Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Trailery za poslední týden: Legenda o sovích strážcích, A Serious Man, Agora

Jakub Mikuš

Jakub Mikuš

14. 3. 2010

Agora-perexTentokrát tu máme opět po týdnu velice pestrou a zajímavou směs nových filmových upoutávek. Začneme novým snímkem z dílny Warner Bros. Pistures Legenda o sovích strážcích, pak se vrátíme do šedesátých let minulého století ve filmu A Serious Man a všechno zakončíme velkolepým historickým dramatem Agora.

Agora Zdroj: distributor

Agora Zdroj: distributor filmu

Legenda o sovích strážcích

(Legend of the Guardians)

Žánr: Fantasy/ Animovaný/ Rodinný/ Dobrodružný

Režie: Zack Snyder

Hrají: Rachael Taylor, Hugo Weaving, Miriam Margolyes, Jim Sturgess, Sam Neill, David Wenham, Hugh Jackman, Geoffrey Rush a další

Země původu: Austrálie/ USA

Premiéra v ČR: 21. 10. 2010

Od tvůrců Happy Feet přichází na stříbrná plátna nový animovaný film. Jak už jsme si zvykli, opět je inspirovaný jedním zvířecím druhem, uhádnete kterým? Je to jednoduché, zase jsou to ptáci. Tentokrát ale sovy, jež se mohou zdát leckdy zcela opomíjené. O to zajímavější je, že celý příběh je věnován právě těmto úctyhodným strážcům nebe. Snímek je inspirován trilogií knih australské spisovatelky Kathryn Lasky.

Velice dobře zpracovaný, tak hned na první pohled působí trailer. Ukazuje na silný příběh legend a starých příběhů, skvěle podkreslených výborně zvoleným vypravěčem. Prakticky okamžitě zaujme. Po chvilce naopak znovu získává nádech dobrého rodinného filmu, který se odehrává na pozadí zajímavého příběhu. Dobře zvolená hudební kulisa a propracované animace. Zase jednou snímek, který by bylo škoda nechat si jen tak ujít.

A Serious Man

Žánr: Drama/ Psychologický/ Komedie

Režie: Joel Coen, Ethan Coen

Hrají: Sari Lennick, Adam Arkin, George Wyner, Richard Kind, Warren Keith, Katherine Borowitz, Michael Lerner, Michael Stuhlbarg

Země původu: Velká Británie/ USA/ Francie

Premiéra v ČR: 8. 7. 2010

Larry je profesorem fyziky a najednou se mu bortí už tak beznadějný život. Má líného syna, dceru na drogách, bratr u něj přespává na gauči a manželka mu právě dala na vědomí, že už pro ni není dost dobrý a odchází za jeho kolegou. Larry žije v roce 1967, takže ani doba pro něj není nijak jednoduchá. Jak se vůbec dokáže vyrovnat se svým beznadějným životem a jestli je toho ještě schopný, to se ale dozvíte až ve filmu A Serious Sam.

Trailer je jednoduše depresivní. Život s Larrym doslova mlátí o zeď a on je neschopný s tím cokoliv udělat. Je těžké takový snímek popsat. Jestli čtete tuto podrubriku častěji, jistě víte, že nemám problém říct o snímku, co si myslím. Přesto, i když tento trailer působí hodně podivně, má něco do sebe. Když už nic jiného, tak alespoň zajímavou myšlenku, kterou se vám doslova pokusí vtlouct do hlavy.

Agora

Žánr: Historický/ Dobrodružný/ Romantický/ Drama

Režie: Alejandro Amenábar

Hrají: Rachel Weisz, Amber Rose Revah, Ashraf Barhom, Rupert Evans, Max Minghella, Michael Lonsdale, Homayon Ershadi, Oscar Isaac

Země původu: Španělsko/ USA

Premiéra v ČR: 10. 6. 2010

Dva příběhy v jednom. To je snímek Agora, který se odehrává v Alexandrii ve 4. století našeho letopočtu. Křesťané se pomalu dostávají k moci a reálně hrozí, že vědomosti starého světa budou v zápalu hněvu zašlapány do prachu. V tomto světě se odehrávají osudy otroka Davuse a jeho paní Hypatie, které byla jednou z prvních myslitelek západu. Jak si ze školy možná vzpomene, Alexandrie oplývala obrovskou knihovnou, čítající největší poklady starých mistrů a veškeré vědění tehdejšího civilizovaného světa. Hypatie se ji snaží ochránit. Možná si ale také vzpomenete, že téměř všechny poklady alexandrijské knihovny lehly popelem. Má vůbec význam, aby za ně Hypatie bojovala, i když jejich skutečný konec jí ještě nemůže být znám?

Celý starověký svět je zmítaný střetem nové a staré víry. Egypt s Alexandrií stále patří do vlivu Říma a ten je rozvrácen krvavými nepokoji. Trailer, stejně jako i samotný film, sází na megalomanský příběh postavený na skutečných událostech. Velkolepé kulisy a střed dvou největších myšlenkových směrů. Uprostřed toho jedna žena, která se snaží pohnout světem mužů. Zajímavý námět, historické podklady a kulisy: výsledek by nemusel být vůbec špatný.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Trailery za poslední týden: Legenda o sovích strážcích, A Serious Man, Agora