Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Trekfest 009 ukáže dovolenou 24. století

Martin Peška

Martin Peška

22. 5. 2009

ff08eweskreek049Programová linie Trekfest je již po několik let pravidelnou součástí Festivalu fantazie, který se každoročně koná v městečku Chotěboř začátkem letních prázdnin. Námětem letošního Trekfestu je Dovolená ve 24. století! Co konkrétního bude na programu ve dnech 2. až 6. července pro Topzine.cz přiblížil šéf realizačního týmu Margh.

Co se skrývá v podtitulku letošního Trekfestu – Dovolená ve 24. století?

Co skrývá? Hlavně odpočinek a relaxaci pro návštěvníky Star Trek linie na Festivalu fantazie. Letos si ukážeme, jak si v ST světě lze užít dovolenou. Jak by ji prožili nejen jednotliví kapitáni, ale i členové posádek hvězdných lodí, kam by se podívali, kde by odpočívali atd. A to ve speciálních pořadech.
Postupně tyto projekty budeme odhalovat na stránkách www.trekfest.cz a nebude jich málo.


O čem budou hlavní přednášky Trekfestu 009?

V loňském roce byl tématem zrcadlový vesmír a k tomu tématu se vztahovalo několik přednášek, které by se daly onačit jako „hlavní“. Letošním tématem, jak již bylo uvedeno výše, je Dovolená ve 24. století a spíš než jednotlivé přednášky budou s tímto tématem svázány hlavně večery. Na každý den máme připravený speciálně laděný program až do pozdních nočních hodin. A vězte, že o zábavu a vzrušení nebude nouze!

Máš představu o tom, kolik věcí ze Star Treku a ze sci-fi stalo realitou?

Je toho už poměrně dost. V Americe byl natočen dokument How William Shatner Changed the World (Jak William Shatner změnil svět), který uváděl sám William Shatner, představitel kapitána Kirka z Původní série (TOS), a který ukázal vědce a projekty přímo inspirované seriálem Star Trek.

Jaké například?

Let WARPem, transportování osob z místa na místo či jídla vyrobená z pouhé energie mezi ně zatím nepatří. Ale např. věci denní potřeby jako mobilní telefony, osobní počítače. Pokud vím, už je vymyšlené i něco na způsob štítu, teleportace už je také reálná, i když zatím jen u fotonů. Tyto věci byly právě Star Trekem ovlivněny a inspirovány.


Na kterou přednášku z minulého roku vzpomínáš?

Já z celého Trekfestu vzhledem k jeho organizování vidím povětšinou útržky jednotlivých přednášek a soutěží, až na výjimky kdy jsem přímým aktérem. Nyní si vzpomenu například na jednu přednášející, která na TF008 přednášela poprvé, dokonce měla čtyři přednášky a všechny byly velice povedené.

Jak si například ceníš přednášky typu Metrénský incident z druhé strany?

Ceníme si každé přednášky, včetně této. Letos bychom chtěli dát šanci i nezkušeným a

začínajícím přednášejícím. Zaštítíme je po technické stránce, tedy poskytneme jim rady ohledně práce s prezentací, jednoduchých střihů videa, úprav obrázků atd.). Poradíme jim, jak přednášet, a poskytneme rady, aby jejich přednáška zaujala co nejvíce návštěvníků.


Trekfest není jen o přednáškách, ale také o hrách a soutěžích. Jaké budou letos?

Soutěže patří k příjemnému zpestření celého programu. Letos bude opět pokračování velice navštěvované –  i když ne přímo se Star Trekem související – soutěže Filmové a seriálové hlášky, která pro letošek změní formát a název na Seriálové hádanky. Návštěvníci si opět budou moci zasoutěžit ve startrekové verzi 5 proti 5, v několika soutěžích věnovaných přímo vědomostem ze Star Treku či se pobavit u zábavné soutěže Hádej kdo jsem!.


Kdybys měl svůj con přiblížit neznalým, jakých deset slov, které ho vystihují, bys vybral?

Jen deseti slovy… fíhá… no tak pro takové přiblížení Star Trek linie bych použil těchto deset slov. První dvě jsou jasná: Star a Trek. Další čtyři se týkají důvodu, proč zavítat právě na Trekfest: atmosféra, zábava, vyblbnutí, odreagování. A poslední čtyři se týkají toho, na co se nejvíce návštěvníků těší: kamarádi, pokec a dobrá nálada.
Celý Festival fantazie je nabitý zábavou a čas na něm letí doslova WARPem,… než se nadějete, je konec.

V loňském roce se po Chotěboři procházelo několik lidí ve Star Trek kostýmech. Máš představu, kolik se jich sejde letos alespoň ve fanklubovém tričku?

Fanoušků s ST kostýmy přibývá. Mají kostýmy skoro ze všech sérií a filmů. V loňském roce probíhala na Festivalu fantazie kostýmová soutěž Cosplay, které se mimo jiné účastnilo 5 fanoušků ve startrekovém oblečení. Na prvních dvou místech ve sci-fi sekci se umístili právě ST uniformy.
Samozřejmě, že každý fanoušek nemá kostým, ale triček s motivem Star Treku je možno vidět nepřeberné množství.
A kolik se jich sejde letos? Já i realizační tým doufáme v co největší počet “okostýmovaných“ ST fanoušků či alespoň v nějakém ST tričku. Můžete jejich řady doplnit i vy!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Trekfest 009 ukáže dovolenou 24. století