Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Tono Stano vystavuje své nahé modelky

Redakce

Redakce

18. 5. 2011

Jsou vyzývavé, zasněné, vytřeštěné či bizarní ty obyvatelky světa, kde stín je bílý. Tono Stano, v jehož pracích jsme zvyklí vnímat tepot ženské krásy, pro tentokrát přivedl své modelky snad z divokého karnevalu. I vy jste zváni.

OBR: Tono Stano 2011

Ženy na fotografiích Tono Stana působí nadpozemsky, Zdroj: tonostano.com

Slavný fotograf Tono Stano rozehrál v galerii Václava Špály hru se stíny. Pod jménem Bílý stín je zde k vidění zhruba 60 fotografií vzniklých mezi lety 1992 až 2011. Metoda, kterou Tono Stano použil pro jejich zhotovení, je více než neobvyklá. Fotograf si v reálu vytvořil prostředí “jako” negativní. Speciální fotoaparát, který umělec používá, potom sám zobrazuje negativní realitu přímo na fotografický papír.

Jak to všechno začalo?

V roce 1991 byl Tono Stano šťastnou náhodou pozván Annou Fárovou do ateliéru zesnulého Jana Sudka. Na polici zde leželo několik Sudkových fotoaparátů vyrobených ještě v devatenáctém století. Už Sudek je používal jako „staré“, ale přál si, aby fotoaparáty i po jeho smrti pracovaly. Tono Stano si tedy odnesl pár skvostů domů. Jedním z nich byl i dřevák (prastará dřevěná kamera), díky kterému mohla vzniknout i expozice Bílý stín. Kouzelný fotoaparát otevřel umělci dveře do bizarního světa bílého stínu.

OBR: Tono Stano 2011

Díky originálnímu postupu se černá mění v bílou a naopak

Tono Stano prohnal modelky, a vlastně i sám sebe, touhle starou bednou jako přechodovou komorou. V té každý zčerná a obrátí se hlavou dolů. A nejen to! Obočí tu docela zmizí, oko ztratí jiskru, je bez výrazu a musí být domalováno. Otočí se dokonce i plasticita obličeje. Místo stínů je světlo. Vše co je dole je najednou nahoře.

Zírající slepci

Lidé, se kterými se na fotkách potkáte, jsou vlastně slepí. Je nutností, aby modelky měly zavřené oči a teprve na ně se nalepí „nové“ negativní oči. Každý člověk, který se na vás z fotek dívá, tak vlastně nevidí, protože oči nejsou jeho. Celý proces je opravdu složitý. Vše co je ve skutečnosti bílé je černé a naopak, protože stín stínu je bílý.

Cyklus zahrnuje asi 60 jak velkoformátových tak i menších fotografií. Jsou na nich zachycené povětšinou ženy, ale sám sebe tu nešetří ani tvůrce. V legrační čepičce kamsi zamyšleně kouká. Tahle fotografie může lehce připomínat například Rembrantův autoportrét.

OBR: Tono Stano 1999

Slepý pohled vyfocených žen fascinuje i zneklidňuje

Některá děvčata na vás z fotek ironicky pokukují, jiné až téměř strašidelně cení zuby. Fotografie jsou šokující a divákovi asi chvíli potrvá než je vstřebá. Tono Stano zachytil jakoby divoký karneval ze záhrobí. Krásné ženy na fotografiích jsou na první pohled rozpustilé a divoké. Čiší z nich živočišnost, dravá radost ale i něha.

Tono Stano, slovenský rodák, je dnes považován za jednoho z nejslavnějších fotografů. Realizoval nespočet výstav jak doma tak i v zahraničí. Nyní žije v Praze a je fotografem na volné noze. Je znám především díky svým inscenovaným portrétům a aktům. Cyklus Bílý stín je úžasný experiment, který se povedl. Vidět jej můžete v Galerii Václava Špály až do 26. června. Kurátorem výstavy je Pavel Langer.

Bílý stín
6. 5. – 26.6.2011
Galerie Václava Špály
pondělí – neděle, 11 – 19hodin
Vstupné: 40Kč/20Kč
galerievaclavaspaly.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tono Stano vystavuje své nahé modelky