Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Třicet tisíc je reálných, odhadují svou budoucí mzdu studenti informatiky

Redakce

Redakce

30. 11. 2010

StudentiPřed nedávnem jsme vám přinesli profil technických oborů a nyní nabízíme rozhovor se studenty aplikované informatiky na ZČU v Plzni. Dozvíte se v něm, proč se rozhodli právě pro tento obor, jak vysokou si představují svoji nástupní mzdu i to, kterou fakultu s IT obory považují za nejlepší.

FOTO: Západočeská univerzita

ZČU připravuje odborníky na IT technologie, Foto: Alena Nová, Topzine.cz

Kdo by nám lépe dokázal odpovědět na otázku, jaké je studium na technických fakultách, lépe než samotní studenti. Proto jsem se vydala na vysokoškolskou kolej při ZČU v Plzni a několika takovým studentům položila pár otázek.

Ahoj kluci, chtěla bych se vás nejprve zeptat, jaký obor studujete?

Martin: Ahoj, budu mluvit za všechny, protože všichni studujeme stejný obor, aplikovanou informatiku, na Fakultě aplikovaných věd na Západočeské univerzitě v Plzni.

Proč jste si zvolili právě aplikovanou informatiku a co konkrétně v sobě tento obor zahrnuje?

Wincent: Myslím si, že takový obor má budoucnost, dnešní svět se točí v zásadě jen kolem peněz a informační technologie jsou v jakémkoli smyslu cestou k těm penězům.

Martin: Všichni jsme se rozhodli asi především kvůli budoucnosti, kterou v sobě IT ukrývá, a ta je spojena s penězi. Kromě toho jsme ale tak nějak k informatice tíhli už od dětství. Tehdy se tomu ale ještě nedalo říkat informatika, spíš Prince of Persia (smích). FAV (Fakultu aplikovaných věd) a náš obor jsme si vybrali především kvůli tomu, že zasahuje do všech zásadních oblastí IT, od databází přes hardware až po programování. Člověk si tak během studia může uvědomit, co by ho bavilo nejvíc.

Myslíte si, že vás škola zcela připraví na profesní praxi, nebo se snažíte zdokonalovat i sami?

Luděk: Stejně tak, jako to platí ve všech ostatních oborech, tak ani v tom našem nespočívá těžiště úspěchu v pouhém studiu. Je potřeba, abychom si řadu věcí zjišťovali sami, abychom se snažili udržet tempo s dobou a sledovali novinky na trhu.

Jirka: Škola se snaží o praktické zaměření tím, že pro nás připravuje zajímavé projekty, na kterých se v rámci výuky máme šanci podílet a přicházet se svými vlastními nápady. Přesto se ale musíme, tak jak říkal Luděk, stále snažit a zlepšovat se z vlastního popudu.

Je něco, co ve škole zásadně postrádáte?

Martin: V zásadě nepostrádáme prakticky nic. Technické zázemí je vynikající. Jediné, co mě tak nějak napadá, co by bylo potřeba změnit, nebo spíš ještě o trochu vylepšit, je spolupráce s firmami. Klidně bych si dokázal představit jeden předmět, který by se skládal z čisté praxe v některé z IT firem. Tam totiž člověk nasbírá nejcennější zkušenosti.

Jaký si představujete svůj nástupní plat?

Jirka: Představuju si, že budu pracovat sám na sebe, a to hned po škole. Takže takhle jednoznačné číslo dát nemohu.

Martin: Já chci zas pracovat pro svého bráchu, který už firmu má. Takže nástupní plat bude záležet spíš na tom, jak moc bráchu do té doby stihnu naštvat (smích).

FOTO: Peníze

Mzdy IT specialistů se pohybují vysoko nad průměrem, Foto: Jiří Krejčík, Topzine.cz

Wincent: Představoval bych si tak třicet tisíc. Mám kamaráda, který hned po škole nastoupil na skvělej post a dostal 70 tisíc, ale když se budu držet nohama na zemi, tak si myslím, že těch třicet tisíc je reálných.

Luděk: Já mám představu dost podobnou jako Wincent. Tak kolem těch třiceti tisíc.

Máte povědomí o uplatnění absolventů vašeho oboru?

Jirka: Nedokážeme říct konkrétní číslo, ale z mých známých, kteří už dostudovali, mají práci všichni. Většina si ji našla okamžitě po škole, nebo do měsíce. Práce je v tomhle oboru dost, ale je jen málo odborníků. Je jen otázka, jestli se inženýr automaticky bere jako odborník.

Wincent: Jak říkal Jirka, práce je dost. Absolventů takových oborů zas není tolik. Práce je, stačí jen snažit se ji najít. Věřím v ten měsíc.

Na závěr bych se ještě zeptala, zdali máte nějakou představu o tom, jak si stojí konkurenční IT obory oproti vám. Mohli byste mi udělat tabulku těch nej?

Luděk: Tak my dáme jasně na první místo FAV ZČU, pak bychom to viděli na Masarykovu univerzitu a na třetí místo ČVUT. Viděl jsem ale nějaké oficiální tabulky, kdy FAV ZČU bylo na třetím místě a první místo obsadil Matfyz. Tyhle tabulky jsou ale o ničem. Důležitější je, jak se člověk k tomu oboru postaví, jestli pasivně, nebo aktivně. Ten, co se k tomu postaví aktivně, je vždy úspěšnější a nemusí mít žádnou vysokou školu.

Studium na technických vysokých školách má své výhody, ale i nevýhody. Stejně tak jako všechny ostatní studijní obory. Neexistuje proto univerzální rada, na kterou vysokou školu se přihlásit. Ale jedno zlaté pravidlo říká, že když budete dělat to, co vás baví a budete to dělat poctivě, tak se úspěchu a pocitu z dobře odvedené práce dočkáte v jakémkoli oboru.

Profil technických oborů najdete zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Třicet tisíc je reálných, odhadují svou budoucí mzdu studenti informatiky