Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Tongue split aneb dva jazyky jsou lepší než jeden

Redakce

Redakce

24. 5. 2010

V tomto díle se zaměříme na jednu jedinou modifikaci a tou je split neboli rozštěpení jazyka, známé i pod názvem hadí jazyk. Jde o poměrně mladou extrémní modifikaci. První splity jazyka nalézáme v roce 1997 především v Americe, ačkoli původ praktiky můžeme sledovat hluboko do minulosti až k určitým jogínským úkonům. Některé lidi vždy fascinoval rozštěpený hadí jazyk, který spolu s kontaktními čočkami vytváří dojem démoničnosti. A tak se hadí jazyk brzy stal světově nejpopulárnější těžkou modifikací.V čem tato modifikace spočívá? Na první pohled se nejedná o nic složitého. Jazyk je prostě rozříznut na dvě poloviny, aby se podobal hadímu. Je ovšem třeba upozornit, že se jedná o téměř nevratný zákrok. Přestože několik oprav již proběhlo, zůstává hybnost znovusrostlého jazyka v mnoha případech omezená. To nedávno zjistilo i několik vojáků v USA, kde v rámci armády zakázali tongue split vnitřním předpisem, a oni se museli podřídit.

„V některých případech tongue split opět sroste zpátky do původní podoby.“ Zdroj: Bmezine.com

Je-li ovšem split proveden úspěšně a natrvalo, hybnost jazyka není zásadně omezena. Většina modifikovaných dokonce dokáže ovládat části jazyka nezávisle. I zde je ale stále jisté riziko, že ovládání rozštěpeného jazyka bude pro někoho náročnější. Někdo dokáže hned od rozříznutí hýbat každou polovinou jazyka zvlášť, někdo se to naučí časem a někdo se to nenaučí vůbec nikdy. Podobný dopad může mít split i na mluvení. Někomu vadí při mluvení v prvních týdnech, někomu pár měsíců a někdo bude šišlat celý život.

Z uvedeného jasně vyplývá, že split patří k těm náročnějším modifikacím a podobně jako tetování je nezbytné ho důkladně promyslet. Já ani SHE-MON ho neuděláme nikomu, kdo neprojde vstupním pohovorem, v němž zjistíme, nakolik je zájemce s těmito riziky srozuměn. Díky těmto pohovorům je splitů v ČR tak málo. Při úvodním seznámení se zájemcem obvykle zjistíme, že je velmi mladý a po splitu touží, aby byl hustej.

Ale už dost odstrašování a vrhněme se na samotné provedení splitu. Technik existuje několik a uvedeme dvě nejčastější.

První je zmíněna například v knize Hadi a náušnice a vyžaduje zhojený piercing jazyka. Ten je postupně roztažen na cca 10 mm. Poté je mezi otvorem a špičkou jazyka uvázána nit, která postupným utahováním jazyk prořízne. Jedná se o velmi bolestivou techniku, užívanou spíše amatérskými nadšenci, protože nevyžaduje příliš znalostí a zkušeností. Hlavní nevýhodou je občasný trvalý následek v podobě asymetrické deformace jazyka. Tento způsob je také výrazně omezen umístěním původního piercingu.

Druhým, technicky náročnějším způsobem je proříznutí jazyka skalpelem. Pro provedení splitu tímto způsobem je již zapotřebí profesionální vybavení a zejména zkušenosti. Jazyk je proříznut středem v oblasti mezijazykového septa. Práce se skalpelem musí být opravdu hodně přesná, jakýkoli zásah do svaloviny je nežádoucí. Stejně tak je třeba vyvarovat se poškození cév. Vhodné (spíš nezbytné) je mít po ruce elektrokauter pro okamžité zastavení výraznějšího krvácení.

„Řez musí být veden přesně středem jazyka.“ Zdroj: Hell.cz

Po proříznutí máme opět několik možností ošetření otevřené rány. Někdo nechá jazyk tak, jak je, což obvykle ústí v opětovný srůst cca 1/3 řezu, pomalejší hojení a občas nepříliš pěkný okraj rány po zahojení. Druhou možností je zatavení rány kauterem, což sice částečně zamezí rychlému srůstu rány, ale výsledný tvar jazyka je podobný, jako když ponecháme ránu otevřenou. Třetím a námi používaným způsobem je sešití vnitřní strany jazyka. Tento způsob má nejlepší výsledky, zejména co se týká hojení rány a konečného tvaru jazyka. Provedení je však výrazně náročnější než u výše uvedených dvou metod, proto je celosvětově prováděn jen několika specialisty.

Po provedení zákroku jazyk oteče podobně jako u piercingu jazyka. Jíst s čerstvě rozříznutým jazykem je náročné a zejména při sešité ráně je třeba dávat extrémní pozor na usazené zbytky jídla v ráně. Péči o split se nevyplatí podceňovat stejně jako péči o čerstvý piercing.

Split je již několik týdnů po (kvalitním) provedení zahojen a je možné začít zkoušet nejrůznější triky.

Míla „Bugtcher“, Hell.cz

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Tongue split aneb dva jazyky jsou lepší než jeden