Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Tower of Power – bláznivá kombinace Eiffelovky a elektrárny pro Taiwan

Redakce

Redakce

26. 3. 2012

OBR: Projekt Tower of PowerVelké elektrárny bývají obvykle ošklivé, hlučné a páchnoucí budovy stojící za městem. Stavba projektovaná pro Taipei se ale nehodlá nikde schovávat, naopak by mohla tvořit jednu z jeho dominant.

OBR: Projekt Tower of Power

Projekt Tower of Power. Zdroj: nlarchitects.nl

Projekt 300 metrů vysoké budovy, kterou pro jednu z největších asijských metropolí připravilo holandské architektonické studio, je velmi netradiční hned v několika směrech.

Většina mrakodrapů energii spotřebovává (a to v množství větším než malém), tenhle jí má naopak zásobovat svoje okolí. Většina výškových budov má problémy se silným větrem, tahle je na něm doslova závislá. A většina mrakodrapů také nevypadá jako děravá síťovka, do které někdo bez ladu a skladu naházel předměty nejrůznějších tvarů.

OBR: Na vrcholku věže má být i vyhlídková plošina

Na vrcholku věže má být i vyhlídková plošina. 

Tower of Power má podle svých tvůrců řešit palčivý problém současných velkoměst. Ty spotřebovávají obrovské množství energie, kterou je potřeba někde vyrábět, což se děje většinou daleko za jejich hranicemi a to často ne zrovna ekologickým způsobem.

Vzhledem ke vzdálenosti místa výroby od místa spotřeby se velké množství této energie ztratí při transportu. Stavba obří větrné elektrárny přímo uprostřed města by sice byla teoretickým řešením, ovšem představa hlučného točícího se monstra nevypadá příliš lákavě.

Projekt energetické věže je ale jiný. Nemá jednu, ale rovnou 600 menších větrných turbín o úctyhodném celkovém výkonu 6MW.

OBR: Vnější plášť je pokrytý malými větrnými turbínami

Vnější plášť je pokrytý malými větrnými turbínami. 

Navíc se nejedná o klasické větrníky, které hyzdí kopce na Vysočině, ale o tzv. „eddy“, podivně vypadající turbíny s vertikální osou otáčení, které mohou využívat větru přicházejícího z libovolného směru, a které se navíc vyznačují velmi nízkou hlučností. Děravý vnější plášť budovy, který připomíná bambusové lešení, je jimi doslova posetý. Ve výšce pár set metrů nad zemí navíc není o vítr rozhodně nouze.

Uvnitř věže se mají navíc nacházet kanceláře, kongresové místnosti, muzeum a na vrcholku pochopitelně nesmí chybět vyhlídková plošina. Jestli se tato podivná elektrárna začne skutečně stavět, není zatím jisté. Budova totiž přes svou velkou výšku nabízí uvnitř asi tolik prostoru jako šestipatrový dům, což není pro případné investory zrovna povzbudivá zpráva.

OBR: Tower of Power má stát na Taiwanu

Tower of Power by mohl stát na Taiwanu.

I kdyby nakonec k jeho realizaci nedošlo, jde o velmi originální nápad, jak postavit mrakodrap, který by nebyl jen prázdnou ikonou, ale skutečně užitečným objektem, protože by svému město zdroje nevysával, ale naopak produkoval.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tower of Power – bláznivá kombinace Eiffelovky a elektrárny pro Taiwan