Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Trable s láskou? Zeptejte se Snoopyho!

Anna Malá

Anna Malá

21. 4. 2011

Je malý a roztomilý. Slavný spisovatel, zahrnovaný valentýnkami a nejlepší přítel opeřeného Woodstocka, jenž stále řeší trable s všudypřítomnou láskou. Snoopy, nejznámější bígl na světě.

Ilustrace na obálce knihy Láska podle Snoopyho, autor: Charles M. Schultz

Ve druhém souboru těch nejlepších Snoopyho stripů (prvním byl Svět podle Snoopyho) Láska podle Snoopyho, který dali dohromady čeští snoopy-odborníci, se slavný psí lamač srdcí zaměřuje na problematiku Amorových střel. Řeší milostná vzplanutí ptačího kamaráda Woodstocka, svého páníčka Charlieho Browna, který se dosud trápí neopětovanou láskou k nikdy neviděné Zrzečce, či vlastní nikdy neutuchající lásku k sušenkám všeho druhu. Svá milostná trápení odhalují i přátelé Charlieho Browna Patty, Marcie, Linus, Schroeder, Lucy a dokonce i jeho sestra Sally.

Od prvního komiksového stripu v roce 1950 se mnohé změnilo, avšak základní povaha zůstala stejná. Stripy jsou černobílé, kreslené přesně a jednoduše a příběhy si i za více než šedesát let své existence uchovaly půvab a kouzlo. Charles M. Schulz jich po sobě zanechal přes osmnáct tisíc a my jen můžeme obdivovat jeho práci a um.

Obecně vzato, většina lásek z Peanuts (souhrnný název pro všechny Snoopyho komiksy) je nešťastná. Čtenář může například sledovat posedlost pragmatické Lucy k uvzdychanému umělci Schroederovi. Patty a Marcie jsou zoufale zakoukány do Charlieho Browna, Sally se snaží namluvit si, že je do ní zamilovaný Linus (jemu přitom pouze brnká na nervy) a Charlie Brown je věčně zklamaný a smutný z tajemné Zrzečky.

Láska je však nepředvídatelná, čili se dá očekávat neočekávané. Sally naváže vztah se školní budovou, sám Snoopy se zamiluje do slavné spisovatelky a jeho přítel Woodstock je schopen se zakoukat do čehokoli, ať už je to sněhová vločka nebo motýl. Avšak všechna milostná vzplanutí, obyčejná či neobyčejná, jsou podána s humorem, jenž je pro všechny Peanuts typický a jímž se také autor proslavil.

Charles M. Schulz, americký malíř a kreslíř, tvořil nepřetržitě padesát let (1950-2000) a poslední strip Peanuts nakreslil v den své smrti. Snoopy je nejslavnějším komiksem všech dob, bylo mu uděleno mnoho významných cen a má svou vlastní hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy. Můžete ho najít i na pyžamech, penálech, spodních kalhotkách a spoustě dalších věcí, neboť Snoopy je také velice úspěšná obchodní značka.

Dvě stovky stran plné lásky uplynou jako voda, ale čtenáře nikdy neomrzí se ke knize znovu a znovu vracet. Protože charakteristický humor a epizody jsou nesmrtelné a takové i zůstanou. Láska podle Snoopyho je krásným dárkem pro kteréhokoli člena rodiny a bude rodinným klenotem v knihovnách čtenářů všech generací. Krásná vazba a grafické zpracování knihy její cennost jen podtrhuje. Můžeme jen doufat, že soubory komiksových dobrodružství roztomilého a panovačného bígla budou v České republice vycházet i nadále.

Název knihy: Láska podle Snoopyho – Vybrané stripy Peanuts z let 1966 – 1999
Autor: Charles M. Schulz
Překlad: Petr Onufer
Kresba: Charles M. Schulz
Počet stran: 216
Rozměry: 210 x 240 mm
Vazba: vázaná
Vydal: Albatros Media – Plus, Praha 2011
Doporučená cena: 279 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Trable s láskou? Zeptejte se Snoopyho!