Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Toxique! Amy Winehouse nebo Gwen Stefani?

Petra Červená

Petra Červená

20. 8. 2009

toxique600_338Akademie populární hudby Anděl 2008 ocenila Toxique v kategorii Objev roku. Ale pro koho z nadšenců novinek na hudebním poli byli objevem? Při vyslovení skladeb typu Honey nebo Two sides už jen málokomu nezačnou v uších znít první tóny.

S jejich hudbou jsem se poprvé střetla na loňském festivalu United Islands of Prague. Dotlačila mě k nim kamarádka s tím, že tenhle Toxique mě zaručeně netoxikuje bezvýznamným a nudným popem zahlcujícím naše uši z českých rádií. Zvuky a vzruchy kolem pódia daly podnět k přemýšlení. Koho mi to připomíná? Amy Winehouse nebo Gwen Stefani? Přirovnávání je sice dobré, chcete-li někomu napovědět, co ho čeká, ale takový příměr by nebyl úplně přesný. Když zavřete oči, neuvidíte ani jednu z výše jmenovaných, takový hlas má jen naše Klára Vytisková, frontmanka a autorka velké části skladeb. Doplňují ji Patrick Karpentski (kytara), Viliam Béres (klávesy), Jan Lstiburek (basová kytara) a Roman Vícha (bubny).

Pódium se na koncertech přemění v barvami překypující pokojík s pohovkou, lampičkou, telefonem, stolkem a to vše, za pomoci několika málo doplňků, kapela završí bláznivou výzdobou. I obyčejný starý psací stroj si u téhle partičky našel své místo v jedné písni. Nezapomenutelná není jen doprovodná vizuální stránka, ale pochopitelně hlavně hudba, kterou lze jen těžko zařadit k jedinému proudu. U Toxique najdete prvky retro-popu, progressive-soulu, britpopu, hip-hopu i jazzu. Pestrou hudební koláž doplňuje nejen svým hlasem Klára Vytisková, ale také neustále se měnícími ztřeštěnými oblečky, které dodávají celému vystoupení pomyslnou třešničku na dortu.

Sice společné toxikování netrvá dlouho, ale každý z muzikantů si už prošel pár kapel a objel bezpočet klubů, a proto jejich hudba, zpěv a aranžmá neprochází žádným počátečním amatérským vývojem. Kapela má navíc dar už od první skladby ponoukat všechny smysly k probuzení a následnému splynutí s hudbou. Za nápadem s rekvizitami stojí Klára, která si jimi v počátku tak trochu pomáhala od nervozity, a dnes už si nikdo nedovede představit jejich vystoupení bez vybaveného pohodlného obýváčku. Kostýmy Klára vybírá v sekáči nebo na půdě u babičky a dokresluje jimi příběh jednotlivých písní, které jsou výhradně v angličtině, ale kdo ví, možná se fanoušci jednou dočkají i malého závanu českých textů.

Na hudební trh vkročila kapela se svým debutovým albem v loňském roce překvapivě nazvaným Toxique. Chytlavé melodie snadno nakazí posluchače svojí lehkostí a vtipné texty jen doplňují mozaiku celého alba, po jehož poslechu musí každý zákonitě zatoužit vidět je naživo. Na koncertech, mezi jednotlivými skladbami, využívá Klára pauz a vyplňuje je svými improvizacemi, které nemají daleko od stand-up comedian. Toxique se tak stávají zárukou skvělé hudby a zábavy. A co víc si může hudební fajnšmekr od uměleckého zážitku přát.

Přesný seznam koncertů najdete na www.toxique.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Toxique! Amy Winehouse nebo Gwen Stefani?