Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Toxique: Doufáme v otevřené publikum

Vojtěch Koval

Vojtěch Koval

17. 1. 2011

FOTO: Toxique!Rozhovor!Toxique vydali loni v říjnu své druhé album, Outlet People, následně kapela odjela turné k této nové desce, které zahrnovalo i čtyři koncerty v Anglii. Toxique nám odpověděli na několik otázek o nové desce a plánech na rok 2011.

FOTO: kapela Toxique

Kapela Toxique si v prosinci v Akropoli zahrála na Ježíška, Foto: Martina Hušková, Topzine.cz

Jak hodnotíte anglickou část vašeho turné?
Bylo to skvělé. Velké prostory O2 divadla, kam se vešlo kolem dvou tisíc lidí. Hráli jsme v Londýně, Birminghamu, Liverpoolu a Glasgow a jezdili tourbusem. Byli jsme tam ještě společně s polskou zpěvačkou Kayah a její kapelou, hráli jsme takové dvojkoncerty, bylo to vážně supr. A hned z Glasgow jsme pak jeli hrát do Domažlic.

Jak vlastně vznikly tyto koncerty? Pozval si vás nějaký anglický promotér, nebo jste si je zařizovali sami?
Jeden promotér z Anglie věděl, že chce udělat několik koncertů Kayah a k ní chtěl kapelu z Čech, měl pár tipů, projel si youtube a pak nám zavolal.

Můžeme se třeba těšit na koncerty s Kayah tady v Čechách?
Mluvili jsme o tom, ještě tady nehrála. Ale my máme určitě v plánu vyjet do Polska!

Celá tour byla k vaší nové desce Outlet People, která pro vás znamená dost zásadní rozdíl jak v image, tak v hudbě samotné. Jak tahle nová image vznikla? Vymýšleli jste si ji sami?
V lednu minulého roku jsme začali spolupracovat se studiem Najbrt. Chtěli jsme aby nový vizuál byl kontrastní k tomu starému a hlavně aby co nejvíc fungoval s písničkami z nové desky. Najbrti od začátku poslouchali demáče našich písniček a tak vzniklo naše nové logo, kostýmy, scéna a řada věcí Moje Moje Toxique, do které patří například vinyl ve tvaru našeho loga, tedy černobílého šestihranu.

Jak byste vy sami popsali, v čem se nová deska liší, po hudební stránce, od té předchozí?
Rozdíl je už v konceptu. Na první desce jsme se snažili o čistotu stylu a tomu se taky dost podřizoval výběr nástrojů, práce se zvukem, harmoniemi nebo formou. Všichni jsme v pubertě dost sjížděli staré Motown nahrávky a potřebovali tu zkušenost ze sebe nějak dostat. Druhou desku jsme nepodřizovali žádnému programu, prostě jsme jen psali písničky v duchu hudby, kterou teď rádi posloucháme. Pro někoho může ta změna být znepokojivá, ale my jsme otevření lidé, co doufají v otevřené publikum, takže rozhodně nehodláme přešlapovat na místě.

FOTO: Klára Vytisková z Toxique

Klára Vytisková v jednom z nových kostýmů, Foto: Martina Hušková, Topzine.cz

Máte třeba nějaké hudební vzory, kterými jste se na Outlet People nechali inspirovat?
Jasně, snažíme se být co nejvíc v obraze, takže většinu našeho volného času trávíme honbou za novou hudbou a jejím poslechem. Kytarista Patrik nám pořídil do auta splitter na sluchátka, takže posloucháme nové desky dohromady. V době, kdy jsme pracovali na Outlet People jsme dost frčeli na Passion Pit, Plastic Beach od Gorillaz, The XX, Fever Ray, Wild Beasts, Robyn nebo Metronomy.

O Vánocích jste odehráli kromě jiných také tři svátečně laděné koncerty, 1. prosince v Akropoli a pak v Brně a v Plzni. Jak budete pokračovat v tomto roce? Uvažujete už třeba o další desce?
Přesně tak – budeme dál intenzivně představovat naši novou desku – do léta v klubech a v létě pak konečně v přírodě na open-airech. Na září chystáme dost unikátní interkulturní projekt, ve kterém se pokusíme ve spolupráci se španělskými hudebníky vytvořit naše třetí album a představit tak to nejlepší ze současné podoby české a španělské hudební scény. Prostě vyrazíme na pár týdnů do Katalánska a zmáčkneme rec.

Toxique:

Klára Vytisková, Patrik Karpentski, Viliam Béreš, Jan Lstibůrek, Roman Vícha

Kapela vznikla v roce 2007, první album, Toxique, vydali o rok později, na jaře 2008. V roce 2009 získali ocenění Skokan roku na hudebních cenách Anděl, následně vydali DVD I Love My Sofa. V říjnu 2010 vydali prozatím poslední desku Outlet People, v rámci turné k ní odehráli i čtyřkoncertovou šnůru v Anglii. Kapela už vystupovala na několika významných zahraničních akcích, například na prestižním festivalu Europavox nebo na světpvé výstavě EXPO 2010 v Šanghaji.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Toxique: Doufáme v otevřené publikum