Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Tradiční čínská medicína

Redakce

Redakce

24. 7. 2010

V dnešní době stále přibývá zdravotních problémů, s nimiž si klasická západní medicína neví rady. Proto není divu, že lidé vyhledávají různé alternativy, od nichž si slibují, že jim pomohou. Takový je i případ tradiční čínské medicíny. Ovšem ani s ní to nejde samo.

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Tradiční čínská medicína je ucelený léčebný systém popsaný už ve třetím tisíciletí před Kristem. Za zakladatele je považován Žlutý císař Huang Di. Tenkrát se čínským lékařům připisovaly magické schopnosti, avšak systém čínské medicíny funguje beze změn dodnes.

Máte diagnózu nebo máte problém?

To je základní otázka, která určuje rozdíl mezi západní a východní medicínou. Naše známá klasická medicína v lepším případě určí diagnózu a zahájí léčení často pouze projevu nemoci, nikoliv příčiny. Pokud ovšem nemáte číslo diagnózy (ať už z jakéhokoliv důvodu), nemáte ani problém. Naši lékaři vás zkrátka léčit nebudou s vysvětlením, že neví, co vám je nebo to léčit neumí. Tradiční čínská medicína funguje na jiných principech. V těle, stejně jako kdekoliv jinde ve vesmíru, jsou dvě energie – Jin a Jang. Za normálních okolností jsou v relativní rovnováze, pokud však jedna převáží, vzniká problém. To umožňuje léčbu – opětovné nastolení rovnováhy, dříve než se projeví fyzické změny.

Co všechno tradiční čínská medicína umí?

Dokáže zmírnit až vyléčit potíže od alergií, atopických ekzémů, přes bolesti všeho druhu, psychické problémy, neplodnost, únavové syndromy, chronická onemocnění až po padání vlasů nebo klimakterické potíže. K tomu využívá akupunkturu, čínskou masáž, čínské léčivé byliny, výživu a cvičení. Z toho plyne, že klient je aktivním účastníkem na léčbě. Pokud nebude dodržovat upravenou životosprávu, léčení nebude mít kýžený efekt. U vážnějších problémů je také vhodné přijít včas, ne až s několikaletými problémy. Říká se, že kolik let trvá onemocnění, tolik měsíců trvá léčba. Ovšem i tohle je velmi individuální.

Foto: Martin Koubek, Topzine. cz

Důležité je přesvědčení

Vaše rozhodnutí o návštěvě čínského lékaře a přesvědčení o účinnosti této medicíny a jejich metodách by mělo být vnitřní. Kdo nemá důvěru v úspěch, tradiční čínská medicína mu zřejmě nepomůže. Bylo by to asi jako odstranit příznaky, ale nevyléčit problém, který se časem ozve znovu.

Kolik to stojí?

U nás se lékař praktikující tradiční čínskou medicínu najde téměř v každém velkém městě. Klienti si ho musí platit samy a ceny jsou závislé na poskytované službě a nákupu bylin a přípravků k léčbě. Vstupní vyšetření trvající přibližně 60 – 90 minut se pohybuje kolem 500 Kč, každé další sezení okolo 200 – 300 Kč.

Závěrem je nutné dodat, že nelze zavrhovat jednu medicínu pro druhou, protože ani jedna z nich nedovede zázraky. Na dlouhotrvající obtíže či energetickou disharmonii je samozřejmě vhodnější tradiční čínská medicína, ovšem s uříznutou nohou neváhejte a zvolte klasickou západní chirurgii. Oba systémy se pak dokáží velmi dobře doplňovat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tradiční čínská medicína