Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Törr vydávají velký komplet CD a DVD se živáky, Inferno Nocturno

Jaroslav Pustina

Jaroslav Pustina

1. 9. 2010

Nejnovější živé album české metalové skupiny Törr, Inferno Nocturno, se pyšní téměř dvěma desítkami písní a bonusovým DVD ze živých vystoupení z celé éry působení kapely. Nejde však jen o okázalé umlácení kvality kvantitou?

Vlasta Henych, Zdroj: bandzone.cz

Zpočátku jsem váhal, zda poctím svou mechaniku nejdříve DVD diskem se záznamem z koncertů v roce 1989 a 2006 nebo samotným CD se zvukovým záznamem tour z roku 2009. Nakonec jsem se rozhodl pro DVD. Poctivě jsem zhlédl oba koncerty a musel jsem konstatovat, že kromě na první pohled profesionálnějšího vystupování z roku 2006, promyšlenější výzdoby stage a jiného bubeníka nevidím v hudební stránce žádný podstatný posun. Pokud se tedy pánové dvacet let stále prodávají, proč ne.

Celkově je album dosti kompaktní celek na první pohled jasných hitů. Najdeme zde všechny staré vypalovačky jako Čert mě vem, Samota v smrti, Kult ohně a další. Mnohé i několikrát. Tak například Kladivo na čarodějnice je na tomto kompletu celkem třikrát.

Bohatý záběr kompletu, 18 písní na CD a celkem 24 na DVD, ovšem lehce kazí postupná jednotvárnost, která lehce odrazuje od dalšího poslechu. Nedá se říci, že by hudba byla bez invence, ale je prostě plochá, takže opakovaný poslech již nepřináší nic nového.

Törr na Masters of Rock 2007, Zdroj: bandzone.cz

Textově nebyli Törr nikdy zrovna na špici, hudebně se ani omylem nemohou vyrovnat třeba takovým Ador Dorath. Od kapely působící taková dlouhá léta na metalové scéně bych zkrátka čekal mnohem více. Törr znějí stejně jako před dvaceti lety. Nicméně jako retrospektivní album funguje stále ještě skvěle.

Co se ale zvuku týče, tak ten je zřejmě největší slabinou celého kompletu. Pro fanouška, který zná jejich texty nazpaměť, by neměl být matný zvuk živáku problém. Naopak by zde mohl ocenit již takřka archivní záběry z Törr Gang Live v roce 1989, kdy byla kapela na vrcholu. Pro posluchače, kteří se teprve s kapelou seznamují, by ovšem bylo daleko vhodnější studiové album.

Radek Sladký, Zdroj: bandzone.cz

Sečteno a podtrženo se bude Inferno Nocturno líbit hlavně skalním fanouškům starší generace, kteří na časy, kdy poslouchali Törr, nostalgicky vzpomínají. Ti, co chtějí Törr teprve zakusit, by měli sáhnout po studiových nahrávkách.

Törr – Inferno Nocturno

Vydáno: 18. června 2010
Celkový čas: 1:10:06
Skladby: Intro, Čert mě vem, Někdo to rád mrtvé, Anální alpinista, Předčasnej pohřeb, Generace mrtvol, Solo bubny, Smlouva s peklem, Osud, Made in hell, Válka s nebem, Zlej sen, Exorcist, Kult ohně, Samota v smrti, Kladivo na čarodějnice, Armageddon
Vydalo: EMI

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Törr vydávají velký komplet CD a DVD se živáky, Inferno Nocturno