Menu
TOPZINE.cz
Apetit

TOP 10 nová vydání a reprintů starých pecek roku 2010

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

24. 12. 2010

V horách šílenství (H. P. Lovecraft) perex (výřez z obálky knihy)Každý rok přináší něco nového, ve světě literatury to platí dvojnásobně. Vydavatelství se předhánějí ve vydaných knihách, ať už se jedná žánr sci-fi, fantasy, nebo horor. Najít ty pravé ovšem není tak snadné. Které opakované tituly, ať už od ostřílených profesionálů, nebo začínajících autorů, by byla škoda si nechat uniknout?

Ilustrační foto Foto: Jan Nohovec, Topzine.cz

Kniha V horách šílenství (recenze Imricha Rešety a Marka Hofmana připravujeme) obsahuje šest povídek od autora Howarda Phillipse Lovecrafta, považovaného za zakladatele hororu. Příběhy s názvy Dagon, Slavnost, Volání Cthulhu, Hrůza v Dunwichi, V horách šílenství a Stín z hlubin času, obsahují spisovatelova oblíbená témata jako nadpřirozené síly, strach, úzkost ze ztráty existence, mimozemské civilizace nebo kruté zlo.

Současnost hororu však náleží jinému spisovateli, Stephen King patří mezi nejoblíbenější a nejvíce produktivní autory. Na první pohled zdánlivě klidný výlet za odpočinkem a načerpáním nových sil spojuje Osvícení a Geraldovu hru. V jednom jde o hotel, udržovaný mimo sezónu a v druhé knize o opuštěnou chatu, obojí mají jedno společné, vše se najednou zvrtne a vzápětí už není úniku. Další dílo, závěrečný svazek sedmidílné ságy Temná věž, dovádí do finále cestu, po níž se pistolník Roland se svými následovníky dostává do světů, které se čím dál tím více blíží Temné věži a jejímu pánovi.

Trocha sci-fi

Obálka knihy Neuromancer od Wiliama GibsonaOdlišným prvenstvím se pyšní spisovatel William Gibson, který ve své první novele Neuromancer (recenzi Jiřího Tichého a Jana Nohovce připravujeme) uvedl v širší povědomí pojmy jako virtuální realita nebo kyberprostor. Dílo oceněné Nebulou a dalšími cenami obsahuje silnou detektivní a akční zápletku, v níž hraje velkou roli stvoření umělé inteligence. Jiná kniha s názvem Idoru (recenze Lukáše Vaníčka a Jana Nohovce) má podobný ráz, odehrává se v technologicky vyspělé budoucnosti, v níž má hlavní hrdina Colin Laney za úkol zjistit informace o japonské hvězdě, umělé inteligenci Rei Toei, a její plánované svatbě s americkým rockerem Rezem.

Dvoudílný román Kantos Hyperionu od amerického autora Dana Simmonse (recenzi Kateřiny Hanušové připravujeme) se odehrává ve 28. století. Lidé už nežijí na Zemi, protože ji zničili, a přesídlili na jiné planety, ani zde však není nic jednoduché. Vlastní zájmy hájí totiž nejen lidé, ale i společenstvo strojů. Jedná se o jedno ze zásadních děl 90. let, kterým se spisovatel Dan Simmons proslavil i tam, kde ho předtím neznali.

Pro milovníky vojenské sci-fi je tu dílo Mariňáci od Roberta Fabiana. Problémy nastanou v době, kdy se jedna kolonie přestane ozývat, do daného místa je proto vyslán oddíl mariňáků, kteří se mají o tento problém postarat. Bohužel, nebude to tak lehký úkol, jak se zdá – lidé mizí, ale vojáci se jen tak bez boje nevzdají.

obálka China Miéville: Nádraží PerdidoKniha Nádraží Perdido, kterou napsal britský autor China Miéville, zavádí čtenáře do podivného světa. Mutanti, záhadné rasy a lidé žijí v obrovské metropoli, která připomíná živoucí organismus. Město Nový Krobuzon i řeku znečistily všudypřítomné komíny a odpady z továren, nad ním se klenou železniční dráhy napříč aglomerací. Celý systém jakžtakž funguje pod správou parlamentu a vojáků, vše se ale změní s příchodem bohatého cizince s podivnou prosbou.

Nelehký život a dobrodružství

Obálka knihy Královna mečů od Michaela MoorcockaDalší britský autor Michael Moorcock proslul svou trilogií o příhodách knížete Coruma. V druhém díle Královna mečů (recenze Jakuba Ehrenbergera) se kníže snaží se svými přáteli zabránit chystané válce, během těchto pokusů čelí nejrůznějším bojům a šíleným dobrodružstvím. Třetím dílem Král mečů (recenze Jakuba Ehrenbergera) tento příběh, odehrávající se v době krutých bohů, spěje ke konci.

Tajuplným světem draků a legend je opředený třetí díl fantasy série Odkazu dračích jezdců od Christophera Paoliniho. Brisingr (recenze Anny Malé) měl být původně posledním dílem, ale nakonec se dobrodružství mladého chlapce Eragona a dračice Safiry dočká nejméně čtvrtého pokračování.

Obálka knihy Snící drahokamy od Theodora StrugeonaDalším chlapcem, který se rozhodl čelit osudu je i osmiletý Horty Bluett z knihy Snící drahokamy od Theodora Sturgeona (recenze Jana Nohovce). Hortyho život nikdy nebyl normální, rodiče nepoznal a navíc se o něho starali násilní poručníci. A tak když jednou přijde o tři prsty, rozhodne se utéct i se svou loutkou Junkym, která však není jen tak obyčejná.

Poslední kniha Karlík a továrna na čokoládu od Roalda Dahla se dočkala i filmového zpracování. Vypráví o chudém Karlíkovi, který díky štěstí a své dobré povaze dostane od majitele továrny na čokoládu Willyho Wonky překvapivý dárek. Film se stejnojmenným názvem (Karlík a továrna na čokoládu) vznikl pod taktovkou známého režiséra Tima Burtona v roce 2005 a zaznamenal kladný ohlas u diváků. Zahrály si v něm významné osobnosti jako Johny Depp, Freddie Highmore nebo Helena Bonham Carter.

Obliba některých knih stále stoupá, také proto vycházejí už poněkolikáté. To se týká i výše uvedených titulů, ale na druhou stranu, proč toho nevyužít? Každému vyhovuje něco jiného, výběr je široký, proč si tedy nezpříjemnit chvilku s kvalitní knihou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

TOP 10 nová vydání a reprintů starých pecek roku 2010