Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Torontský Sherlock Holmes se znovu objevuje na sklonku nového věku

Tereza Tlachová

Tereza Tlachová

14. 12. 2010

Torontský Sherlock Holmes?Nakladatelství Jota tentokrát přináší detektivní příběh z pera Maureen Jenningsové, jež si získala srdce svých čtenářů zejména postavou Williama Murdocha. Podle literární předlohy byl natočen také stejnojmenný seriál, ten jste mohli sledovat každý čtvrtek v České televizi.

Torontský Sherlock Holmes?

Torontský Sherlock Holmes?                 Zdroj: commons.wikimedia.org

Případy detektiva Murdocha – Vražda v zapadlé uličce je prvním ze sedmi dílů, které budou postupně vycházet v nakladatelství Jota. Chystá se již druhý díl série – Konstáblova smrt.

Sherlock Holmes změnil národnost?

Hlavní postavou kriminální série je mladý a charismatický vyšetřovatel William Murdoch, jehož bystrý úsudek a geniální myšlení nám zajisté někoho velmi připomene. Chybí už jen kostkovaná čapka a nezbytná dýmka a hle máme tu kanadského Sherlocka Holmese!

Děj knihy je zasazen do prostředí jednoho únorového týdne v Torontu roku 1895. Konec století spojuje ještě starou dobu (kočáry tažené koňmi, plynové lampy) s dobou již nově nadcházející (otisky prstů, pistole). A tak vyšetřovatel William Murdoch může kromě svého starého dobrého úsudku využívat již novějších výdobytků moderní kultury.

Zapeklitý případ

Zapeklitý případ, Zdroj: commons.wikimedia.org

Vražda jako hybatel událostí

Dějová zápletka samozřejmě začíná jak jinak než vraždou. Sobotního rána je na ulici nalezena mrtvá dívka, jejíž totožnost není známa. Věc má však háček, dívka je nahá. Co by na tom bylo divného, kdyby však všude kolem nebyl bělavý sníh a nemrzlo by až praštělo? Murdoch tedy dojde k přesvědčení, že dívka nejspíš nezemřela přirozenou smrtí a rozbíhá se policejní vyšetřování. Vyšetřovateli také zdatně sekunduje konstábl Crabtree, postava jež se objevuje i v seriálovém scénáři.

Toronto

Toronto, Zdroj: commons.wikimedia.org

Příběh dokresluje prostředí aristokratické rodiny Rhodesových, v níž mrtvá dívka sloužila, její vztah s nezletilým štolbou Joem, dítětem z chudobince. Do děje zasahují také dvě prostitutky Alice a Ettie, jimž se krádež dívčiných šatů ještě pekelně vymstí i nezvyklý vztah aristokratického synka Owena, který překvapivě vyplouvá na povrch až na konci příběhu. Kdo byl otcem dítěte mrtvé dívky Terezy Laporteové a jak mohla mrtvá dívka zanechat vzkaz, když ani neuměla psát? Kdo stojí za vraždou Terezy a prostitutky Alice, nechtěné svědkyně celého příběhu?

Dva Murdochové, najděte pět rozdílů

Případy detektiva Murdocha

Máte-li rádi detektivní příběhy v podobném hávu jako píše například Arthur Conan Doyle či Agatha Christie, rozhodně to s Williamem Murdochem zkuste. Jeho policejní instinkt poskládá všechny díly skládačky do sebe a na konci knihy se dozvíte, kdo je tajemným vrahem v červeném kočáře. Celá kniha se čte velmi dobře, příběh je napínavý, plný odboček a nečekaných zvratů. Jediné, co trochu na konci postrádám je to, jaký byl skutečný důvod, proč musela mladičká Tereza zemřít. Kdyby Vám ještě kniha neposkytla plnou dávku napětí, můžete pro porovnání také zhlédnout televizní seriál. Ačkoli byl inspirován knižní předlohou Maureen Jenningsové, nejedná se v žádném případě o věrnou adaptaci. Ale proč si neporovnat oba Murdochy a nezjistit kterého máte radši, že?

Český název: Případy detektiva Murdocha – Vražda v zapadlé uličce
Název originálu: Except the Dying
Autor: Maureen Jenningsová
Překlad: Bronislava Grygová
Počet stran: 256
Vazba: Vázaná s přebalem
Vydavatel: Jota, Brno: 2010
Doporučená cena: 278 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Torontský Sherlock Holmes se znovu objevuje na sklonku nového věku