Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

TOP 10 skvělých filmů, které nikdy nedostaly žádného Oscara

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

27. 2. 2011

Byť je Cena Akademie, známá především jako Oscar, považována za nejprestižnější a nejoblíbenější filmové ocenění, rozhodnutí akademiků bývají často sporná, a vyvolávají mnohé diskuse. Přestože v minulosti byla zlatou soškou oceněna spousta kvalitních filmů, na mnoho dalších skvělých děl se ale taky zapomnělo.

FOTO: Poltergeist

Poltergeist se s ničím nemazal. Akademici se zase nemazali s ním, Zdroj: distributor filmu

10. Poltergeist

Úspěšný horor z osmdesátých let o podivném dění v domě na předměstí je plný úžasných speciálních efektů. I přes svůj divácký úspěch, nesporné kvality a obdržení britského ocenění BAFTA, ale snímek zlatou sošku neobdržel. Nominován byl nejen za efekty, ale také za hudbu a střih zvukových efektů.

Na výsledky letošních Oscarů se podívejte zde!

9. Krotitelé duchů

Děj filmu z roku 1984 je velmi nápaditý a skvěle napsaný, efekty jsou na svou dobu velkolepé a pozadu nezůstalo ani výborné herecké obsazení v čele s Billem Murraym. Americký filmový institut zařadil dokonce film mezi 100 nejlepších komedií vůbec, konkrétně na 28. místo. I přesto Krotitelé duchů na Oscara nedosáhli.

8. Vertigo

Legendární film od Alfreda Hitchcocka vypráví dramatický příběh plný zvratů, vášně a tajemství. Přestože je obecně považován za mistrovské dílo, oscarového úspěchu se nedočkal. Zklamáním byly už samotné nominace, kde bylo Vertigo zmíněno pouze dvakrát. Z oněch dvou nominací nakonec zůstaly obě neproměněny.

7. Základní instinkt

Kdo by neznal Základní instinkt a legendární scénu, kdy si Sharon Stone bez kalhotek přehazuje nohu přes nohu? K zmíněné femme fatale si připočtěte Michaela Douglase jako detektiva, který nemůže odolat svým touhám, a thriller plný násilí, krve a vášnivých erotických scén je na světě. Přestože film slavil po svém vydání velký úspěch, Ceny Akademie se nedočkal.

Jedna z mnoha a mnoha erotických scén v Základním instinktu

6. Osudová přitažlivost

A opět tu máme Michaela Douglase, tentokrát jako záletného manžela, který na své choutky pěkně doplatí. Přestože film odmítlo zrežírovat neskutečných šestadvacet režisérů (údajně pro jeho nekomerčnost), Osudová přitažlivost vzbudila v roce 1987 velký zájem. I když šlo o obrovský hit, akademici to neocenili, a všech šest nominací zůstalo neproměněno.

5. Duel Frost/Nixon

Duel Frost/Nixon je film založený na skutečné sérii rozhovorů mezi bývalým americkým prezidentem Richardem Nixonem (Frank Langella) a populárním televizním moderátorem Davidem Frostem (Michael Sheen). Snímek si vysloužil pět oscarových nominací, ale bohužel pro něj se v roce 2008 oceňoval především Milionář z chatrče.

4. Kmotr III

Třetí části legendární mafiánské trilogie se nepovedlo následovat své dva předchůdce. Zatímco filmy KmotrKmotr II si odnesly dohromady devět oscarových sošek (nemluvě o dalších třinácti nominacích!), Kmotr III zůstal pouze mezi nominovanými. Sedmkrát.

3. Tenkrát v Americe

Mistrovské dílo režiséra Sergia Leoneho má v původní podobě délku neuvěřitelných 229 minut! Jde o vrcholný film gangsterského žánru s Robertem de Nirem a Jamesem Woodsem v hlavních rolích. Nic z toho však akademikům nestačilo, a thriller Tenkrát v Americe se dokonce nedočkal ani jediné oscarové nominace!

2. Vykoupení z věznice Shawshank

Sedm nominací na Cenu Akademie, z nichž ani jedna nebyla proměněna – tak zní neuvěřitelná bilance Vykoupení z věznice Shawshank. Drama natočené podle novely Stephena Kinga líčí vězeňský život s neuvěřitelnou lidskostí, a právě díky tomu je pro mnohé tím nejlepším filmem vůbec. Oscar – Neoscar.

1. Psycho

Psycho je jeden z nejděsivějších filmů, který zbořil ve své době veškeré konvence. Alfred Hitchcock ale neměl na Oscary štěstí, a tak ani v tomto případě neuspěl. Navzdory své brilantnosti skončil jeho dnes již legendární horor podobně jako výše zmíněné Vertigo. Na zlatou sošku byl sice nominován čtyřikrát, vítězství se ale nedočkal ani jednou. A ani sám Hitchcock nikdy nedostal jediného Oscara za nejlepší režii.

[poll id=“58″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

TOP 10 skvělých filmů, které nikdy nedostaly žádného Oscara