Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Trilogie Století Kena Folletta je ve finále. Hranice věčnosti, kterou známe

Redakce

Redakce

3. 6. 2015

Na pulty českých knihkupců dorazil poslední díl rozsáhlé trilogie Století. Spisovatel Ken Follett představuje dobu, o které jsme si mysleli, že ji známe. Hranice věčnosti ale ukazuje, že tomu tak docela není.

Ve třetí a zároveň poslední knize trilogie Století s názvem Hranice věčnosti se Ken Follett vrací k bouřlivým událostem na sklonku dvacátého století. Představuje je ovšem očima příslušníků spřízněných rodin – americké, anglické, německé, ruské a velšské. Vskutku zajímavý mix.

„V průběhu tohoto období jsme všichni věděli, že každou chvílí může vypuknout jaderná válka a přivést lidstvo do záhuby. V tom smyslu jsme žili na hranici věčnosti,“ vysvětlil sám Ken Follett, proč se rozhodl pro tento název.

Doba ne tolik vzdálená

Osudy pětice rodin provádí Follett v prvním díle s názvem Pád titánů první světovou válkou i ruskou revolucí, v Zimě světa zase hospodářskou krizí a následně druhou světovou válkou. Hranice věčnosti už pojednává o studené válce, tedy době ještě ne tolik vzdálené.

„Hranice věčnosti se odehrává v televizní éře, což mi umožnilo přístup k filmovým i zvukovým záznamům mnoha klíčových událostí. Za Kennedyho i Nixona se setkání v Bílém domě natáčela a tyhle nahrávky jsou teď na internetu. Často jsem mohl použít slova prezidentů v přesném znění,“ přiblížil Follett, jak vznikal třetí díl jeho trilogie.

OBR: Ken Follett: Hranice věčnostiA pečlivý v přípravě byl i pokud jde o místa, kde se děj knihy odehrává. „Většinu měst jako Berlín, Moskvu, Londýn a Paříž, dobře znám, ale jel jsem v rámci příprav na Kubu, protože jedna postava mé knihy žije v Havaně v době kubánské raketové krize,“ řekl Follett.

V Hranici věčnosti se prolínají témata jako hnutí za občanská práva, atentáty na přední světové vůdce, zrod významných politických hnutí, válka ve Vietnamu, kubánská raketová krize, prezidentský impeachment, pád Berlínské zdi i vzestup rock and rollu.

Pád titánů, první kniha trilogie, sledovala osudy pěti rodin v epoše, kdy světové velmoci postupně zabředávají do strašných konfliktů první světové války. Vyšla v září 2010 v celosvětovém měřítku. Ve Španělsku také získala knižní cenu Que Leer a v Maďarsku ocenění Libri Golden Book Award.

Další světové konflikty se odehrávají v Zimě světa, druhé části trilogie Století, v níž Ken Follett zachycuje kruté příběhy druhé světové války a jejích důsledků. Kniha vyšla v září 2012. „Uvědomil jsem si, že všechny konflikty dvacátého století se v podstatě týkají jednoho společného tématu: svobody. Od východního Německa až po Alabamu lidé usilovali o totéž. Svoboda se stala ústředním motivem trilogie Století, i když jsem tohle neměl v plánu,“ dodal Follett.

Ken Follett patří k úspěšným spisovatelům světa. Napsal 30 knih, které vyšly ve 33 jazycích a ve více než 80 zemích se jich prodalo přes 150 milionů výtisků.

První velký úspěch dosáhl po vydání thrilleru Oko jehly v roce 1978, který mu vynesl ocenění Edgar Award za nejlepší americký román v žánru mystery. V roce 1989 vyšla románová historická freska o stavbě gotické katedrály Pilíře země, kterou v roce 2007 Oprah Winfreyová vybrala jako 60. titul svého knižního klubu a dopomohla jí tak k umístění na nejvyšší příčce v žebříčku bestsellerů The New York Times. Druhý román situovaný do středověkého Kingsbridge, Na věky věků, vyšel v roce 2008 a získal stejnou oblibu. Ken v současné době pracuje na třetí knize série Kingsbridge, která má vyjít v roce 2017.

V Hranici věčnosti:

• Východoněmecká učitelka Rebecca Hoffmanová zjistí, že ji po mnoho let sledovala tajná policie Stasi, a z náhlého popudu udělá něco, co ovlivní členy její rodiny po zbytek jejich životů…
• George Jakes, dítě smíšeného páru, opustí kariéru právníka, začne pracovat na ministerstvu spravedlnosti Roberta F. Kennedyho a ocitne se nejen uprostřed významných událostí hnutí za občan­ská práva, ale i v boji na mnohem osobnější úrovni…
• Cameron Dewar, vnuk amerického senátora, skočí po šanci provádět oficiální i neoficiální špionáž pro věc, v niž věří. Zjišťuje však, že svět je ještě mnohem nebezpečnější, než se domníval…
• Dimka Dvorkin, mladý pomocník Nikity Chruščova, se za stupňujícího se napětí, v němž se Spojené státy a Sovětský svaz ženou na samý pokraj jaderné války, stává agentem dobra i zla. Jeho dvojče, sestra Táňa, se vlastním přičiněním dostává do role, v níž putuje z Moskvy na Kubu, z Prahy do Varšavy…
• Dave Williams, předčasně vyspělý teenager se zájmem o pop, pivo a děvčata, se přidává ke kapele s odhodláním stát se hvězdou, i když to znamená, že musí odjet na turné a opustit životní lásku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Trilogie Století Kena Folletta je ve finále. Hranice věčnosti, kterou známe