Menu
TOPZINE.cz
Hudba

TOP 5 nejlepších reggae skladeb. Takto vypadal tento žánr před Šepsem

Adriana Semlová

Adriana Semlová

26. 6. 2011

!Anketa!Šedesátá léta jsou spjata s festivalem ve Woodstocku nebo s nově vznikajícími kapelami. Jinak tomu nebylo ani na Jamajce, kde se spojením R&B, soulu, jazzu, ska a místní muziky zrodil nový žánr – reggae. Z karibského ostrova se reggae v 70. letech dostalo do širšího povědomí a dnes má své zastoupení na regionálních scénách na každém světadílu.

FOTO: Bob Marley

Bob Marley se stal legendou reggae, Zdroj: bobmarley.com

Rastafariánství, dredy, slunce a drsný život. To se vám možná vybaví, když se zmíní ostrov Jamajka. Mnohým se dokonce vybaví jamajská nebo etiopsko-rastafariánská vlajka, díky plakátům podporujícím Michala Šepse v Česko Slovenské SuperStar. V následujícím žebříčku je pět reggae songů, které podle mého subjektivního názoru patří mezi ty nejlepší. Avšak nespočitatelně mnoho skvělých věcí tohoto žánru se do článku nevešlo.

5. UB40 – Kingston Town

Evropskou ochutnávkou reggae z konce 70. let je birminghamská osmičlenná parta UB40, která se jmenuje podle německé ponorky. Jedna z nejznámějších a dosud vystupujících kapel tohoto žánru nahrála několik singlů včetně Can’t Help Falling In Love, Red Red Wine, I Got You Babe nebo Food for Thought, díky kterým se kapela zařadila mezi nejlépe se prodávající interprety. V polovině 80. let skupina také vystoupila v Praze. Jedním z jejích nesmrtelných hitů je také song pojmenovaný po hlavním městě Jamajky.

4. Wayne Wade – Poverty in the Ghetto

Pohodovka Poverty in the Ghetto je jednou z výborných skladeb jamajského zpěváka Wayna Wadea, který stál u zrodu samotného reggae v 70. letech. Nahrávky, na kterých pracoval společně s producentem reggae Joem Gibbsem, se dokonce dostaly do hitparád ve Velké Británii. Později spolupracoval s Jet Star, což je největší britská společnost distribuující reggae.

3. Perfect – Sweet Jamaica

O svém sladkém domově na Jamajce složil píseň dnes jednatřicetiletý představitel současného reggae. Skladbu zpívá v typicky jamajské angličtině s karibským přízvukem. Své poslání splňuje současně i ve videu, kde Mr. Perfect, jak se muzikant také občas přezdívá, ukazuje vesměs to nejlepší z Jamajky.

2. The Abyssinians – Satta Massagana

Skupina, která neodmyslitelně patří ke kořenům reggae, nahrála v polovině sedmdesátých let svůj hit Satta Massagana (vzdávání díků), jenž se dočkal mnoha dalších zpracování. Zajímavostí je, že píseň kapela zpívá ve starověké amharštině, jazyce, kterým se nyní mluví na severu Etiopie. Čtyřčlenná skupina, která dosud koncertuje, stála u zrodu rastafariánského náboženského hnutí čerpajícího své učení ze všech světových náboženství.

1. Bob Marley & The Wailers – Jamming

Vybrat jeden marleyovský song, který by byl nejlepší, z nespočtu skladeb, jež se za skoro padesát let staly klasickými, je vcelku nemožné. Proto za všechny vybírám skladbu Jamming. V textu skladby dosud není jasno, zda v něm Bob zpívá o jam session, anebo o kouření marihuany. Obě varianty jsou možné a pro Boba i častými tématy.

[poll id=“82″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

TOP 5 nejlepších reggae skladeb. Takto vypadal tento žánr před Šepsem