Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Nejlepší hity v podání U2. One, With or Without You, Beautiful Day… a mnoho dalších

Klára Manfrinová

Klára Manfrinová

17. 1. 2011

Již více než tři desítky let zásobuje irská skupina U2 hudební scénu hity, které neumírají, hrají se stále a rozhodně nepatří do starého železa. Z jejich bohatého fondu přinášíme desítku těch nejlepších, které určitě potěší nejen skalní příznivce této kapely.

Rocková kapela U2 patří mezi špičku nejen rockového světa. Tato parta sdružená kolem zpěváka Bona za dobu své existence dokázala přitáhnout fanoušky různých věkových kategorií a svůj šarm a umění ukazuje i dnes. Ale zrovna u této skupiny se vyplatí nakouknout do historie, protože některé písně, které slýcháte v rádiích či televizi, jsou už mnohem staršího data, a přesto jsou i dnes velmi populární, aktuální a vyhrávané.

Do žebříčků TOP 10 písní U2 je jistě nutno zařadit singl Sunday Bloody Sunday, který pochází z alba War, vydaného v roce 1983. Zmíněná píseň má velký podíl na tom, že U2 získali za desku War nakonec platinové ocenění. A to rovnou dvakrát. Po předchozím albu October, které moc úspěšné zrovna nebylo, se tímto hitem U2 zase dostali na špičky hitparád. V písni se kapela vrací k události, která je v dějinách známá jako Krvavá neděle (Bloody Sunday) a jež se udála v roce 1972.

Z alba The Joshua Tree, které je nejspíš nejúspěšnějším albem této rockové skupiny, pochází další velmi známá píseň, With or Without You. Celkově album dokázalo získat ve Velké Británii platinovou desku během několika hodin a další ceny přišly záhy. To samozřejmě zapůsobilo na popularitu U2, jejich koncerty byly vyprodány brzo po možnosti koupě lístků, a tato irská partička si tak na nedostatek přízně opravdu stěžovat nemohla.

Politický nádech má píseň Pride (In the Name of Love), ve které vzpomíná kapela na bojovníka za lidská práva Martina Luthera Kinga. Song vyšel na albu The Unforgettable Fire v roce 1984.

Z roku 1989 pochází další skladba, která rozhodně není neznámá. Díky své místy melancholické a romantické melodii se zařadila i mezi 50 největších lovesongů tehdejší doby. Zbývá snad už jen dodat, že se jedná o píseň All I Want Is You z desky Rattle and Hum.

Pro někoho smutná, ale pro kapelu optimistická je píseň One, neboť jim dodala elán se po po troše hádek zase dát do práce s hudbou, kterou tak milují. One obsadila přední místa hitparád a dostalo se jí také označení nejlepší písně všech dob.

Další videoklip a také píseň Sweetest Thing, v překladu Nejsladší věc, se objevila poprvé jako novinka na albu The Best of 1980–1990, které je výběrem největších hudebních pecek U2. Mezi ostřílenými hity ovšem nehrála roli šedé myši, ale dokázala se prosadit stejně jako předchozí hitovky.

11. září 2001, kdy se odehrál teroristický útok na Světové obchodní centrum v USA, probíhalo turné Elevation. Do té doby relativně klidnou a normálně probíhající koncertní šňůru tato událost také poznamenala. Skupina nejdříve zvažovala uplné zrušení turné. Poté se ale rozhodla pokračovat s poupraveným repertoárem a na závěr setu zařadili U2 starší píseň Where the Streets Have No Name.

Teď něco, co dokáže rozproudit krev v žilách. Song, který je jako smršť a ne nadarmo se jmenuje Vertigo (Závrať). Píseň pochází z alba How to Dismantle an Atomic Bomb a byla také použitá například v reklamě na iPod.

Pohodová věc, která nesmí v žebříčku toho nejlepšího od U2 zajisté chybět, je píseň Beautiful Day. Je nádherný den, nenech ho odejít, je nádherný den... zpívá Bono v této písni, kterou si můžete i vy nyní poslechnout.

Velmi povedená se ukázala být spolupráce U2 a skupiny Green Day. Jejich společná píseň The Saints Are Coming rozhodně propadákem nebyla. První místa v různých žebříčcích, miliony uživatelů, co zhlédli videoklip na youtube i další faktory mluví pro úspěch tohoto projektu, a proto jako poslední klip v TOP 10 máte možnost zhlédnout právě tento.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší hity v podání U2. One, With or Without You, Beautiful Day… a mnoho dalších