×
TOPZINE.cz

Trilogie Století Kena Folletta je ve finále. Hranice věčnosti, kterou známe

FOTO: Ken Follett
Spisovatel Ken Follett v Berlíně. Snímek z roku 2014. Zdroj: Olivier Favre; Euromedia Group

Na pulty českých knihkupců dorazil poslední díl rozsáhlé trilogie Století. Spisovatel Ken Follett představuje dobu, o které jsme si mysleli, že ji známe. Hranice věčnosti ale ukazuje, že tomu tak docela není.

FOTO: Ken Follett
Spisovatel Ken Follett v Berlíně. Snímek z roku 2014. Zdroj: Olivier Favre; Euromedia Group

Ve třetí a zároveň poslední knize trilogie Století s názvem Hranice věčnosti se Ken Follett vrací k bouřlivým událostem na sklonku dvacátého století. Představuje je ovšem očima příslušníků spřízněných rodin – americké, anglické, německé, ruské a velšské. Vskutku zajímavý mix.

„V průběhu tohoto období jsme všichni věděli, že každou chvílí může vypuknout jaderná válka a přivést lidstvo do záhuby. V tom smyslu jsme žili na hranici věčnosti,“ vysvětlil sám Ken Follett, proč se rozhodl pro tento název.

Doba ne tolik vzdálená

Osudy pětice rodin provádí Follett v prvním díle s názvem Pád titánů první světovou válkou i ruskou revolucí, v Zimě světa zase hospodářskou krizí a následně druhou světovou válkou. Hranice věčnosti už pojednává o studené válce, tedy době ještě ne tolik vzdálené.

„Hranice věčnosti se odehrává v televizní éře, což mi umožnilo přístup k filmovým i zvukovým záznamům mnoha klíčových událostí. Za Kennedyho i Nixona se setkání v Bílém domě natáčela a tyhle nahrávky jsou teď na internetu. Často jsem mohl použít slova prezidentů v přesném znění,“ přiblížil Follett, jak vznikal třetí díl jeho trilogie.

OBR: Ken Follett: Hranice věčnostiA pečlivý v přípravě byl i pokud jde o místa, kde se děj knihy odehrává. „Většinu měst jako Berlín, Moskvu, Londýn a Paříž, dobře znám, ale jel jsem v rámci příprav na Kubu, protože jedna postava mé knihy žije v Havaně v době kubánské raketové krize,“ řekl Follett.

V Hranici věčnosti se prolínají témata jako hnutí za občanská práva, atentáty na přední světové vůdce, zrod významných politických hnutí, válka ve Vietnamu, kubánská raketová krize, prezidentský impeachment, pád Berlínské zdi i vzestup rock and rollu.

Pád titánů, první kniha trilogie, sledovala osudy pěti rodin v epoše, kdy světové velmoci postupně zabředávají do strašných konfliktů první světové války. Vyšla v září 2010 v celosvětovém měřítku. Ve Španělsku také získala knižní cenu Que Leer a v Maďarsku ocenění Libri Golden Book Award.

Další světové konflikty se odehrávají v Zimě světa, druhé části trilogie Století, v níž Ken Follett zachycuje kruté příběhy druhé světové války a jejích důsledků. Kniha vyšla v září 2012. „Uvědomil jsem si, že všechny konflikty dvacátého století se v podstatě týkají jednoho společného tématu: svobody. Od východního Německa až po Alabamu lidé usilovali o totéž. Svoboda se stala ústředním motivem trilogie Století, i když jsem tohle neměl v plánu,“ dodal Follett.

Ken Follett patří k úspěšným spisovatelům světa. Napsal 30 knih, které vyšly ve 33 jazycích a ve více než 80 zemích se jich prodalo přes 150 milionů výtisků.

První velký úspěch dosáhl po vydání thrilleru Oko jehly v roce 1978, který mu vynesl ocenění Edgar Award za nejlepší americký román v žánru mystery. V roce 1989 vyšla románová historická freska o stavbě gotické katedrály Pilíře země, kterou v roce 2007 Oprah Winfreyová vybrala jako 60. titul svého knižního klubu a dopomohla jí tak k umístění na nejvyšší příčce v žebříčku bestsellerů The New York Times. Druhý román situovaný do středověkého Kingsbridge, Na věky věků, vyšel v roce 2008 a získal stejnou oblibu. Ken v současné době pracuje na třetí knize série Kingsbridge, která má vyjít v roce 2017.

V Hranici věčnosti:

• Východoněmecká učitelka Rebecca Hoffmanová zjistí, že ji po mnoho let sledovala tajná policie Stasi, a z náhlého popudu udělá něco, co ovlivní členy její rodiny po zbytek jejich životů…
• George Jakes, dítě smíšeného páru, opustí kariéru právníka, začne pracovat na ministerstvu spravedlnosti Roberta F. Kennedyho a ocitne se nejen uprostřed významných událostí hnutí za občan­ská práva, ale i v boji na mnohem osobnější úrovni…
• Cameron Dewar, vnuk amerického senátora, skočí po šanci provádět oficiální i neoficiální špionáž pro věc, v niž věří. Zjišťuje však, že svět je ještě mnohem nebezpečnější, než se domníval…
• Dimka Dvorkin, mladý pomocník Nikity Chruščova, se za stupňujícího se napětí, v němž se Spojené státy a Sovětský svaz ženou na samý pokraj jaderné války, stává agentem dobra i zla. Jeho dvojče, sestra Táňa, se vlastním přičiněním dostává do role, v níž putuje z Moskvy na Kubu, z Prahy do Varšavy…
• Dave Williams, předčasně vyspělý teenager se zájmem o pop, pivo a děvčata, se přidává ke kapele s odhodláním stát se hvězdou, i když to znamená, že musí odjet na turné a opustit životní lásku.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..