Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Tori Amos v Praze předvedla, jak je abnormálně přitahována hříchem

Radek Lang

Radek Lang

25. 9. 2009

Tori Amos přijela do Prahy po dvou letech, aby zde představila své aktuální album Abnormally Attracted to Sin. A v duchu abnormální přitažlivosti hříchem předvedla, že i v šestačtyřiceti letech dovede být něžná, ďábelsky vyzývavá, hravá i romantická.

Tori Amos

Tori Amos

Hned první písní Give dala rudovlasá dáma najevo, v jakém rytmu propluje celým vystoupením: v ďábelském tanci červených světel na pozadí jakožto nezkrotnou vášní a modrými světly v popředí coby romantickým ztvárněním svého klidnějšího já. A právě souboj červené a modré se všemi svými významy provázel publikum od první do poslední minuty jejího téměř dvou a půl hodinového koncertu.

Chvílemi neukočírovatelná, když se svými typickými pózami kroutila u piána a otáčela se od jednoho nástroje k druhému, chvílemi tiše melancholická, to když se naplno ponořila do textů svých baladických písní. Ale vždy precizní a jistá ve svém vystoupení, a především ve svém hlase a hře na klavír. Tori Amos by mohla být standardem ideálního umělce. Její vokál je její nejsilnější zbraní – dovede ho perfektně používat a zacílit do publika. Kdo by pak odolal čistému a jak ze studiového alba znějícímu vábení laškovní svůdnice?

Její koncerty jsou stejně tak charakteristické nekonečnou variací písní, jež předvádí. Za pomoci bubeníka a baskytaristy (a syntezátorů) dovede procítěně naaranžovat živé vystoupení tak, aby byl divák nadmíru spokojený: v písni pozná svou oblíbenou studiovou nahrávku, ale zároveň se nechá svádět instrumentálními i vokálovými hrátkami, které lehce přetvoří původní koncept a dodají mu auru výjimečnosti.

Tori Amos

Tori Amos

Tori Amos je ale především precizní pianistka, která svůj nástroj bravurně ovládá, souzní s ním, dovede nechat svou hudbu, aby jí naplno pohltila. A v kombinaci se svým hlasem eskaluje všechnu tuto nahromaděnou energii do publika. To tleská. Je nadšeno, dojato, uneseno. Dostalo, co chtělo. A tak to má být.

Zhruba ze tří čtvrtin zaplněný velký sál Kongresového centra dal svérázné Američance adekvátně najevo, jak její hudbu vnímá a oceňuje: u jedné písně diváci tiše poslouchali, u další vášnivě tleskali a do rytmu se kývali a ke konci koncertu se nahrnuli před pódium, aby vrchol vystoupení dovedli do vygradovaného finále.

Tori Amos se vydala na procházku napříč svou diskografií s velkým nasazením. Chvílemi s vášní, kterou pohltila celé publikum, chvílemi s melancholií, při níž se diváci jen uvolněně nechali unášet do jiného světa. Dáma v modrém předvedla, jak má vypadat dokonalé vystoupení kombinující profesionalitu, cit, uvolněnost, kombinující půvabný hlas a vyzrálou hru na klavír.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tori Amos v Praze předvedla, jak je abnormálně přitahována hříchem