Menu
TOPZINE.cz
Věda

Třiďte odpad správně! Který odpad netřídit?

Papír do modrého, plast do žlutého, sklo do zeleného kontejneru. Jednoduché jako facka, nejde to poplést. Nebo snad ano? Třídění odpadu je důležité, ale správné třídění odpadu je ještě důležitější. Budeme-li třídit odpad špatně, přestože třídíme podle našeho nejlepšího vědomí a svědomí, efekt se mine účinkem. U kterého odpadu chybujeme, při jeho třídění, nejčastěji?

Bílý a zelený kontejner na sklo

Zelený kontejner na sklo se používá na barevné sklo, bílý kontejner zase na čiré a průhledné. Zní to jednoduše, tak kde že se tedy dělá ta chyba v třídění skla?

Třídiči často chybují u keramiky, porcelánu a zrcadel – tohle do zeleného kontejneru na sklo prostě nepatří, tak jako varné sklo.

A i když to není úplně chyba, vratné zálohované sklo do nádob určených k třídění skla také nepatří. Mnohem lepší je, pokud se co nejdříve shledá s jeho výrobcem, který ho cobydup vrátí do oběhu.

Žlutý kontejner na plasty, ale ne na všechny

Plastový odpad nejvíce a dlouhodobě zatěžuje odpadové hospodářství. O to více je důležité, abychom ho třídili správně.

Nejčastějších chyb se dopouštíme u mastných obalů, například těch od chipsů nebo oleje, mastných salámů nebo třeba chipsů. Ty patří do tříděného odpadu pouze za předpokladu, že jsou zbaveny mastnoty.

Do žlutého kontejneru na plasty nepatří ani stavební polystyren a znečištěné obaly od žíravin a barev. Bohužel se v kontejnerech stále hojně objevují.

Třídění nápojových kartonů

Nevíte, jak třídit tetrapak? Tak upřesnění v prvé řadě – tetrapak je zažitý, ale ne zcela správný název pro nápojový karton.

 Krabicové obaly na nápoje se liší od klasických papírových krabic především tím, že jsou vyrobeny z několika vrstev (až 6) papíru, ten může tvořit až 75 %, hliníku a plastu – záleží na obsahu a požadované délce jeho trvanlivosti.

Nápojové kartony třídíme do oranžového kontejneru.

Jak už ale určitě víte, rozhodující jsou vždy informace uvedené na samolepkách, kterými jsou nádoby na třídění odpadu označeny.

Pořád v tom máte guláš? V případě nejasností ohledně třídění odpadu se obraťte s dotazy na obecní úřad, nebo úřady městských částí.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Třiďte odpad správně! Který odpad netřídit?