Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Transformers: Pomsta poražených nebo Michaela Baye?

Redakce

Redakce

25. 6. 2009

Kdo šel před dvěma lety do kina na letní blockbuster Transformers, dostal všechno, co lze od takového filmu očekávat – napětí, srandu, skvělé efekty, destrukci, a ještě něco navíc. Ve své kategorii fungují Transformeři parádně – navzdory děsivým 2,5 hodinám je to po celou dobu zábava, kterou „žerou“ jak kluci se sbírkou robo-aut v šuplíku, tak všichni, kdo nečekají intelektuálskou konverzačku, je to ale „jen“ nadupaný popkorňák.

S vědomím toho všeho a nehorázným rozpočtem šel Michael Bay do natáčení dvojky. Protože trikům nebylo co vytknout, Shia LaBeouf se stal miláčkem (povětšinou dívčích) davů a Megan Foxová dokázala pohledy mužské části publika odtrhnout i od souboje dvou vesmírných super-robotů, nebylo moc důvodů k zásadním změnám. Všechno už bylo připravené k naservírování a zbývala jen jediná, rozhodující věc: scénář. Kvalitní scénář, díky němuž děj postupně graduje, dialogy fungují a v přesně odměřených dávkách zaznívají cool vtípky. Takový, který dává prostor hlavnímu hrdinovi a nám možnost se s ním ztotožnit, ale zároveň včas nastartuje akci, takže nevznikne žádné hluché místo, ale divák celou dobu sedí s otevřenou pusou a jen občas stačí polknout popkorn. Takový byl. Scénář k jedničce… A přesně takový není – bohužel – ten ke dvojce.

Hned na začátku na nás vyrukuje sekvence plná akce – zlí Deceptikoni to totiž na Zemi evidentně nevzdali a ještě to hodlají hodným Autobotům a lidské rase pěkně zavařit. Nejradši by zničili celý svět. Jenže k tomu potřebují něco, co má v současnosti Sam (Shia LaBeouf). Ten zrovna začíná nový život na univerzitě a chystá si to jaksepatří užívat.  Avšak zdá se, že boss Deceptikonů pro to nemá vůbec pochopení a místo srdečného blahopřání k úspěšnému přijetí na školu pošle Samovi pár robotů připravených vypreparovat mu mozek z hlavy. Prostě smůla. Ale Sam už leccos zažil, takže popadne svou (neustále sexy, neustále učesanou, neustále příliš čistou) přítelkyni Mikaelu (Megan Foxová) a maže do Egypta. A tam se teprve budou dít věci!

Je tu víc robotů, víc soubojů, víc výbuchů, víc Megan Foxové, víc pyramid. Ničeho ale není dost na to, aby to zabránilo skutečnosti, že se snímek neúprosně vleče a v některých chvílích nastane nefalšovaná nuda. Většinou za to může nevydařené načasování (moc dlouhé bitky, moc dlouhé klábosení o ničem), které je nejmarkantnější v samém závěru. Ten je ukázkově nevygradovaný a to, že je konec, poznáte až ze závěrečného polibku (doufám, že to někdo nebude brát jako spoiler). K tomu přidejte nedůvěryhodné dialogy a obskurní vedlejší postavy, jejichž přítomnost ve filmu je stejně nenucená a funkční jako hejno ovádů u bazénu.

S velkou zásobou popkornu to možná nebude taková hrůza, ale po jedničce jde o velké zklamání.  Jakoby se potvrdila nadutost slov jedné z postav o boji s Deceptikony: „Teď už je to jen naše válka. A my jí vyhrajeme, tak jako vždycky.“ Vždycky to nejde, Michaele.

Transformers: Pomsta poražených / Transformers: Revenge of the Fallen

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi; USA, 2009, 150 min

Režie: Michael Bay

Hrají: Shia LaBeouf, Megan Fox, Hugo Weaving, Josh Duhamel, John Turturro, Rainn Wilson, Isabel Lucas, America Olivo, Tyrese Gibson, Frank Welker, Peter Cullen, Ramon Rodriguez, Michael Papajohn, Matthew Marsden, Nina Dobrev, Anthony Anderson, Mark Ryan, Kevin Dunn, Samantha Smith, Karina Michel, Nora Kirkpatrick

Premiéra v ČR: 25.6.2009

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Transformers: Pomsta poražených nebo Michaela Baye?