Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Tonya Graves: Američanka, která je na české hudební scéně jako doma

Redakce

Redakce

3. 6. 2010

!Speciál!Tonyu Graves a její nezaměnitelný hlas české publikum zná především díky skupině Monkey Bussines, jíž je členkou. Málokdo ale ví, že Tonya vystupuje i v jiných projektech a je nejen skvělou zpěvačkou, ale také herečkou.

Tonya Graves, Zdroj: monkeybussines.cz

Tonya pochází z pěti dětí. Narodila se a vyrůstala v americkém Peekskillu a studovala herectví v New Yorku. V roce 1995 přijela do Prahy, kde původně plánovala strávit dva týdny. Ze dvou týdnů se stalo 15 let a celou tu dobu se Tonya postupně zabydlovala na české hudební scéně, jíž je dnes už neoddělitelnou součástí.

Od Liquid Harmony k Monkey Bussines

V letech 1995 až 1996 začala tato 150cm vysoká afroameričanka zpívat s Blues Bandem Luboše Andršta. Nedlouho poté se stala frontmankou kapely Liquid Harmony, která je jedním ze zakladatelů elektronické a taneční hudby v Čechách. Její existence ale neměla dlouhého trvání, stačili vydat jedno album, získat cenu hudební akademie a poté skončili. V roce 2000 Tonya začala zpívat s kapelou Monkey Bussines, se kterou je dodnes.

Můžete ji však slyšet a vidět vystupovat také v New Orchestra of Dreams, což je velkokapelový projekt Štěpána Smetáčka. Svůj um a exotický šarm propůjčuje Tonya také retro/electronic/disco projektu The Stylists, který založila s Moimirem Papalescu (lídr uskupení Moimir Papalescu and the Nihilists a člen kapely Vanessa). Loni v březnu The Stylists vydali skvělé album s názvem Passion and Fashion.

Všestranná umělkyně

Žánrový rejstřík Tonyi Graves je široký, stejně jako výčet umělců, se kterými spolupracovala. Umí blues i swing, umí rock, pop i funk. Oproti českým zpěvačkám má navíc jednu nepřeslechnutelnou výhodu – umí skvěle anglicky. Během své pěvecké kariéry spolupracovala s Fredem Wesleyem, Huramem Bullockem, Dennisem Chambersem, Davidem Williamsem a mnoha dalšími. S Monkey Bussines byli celkem desetkrát nominováni na cenu akademie české populární hudby, z toho čtyřikrát Anděla získali.

Jak je již zmíněno výše, Tonya má původně herecké vzdělání a ani v tomto oboru nezahálí, mohli jsme ji vidět ve filmech Iguo-Igua, Blízko nebe nebo Obsluhoval jsem anglického krále. Vystupuje také s projektem Rebelující dámy české hudby. Ten vznikl v roce 2004 a má za úkol představit publiku současnou tvář ženské hudební scény a výrazné ženské hudební osobnosti.

Co se týče soukromého života, Tonya má dva syny. Sebastian Ferdinand se narodil před čtyřmi lety, Niki Gusta před rokem a půl. Oba je vychovává se (stále ještě) manželem Markem Gregorem, šéfredaktorem časopisu Time In. Stále ještě proto, že podle posledních zpráv se Tonya bude s manželem rozvádět a už si našla nového muže. Tato energická zpěvačka se v životě prostě nenudí.

Tonya Graves zazpívá také 25. června na festivalu United Islands na Střeleckém ostrově od 19 hodin 30 minut.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tonya Graves: Američanka, která je na české hudební scéně jako doma