Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Podívejte se na TOP 10 klipů Amy Winehouse: Mrtvý pes, pohřeb i prostitutky

Redakce

Redakce

26. 1. 2013

Od předčasné smrti londýnského vlasatého zjevení s velikým hlasem uplynul rok a půl. Připomeňme si ji aspoň v desítce jejích nejvydařenějších videoklipů.

FOTO: Amy Winehouse

Amy Winehouse Zdroj: myspace.com

Amy Winehouse byla britská jazzová zpěvačka, která již od dětství tíhla k afroamerické hudbě. V deseti letech začala pilně rozvíjet svůj talent, když působila v amatérské rapové skupině Sweet ‚n‘ Sour. V šestnácti přišel osudný zlom, kdy Amy podepsala první smlouvu s vydavatelstvím.

S profesionálním zpěvem se dostala až za oceán, kde ji lidé doslova zbožňovali. Fanoušci se podle ní stříhali a považovali ji za módní ikonu. Za svůj krátký život obohatila svět třemi deskami, nad nimiž se kritici vyjadřují jen v superlativech. Nasvědčuje tomu pět cen Grammy Awards za rok 2008.

Neslavný konec

Svět showbyznysu interpretku zavedl do náruče cracku, koksu a alkoholu. Přes veškerou snahu přátel a rodiny léčbu vždy přerušila a nakonec návykovým látkám podlehla. 23. července 2011 byla nalezena mrtvá ve svém bytě v Londýně. Dožila se pouhých 27 let a stala se součástí tak zvaného klubu 27, do nějž patří i Kurt Cobain nebo Jimi Hendrix.

Tento měsíc šetření britských úřadů definitivně potvrdilo, že příčinou smrti byla otrava alkoholem.

10. Stronger Than Me

[youtube_660]bOzVprikzKA[/youtube_660]

Pilotní singl Stronger Than Me napomohl popularitě první debutové desky Frank, která vyšla v roce 2003.

9. Fuck Me Pumps

[youtube_660]iVaqQe3V498[/youtube_660]

V textu písně Fuck Me Pumps zpěvačka vyjadřuje svůj negativní postoj k prostitutkám, bez kterých by nebyl noční život a nevěra.

8. In My Bed

[youtube_660]xdi_yuSgQw8[/youtube_660]

Další track z alba Frank vyšel 5. dubna 2004 a dostal se mezi šedesát nejlepších songů britského žebříčku jednotlivců. Klip točený v hotelovém prostředí byl režírovaný Paulem Gorem.

7. Take The Box

[youtube_660]egpsoqLxkQE[/youtube_660]

Klavírní baladická píseň, kterou Amy věnovala svému milovanému zesnulému psovi Frankovi, po němž je pojmenovaná celá deska.

6. Back to Black

[youtube_660]TJAfLE39ZZ8[/youtube_660]

V songu z druhého studiového alba stejného jména Back To Black interpretka neváhá použít pikantní slova. Celkový klip má propracovaný děj, pohřbem je znázorněna temnota pramenící ze zpěvaččina rozchodu s přítelem.

5. You Know I´m No Good

[youtube_660]b-I2s5zRbHg[/youtube_660]

Tato píseň se stala openingem pro americký televizní seriál Mad Men, který byl odvysílán na kabelové síti AMC.

4. Tears Dry On Their Own

[youtube_660]ojdbDYahiCQ[/youtube_660]

Videoklip ke skladbě se natáčel v Los Angeles a velkou zásluhu na něm měl výstřední výtvarný umělec David LaChapelle. Originální verze skladby je uváděna v posmrtné desce Lioness: Hidden Treasures.

3. Just Friends

[youtube_660]IvRnrIv3mpM[/youtube_660]

Videoklip k songu Just Friends obsahuje záběry z koncertů a zákulisí v rámci její druhé desky Back to Black, jíž bylo prodáno více než 8,5 milionů kusů. Album se dostalo mezi nejprodávanější ve Velké Británii.

2. Love Is A Losing Game

[youtube_660]nMO5Ko_77Hk[/youtube_660]

Klip k písni Love Is A Losing Game byl pro britskou hvězdu posledním. Song vyhrál cenu Ivor Novello Awards 2008 za nejlepší hudební a textové zpracování.

1. Rehab

[youtube_660]KUmZp8pR1uc[/youtube_660]

Singl Rehab je fanouškovsky jeden z nejoblíbenějších. Pojednává o drogové závislosti, která zpěvačku pohltila a které se brání s pomocí svých přátel, ale nemá chuť se léčit, protože se díky drogám cítí dobře.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Podívejte se na TOP 10 klipů Amy Winehouse: Mrtvý pes, pohřeb i prostitutky