Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Top 7 kapel, které si nenechat ujít na Brutal Assault

Redakce

Redakce

21. 7. 2014

Pro milovníky metalu a hardcoru je tuzemský festival Brutal Assault jako vyšitý. 19. ročník se již tradičně bude konat ve vojenské pevnosti Josefov u Jaroměře od 6. do 8. srpna.

FOTO: Slayer

Slayer, Zdroj: archiv kapely

Že Brutal Assault není jen bezejmenný festival z Horní Dolní, kde hrají místní máničky do zvuku traktoru, svědčí jak kvalitní program, který se může směle měřit se zahraničními festivaly, tak i počet návštěvníků. Minulé ročníky atakovaly hranici 20 000 návštěvníků a nejinak tomu bude pravděpodobně i tento rok. Ostatně, pojďme si představit několik interpretů, o jejichž vystoupení byste se rozhodně neměli ochudit.

BRING ME THE HORIZON

Britská kapela vznikla v roce 2004 a od té doby vydala 4 alba, z nichž kapelu proslavilo řadově druhé Suicide Season z roku 2008. Oliver Sykes, zakladatel kapely a zpěvák, dokonce založil projekt Olisaurus, a to se svým kamarádem Alexem Turnerem, z dnes velmi úspěšných indierockových Arctic Monkeys. Kapela zažila i dvojí výměnu kytaristů a v nynější sestavě hraje od roku 2013.  Na ukázku přikládáme song z posledního alba Sempiternal.

CHILDREN OF BODOM

Pod nynějším názvem známá finská kapela, byla založena v roce 1997. Tentýž rok pak vydali skladbu Children of Bodom, která se držela ve Finsku v čele žebříčku po celých 8 týdnů!  V roce 2000 vydali desku Follow the Reaper, která se v Německu a Rakousku dostala do padesátky nejprodávanějších alb.  O posledním albu Halo of Blood hudební publicista Neil Kelly uvedl, že je to zatím nejpřístupnější deathmetalový počin Children of Bodom.

SLAYER

Nejcoverovanější kapela na světě, to jsou Slayer. Spolu s Metallicou a Megadeth byli hlavními zakladateli thrashmetalové scény. Kapela působí již od 80. let a za svoji třicetiletou kariéru vydala 11 alb! Během své existence zažili Slayer i pár nepříjemných chvil, přes obvinění z nacismu až po smrt zakládajícího člena, kytaristy Jeffa Hannemana. Kapela ale vždy všechno vybalancovala a příští rok si pro své fanoušky chystá nové album.  Připomeňme si klasiku Seasons in the Abyss ze stejnojmenného úspěšného alba.

INSANIA

Brněnská kapela Insania, která hraje hardcore a crossover, se pohybuje na tuzemské scéně již od roku 1987. Před revolucí dokonce kapela stihla stát se zakázanou. V roce 1990 pak vydala LP New Insanity, které bylo první nezávislou deskou v tehdejším Československu. Kapela navzdory své přes 20 let trvající existenci neusnula na vavřínech a za desky „Rock’n’Freud“ a „Zapal dům poraž strom…“ získala ceny hudebních kritiků Anděl. Pojďme si poslechnout Božskou komedii z posledního alba.

PRVNÍ HOŘE

Stylově těžce zařaditelná a naživo velmi energická kapela První hoře, vznikla v roce 1998 a jméno získala podle povídky Franze Kafky. Na koncertech mimo kytar a bicích uslyšíte elektronické samply, akordeon ale i klávesy. V roce 2010 jela kapela jarní turné s již zmiňovanou Insanií. Deska Lamento z roku 2008 získala žánrového Anděla v kategorii Hard and Heavy. Poslechněte si skladbu Otčenáš, kde kapela míchá punk i jazz.

AMON AMARTH

Kapela Amon Amarth, která nese jméno Hory osudu z knih J. R. Tolkiena, si získává srdce příznivců death metalu již od 90. let. To, co ale Amon Amarth odlišuje od dalších kapel tohoto žánru, je jejich záliba ve vikinské mytologii a lyrických prvků v textech.  Ostatně, přesvědčte se také.

SATYRICON

Další severská kapela, tentokrát z Norska.  Jádro kapely tvoří zpěvák Satyra a vůbec nejlepší blackmetalový bubeník Frost. Satyricon nejsou jen tuctovou metalovou kapelou, ale snaží se rozvíjet a posouvat v rámci svého žánru dál. Inspiraci našli zejména ve středověkém období, které je v hudbě znát surovými bicími a flétnou.  Zkuste menší ochutnávku skladby Phoenix, ale rada je jasná- lepší je ji zažít na vlastní uši.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Top 7 kapel, které si nenechat ujít na Brutal Assault