Jsou to přesně ty příběhy, které vzbuzují obdiv a úžas, naplňují nás stupněm strachu a smutku, ale také budí soucit a pocit viny. Postavy lidí a charakterů jsou často výjimečné a svým druhem fyzického problému nebo deformity ojedinělé. A ty nejlepší si zaslouží zmínku.

Střihoruký Edward, Zdroj: distributor filmu
Nemálo z takovýchto filmů, jedná se o životopisná dramata, je natočeno na základě skutečných událostí. To dává filmu tu konečnou jiskru, že se zrovna tenhle příběh někde někdy odehrál. Člověk si pak říká, jak on sám by byl v takových případech lidský. A právě humánnost je hlavní myšlenka, kterou by si měl divák místo vypitého kelímku z kina odnést.
5. Edward Scissorhands – Střihoruký Edward
Jedna z prvních filmových rolí herce Johnnyho Deppa namaskovaného k nepoznání. Edward je výtvorem starého vynálezce, který však zemřel dříve, než jej stačil dokončit. Ten proto zůstal v chátrajícím polorozpadlém hradě sám a místo rukou mu zůstala sestava břitů. Ve skutečnosti je však Ed hodný a dobrosrdečný mladík, kterému pro okouzlení okolí stačilo vyjádření emocí nehybnou tváří a pouhými 169 slovy za celý film.

Buttonova puberta, Zdroj: distributor filmu
4. Benjamin Button – Podivuhodný případ Benjamina Buttona
Tohoto třemi Oscary oceněného Fincherova skvostu jsme se dočkali až v roce 2008. Přestože je nemoc, která Benjamina (Brad Pitt) od narození trápí, smyšlená, existuje jí jedna velice podobná. Nazývá se Progeria a způsobuje efekt stárnutí s těžkou revmatoidní artritidou. Což v praxi znamená, že může dítě v jedenácti letech vypadat na třicet. Když se Button narodí, vypadá tak odporně, že dokonce vlastní otec přemýšlí o vhození Benjamina do řeky.
3. Quasimodo – Zvoník od Matky Boží

Quasimodo, Zdroj: youtube.com
Quasimodo je jedna z nejznámějších a nejpamátnějších filmových postav s fyzickou nedokonalostí. Jasným důkazem je právě počet filmů natočených podle předlohy Victora Huga. Nejpopulárnější je ten z 1939, kde si roli Quasimoda zahrál Charles Laughton a roli cikánky Esmeraldy Maureen O’Hara. Tato filmová klasika o strašákovi z katedrály Notre Dame byla nominována na dva Oscary.
2. Rocky Dennis – Maska

Maska?, Zdroj: youtube.com
Na druhou pozici mých top dosahuje film Maska, který vyšel v roce 1985 a jenž z diváka vyždímá poslední kapky soucitu. Rocky Dennis (Eric Stoltz) má vzácnou chorobu, kvůli které má masivní deformaci obličeje. Rocky, přes strašný vzhled, svou inteligencí a čistotou duše neustále dokazuje, že je to normální kluk jako všichni ostatní. Film končí tragicky – Rockyho smrtí. Příběh mladého kluka, ve kterém si roli matky zahrála zpěvačka Cher, je o to smutnější, že byl inspirován skutečnou událostí.

Sloní muž, Zdroj: youtube.com
1. John Merrick – Sloní muž
Na samou špičku žebříčku usazuji Lynchův druhý neobyčejně úspěšný film, natočený podle vzpomínek pamětníků. Příběh pojednává o Angličanovi Josephu Merrickovi z 19. století, znetvořeném vrozenou chorobou. Dr. Frederick Treves (Anthony Hopkins) objevil Merricka na jednom jarmarku jako atrakci v boudě s kuriozitami. Postupně se doktor dovídá, že vše začalo, když bylo Merrickovi pouhých 14 let a nádory mu začaly růst po celém těle. Teď musí dokonce spát vsedě, opřený o polštář, aby nezemřel udušením. Lidé ho za to zesměšňují a nazývají ho sloním mužem. Tento veledojemný film odsuzuje předpojatost společnosti vůči anormalitě a vybízí člověka k přijímání odlišností. Sám Lynch poznamenal: „Ve Sloním muži šlo o sblížení publika s nestvůrou, aby tak zmizela nestvůra a objevil se člověk.“