Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Třetí kniha ze Starého království, young adult fantasy Abhorsenka

Jan Nohovec

Jan Nohovec

14. 12. 2009

garth-nix-abhorsenka-perexUž je to pár let, co u nás vyšel poslední díl trilogie Staré království, román s názvem Abhorsenka. Teď se v Tritonu plánuje k vydání sbírka Za zdí, je tak třeba dohnat staré resty a podívat se, jak vlastně Abhorsenka Lirael zakončila svou pouť.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Více než naznačení příběhu nové knihy je na místě spíše zopakování toho, co už máme za sebou v podobě modrého svazku Lirael. Dcera Clayrů z ledovce, která neobdržela Zrak, ale naopak uzřela místo budoucnosti minulost a získala sedmero píšťal podobných abhorsenským zvoncům, se setkala se Samem, oficálně princem Samethem, synem současné Abhorsenky Sabriel a krále Prubíře. Ačkoliv by měl být pravým nástupcem Sabriel Sam, ten se má spíš k vynalézání věcí a není tak moc překvapením, když odhalí své dědictví po Tvůrcích Zdi, a ne po Abhorsenech. Nástupnicí se tak musí stát právě Lirael, jež se díky nedávným zjištěním stala nevlastní sestrou Sabriel. Ve chvíli, kdy jsme oba hrdiny společně s Nezbednou fenkou a kocourem Mackem opustili, se nacházeli v abhorsenském domě a chystali na útěk před nekromantkou Chlorr.

Na první pohled to takhle zhuštěné vypadá dost zapeklitě, ale věřte, že jakmile se začtete do prvních stránek rudé Abhorsenky, všechno vám zase naskočí zpátky. S tím pomůže i samotný autor, který na začátku u pár věcí znovu vysvětlí jejich význam a účel. No a pak už to sviští ráz na ráz. Stejně jako u předchozího dílu stojí v centru dění mladá Lirael se svou partou a úspěšně odhání od kormidla příběhu všechny ostatní. Garth Nix se totiž rozhodl pokračovat v sáze s dospívajícími hrdiny a vzdal se tak možnosti zajímavé generační konfrontace mezi Sabriel s Prubířem a Lirael se Samem. Místo toho autor královský pár dost nešikovně odstranil ze scény atentátem a vrací se k němu jen ve dvou krátkých a bezúčelných mezihrách. Samotný návrat obou protagonistů prvního dílu v posledních minutách tak bez nadsázky působí jako deus ex machina, který se do dané situace vůbec nehodí.

garth-nix-abhorsenka

Zatímco Sabriel a Prubíř si tak válí šunky na útěku před politickými nepřáteli, Lirael se se svými zvonci musí ohánět hlava nehlava. Ačkoliv jejím cílem je již minule avizovaná Blesková dílna, za jejíž pomoci chce Hráz spojit Ničitele, celou dobu vlastně vůbec neví, jak se dobere jejího zničení. Garth Nix své postavy sice někam zodpovědně vede a docela autenticky je vláčí nezbytnými dějovými zvraty, celou dobu ale čtenáři vlastně neukáže cíl putování. Na druhou stranu, když už konečně dojde k nějaké akci, všichni si to náležitě užijeme.

Tou největší slabinou a zároveň nejsilnějším bodem Abhorsenky, celé trilogie Staré království a vůbec autorovy tvorby je jeho vlastní styl. Když jsem ve svých třinácti letech coby naprosto nezkušený čtenář louskal první díl Sabriel, už tehdy mi (a nejenom mně) nad některými pasážemi skřípaly zuby. Neskrývaná naivita, která z autorova literárního stylu prýští na každém kroku, spolehlivě odradí nejednoho čtenáře. Na druhou stranu tento jakýsi dětský styl často dokáže i překvapit a vtáhnout dospělého čtenáře do děje tak, aby si ho užil. Některé scény Abhorsenky totiž místo škatulky young adult fantasy, kam bývá Garth Nix často zařazován, ukazují na velice temné fantasy nebo dokonce mysteriózní horor. Pak se ale autor vrátí s nějakým triviálním prvkem a celá atmosféra se skácí, unášena proudem řeky Smrti.

A s autorovým stylem celá kniha stojí i padá. Její hrdinové jsou ve své podstatě dospívajícími dětmi, její prostředí je hravé a snivé a jen místy dává vykouknout růžkům pravé reality, její děj je stejně koncipovaný jako dětský příběh. K Abhorsence si musíte najít svou cestu. Chvílemi se musíte vžít do kůže vašeho snivého potomka, chvílemi se musíte vrátit do svého těla a ztlumit to skřípání zuby nad příliš naivní pasáží. A chvílemi budete zase za odměnu zírat, jakou nápaditostí dokáže Garth Nix čas od času hýřit. A pokud tuhle recenzi čtete jen proto, abyste zjistili, co jste to vlastně zahlédli na nočním stolku vaší ratolesti, zeptejte se potomka, jestli náhodou nemá po ruce na půjčení první díl s názvem Sabriel, mimochodem dle mého názoru vůbec nejlepší román celé série, který závěrečnou Abhorsenku bohužel s přehledem zastíní.

Název originálu: Abhorsen
Český název: Abhorsenka
Autor: Garth Nix
Překlad: Milan Žáček
Obálka: Milan Fibiger
Počet stran: 260
Vydal: Triton, Praha 2006
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: *** (60%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Třetí kniha ze Starého království, young adult fantasy Abhorsenka