×
TOPZINE.cz

Tower Defense a geniální strategický koncept

Bloons Tower Defense 2Jak zjednodušit často složitý koncept realtime strategických her, aby byl ještě akčnější a rychlejší? Připravme nepřátelům cestičku a nechme je proudit na základnu hráče.

Bloons Tower Defense 2 (celý)
Bloons Tower Defense 2 Zdroj: liquideggproduct.com

Takhle možná přemýšleli tvůrci první Tower DefenSe (nebo rovněž Tower DefenCe) hry Rampart, která vyšla v roce 1990. Koncept s bráněním základny i umisťováním různých kanónů a zbraní se ale v herní produkci poté objevoval spíše sporadicky. Pravý boom zažil až v 21. století s rozvojem flash her. Vznikly známé tituly jako Flash Element TD, Bloons Tower Defense 1-4 nebo Pixelshocks Tower Defence, které věžovky, jak jim přezdívají čeští hráči, přenesly do povědomí mnoha lidí. Žánr si získal velkou popularitu a vysloužil si své pevné místo na herním nebi.

Pokud si některý kousek z tohoto žánru zahrajete a zkusíte přitom popřemýšlet nad vlastním konceptem, musí vám z tohoto zamyšlení vyjít jedna základní věc – totiž že věžovky jsou velmi motivační a hratelné. Postavit za minimum peněz první malou věžičku, která jen tak tak udrží nápor první vlny nepřátel, abyste vzápětí (pokud vlnu přežijete) za utržené penízky věžičku ugradovali či zakoupili další, prostě nemá motivační chybu. Není krásnějšího pohledu na herní screen, který po hodině hraní přetéká věžičkami různých funkcí a kadencí.

Můj pozitivní osobní názor na tuto svébytnou herní kategorii byl od počátku determinován hraním věžovky z nejlepších, věžovky s názvem Xeno Tactics, kterážto chytla – a nepustila…

Grafika přímo úměrná sci-fi tématu, božsky vyladěná obtížnost, fantastické věže a upgrady, šest nadupaných levelů, přičemž ten poslední dohrajete nejdříve za hodinu. Nutno dodat, že v něm stačí udělat malou chybku – buď taktickou, nebo se prostě ukliknete a neuzavřete včas cestu vetřelcům – a dáváte si repete. A je to sakra motivační! Připočtu-li celkovou dobu hratelnosti všech levelů na takových 150 minut (v lepším případě), pak tu máme ve výsledku nejlepší flash věžovku všech dob.

Většina serverů s flash hrami obvykle vytváří vlastní kategorii s tématikou strategií. Na serveru FreeBee.cz je věžovkám vyhrazena speciální subkategorie Věžovky. V současnosti obsahuje celkem třicet zajímavých titulů. Začněme offline hrami ke stažení, z nichž zaujme hlavně kousek CASTLE TD. Ten dokonce patří k nejstahovanějším na celém FreeBee. Z flashových titulů vřele doporučujeme sérii Stalingrad z druhé světové války – Stalingrad a Stalingrad 2. Milovníci fantasy ocení Duels defense nebo Lord of War. A poetové se určitě rádi střetnou s horami nemrtvých v Zombie Tower Defense 5. Pokud ještě nemáte svého favorita, bude nejlepší pořádně prozkoumat všechny věžovky, které se na serveru nachází.

A jak jsem již dříve předeslal – dejte dobrý pozor! Jsou mimořádně chytlavé!

Tower Defense a geniální strategický koncept
Ohodnoťte tento článek


Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.