Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Trápí vás syndrom únavy? Změňte svůj životní styl

Redakce

Redakce

23. 5. 2011

Pocit únavy je normální. Čas od času postihne každého a obvykle to bývá signál, že si máme odpočinout. Když je však únava vytrvalá a ovlivňuje každodenní život, potom je užitečné vědět, jak ji zvládnout. Pokud spánek nezabírá a objevují se i další netypické příznaky, může se jednat o únavový syndrom.

Únava může pro různé lidi znamenat různé pocity nebo prožívání. U někoho jde spíše o tělesný pocit, u jiného dominuje psychická únava. Lidé ji často popisují jako slabost, vyčerpání, ospalost, nedostatek energie, malátnost či nesoustředěnost.

Chronický únavový syndrom se vyznačuje pocitem hlubokého a trvalého vyčerpání. Do poloviny devadesátých let byl známý pod názvem myalgická encefalomyelitida. Nemocní mají poruchy spánku, špatně se soustředí a nezvládají své denní úkoly; mnozí trpí skrytou depresí.

Naše, vaše předpoklady chronické únavy

Rizikovým faktorem pro vznik onemocnění je psychické i fyzické přepětí, stres, neschopnost relaxovat. V některých rodinách se tento syndrom vyskytuje častěji, což znamená, že existuje i určitá genetická vloha vyšší vnímavosti na podněty, jež mohou onemocnění vyvolat.

Hudba a malování léčí

Jelikož nemocný, který se cítí unavený, častěji či stále odpočívá, aby se vyhnul ještě vyšší únavě, ubývá mu i svalová hmota. To je také příčinou stále se snižující výkonnosti. V nemocném to zvyšuje pocit, že je stále více a více unavený.

Najděte si koníček, při kterém dokážete relaxovat

Jedná se o začarovaný kruh a je proto důležité, aby nemocný určitou předepsanou činnost vyvíjel a plánovitě svou aktivitu zvyšoval. Vhodnou léčbou je i skupinová a individuální psychoterapie, meditace, hypnóza, arteterapie a muzikoterapie, které u nemocného vedou k uvolnění, relaxaci a zvýšení sebevědomí.

Jak si mohu pomoci sám?

Pokud někdo trpí dlouhotrvající únavou, jejíž příčinu není schopný odhalit, měl by určitě navštívit praktického lékaře, který minimálně provede prohlídku a krevní testy, aby vyloučil infekční či jiné onemocnění.

Únava může být vyvolána i dlouhodobým nedostatkem spánku, proto by se mělo dbát na vhodný harmonogram spánku a pracovních činností. Nepřetěžujte se v práci, činnost v rodině spravedlivě rozdělujte i mezi ostatní její členy – pokud to jde. Najděte si koníčka (např. jógu), který vám pomůže zvládat stres a přetažení, pravidelně relaxujte. Zkuste změnit svůj životní styl.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Trápí vás syndrom únavy? Změňte svůj životní styl