mají podobné rysy; kdyby moje sochy ožily, byly by třeba jeho bratrancem nebo sestřenicí,“ popisuje svoji práci Heather. „Do budoucna by věda v získávání podoby z DNA měla pokročit, podobu jako u jednovaječných dvojčat ale nezískáme nejspíš nikdy.“

Američanka Heather Dewey-Hagborg se kromě umění intenzivně zabývá také informačními technologiemi a některý potřebný software si sama programuje. Do budoucna plánuje další výtvarné experimenty s využitím DNA, a dokonce odtajnila, že se chystá na projekt související s klonováním lidí. Až v její galerii narazíte na svou vlastní tvář, neděste se; je to teprve začátek!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Trojrozměrný portrét z DNA ve žvýkačce. Američanka spojila vědu a umění