Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Tomáš Klus vytáhl obecenstvo v Březnici na parket

Marie Baladová

Marie Baladová

9. 4. 2011

FOTO: Tomáš KlusV současné době jeden z nejúspěšnějších českých muzikantů, Tomáš Klus, vyjel na jarní koncertní turné. Topzine.cz se zúčastnil jednoho z jeho komornějších vystoupení v KD Březnice, kde Tomáš 8. dubna opět přesvědčil, že je daleko víc než jen dívčí idol.

FOTO: Tomáš Klus

Zpěvák a písničkář Tomáš Klus, Zdroj: Live Nation

Už při vstupu do kulturáku se mi naskytl pohled, kterého jsem se obávala. Vypadalo to tam, jak trefně poznamenala moje kamarádka, jako na sjezdu celého slepičího okresu. Jak jinak, hraje Tomáš Klus, takže natěšené a načesané dívky, mnohdy ještě bez řidičáku, vyrazily na koncert. Některým se podařilo přivést své mužské protějšky, kteří se skeptickým výrazem v obličeji rozhlíželi po nejbližším místě prodávajícím pivo. K mému překvapení se ale dostavilo i dost dospělých, kteří nespadají do kategorie typických Klusových fanoušků.

Ani nás nenechali dlouho čekat a na pódium vyběhl muž večera se svým druhým kytaristou Jirkou Kučerovským. V tričku s nápisem 1947 a širokým úsměvem vypadal natěšeně a mile a celý sál nadšeně očekával, co nám tento obyčejný kluk předvede. Hned po první písničce se Tomáš, jak se dalo čekat, rozhovořil. Mluvení mu je, soudě podle celého koncertu, evidentně blízké. Mimo jiné napůl v žertu vyzval diváky (v sále se sedělo), aby se nebáli a klidně si v prostoru pod pódiem zatančili, jeho hudba je přeci hlavně taneční, že? To ještě nevěděl, co touto výzvou rozpoutá.

Venco, jsi na mě moc hubená

Jeho slova okamžitě následoval nadšený tanečník Venca, kterého my místní dobře známe z koncertů lokálních skupin. Proto bylo velice zábavné sledovat, jak tento dlouhovlasý muž středního věku (podotýkám abstinent) háže vlasy, skáče a vytváří taneční kreace pod pódiem a Tomáš se snaží nesmát. Netrvalo dlouho a Venca začal s návštěvami pódia. Lidé se bavili, ale na muzikantech bylo vidět, že nějak nevědí, co si s tímto zjevem počít.

The YouTube ID of 0X070lU0-cA&feature=related is invalid.

Nicméně vše vyřešil Tomáš, když na konci písničky VeSmíru vytáhl své umění improvizovaných textů a Vencovi tak stylově řekl, že by to už stačilo. Venca po zbytek koncertu tančil v rohu pod pódiem, za odměnu dostal od Tomáše i napít, což tento veselý muž ocenil plácnutím Tomáše po zádech se slovy: „Díky vole!“ Koncerty na malých městech mají přeci jen svoji nezaměnitelnou atmosféru.

Koncert byl dobrou rovnováhou mezi Tomášovým bavičstvím a jeho písničkami. Zahrál snad všechny známé songy, pak i ty méně známé a představil nám i jednu novou píseň z připravované desky, která vyjde na podzim. Po hudební stránce jediné, co by se dalo vytknout, byl nepříliš dobrý zvuk, což ale padá na hlavu zvukaři. Tomáš je muzikant každým coulem, i když pomyslné kytarové první housle hrál jeho kolega Jirka Kučerovský.

foto Tomáš Klus a Jiří Kučerovský

Tomáš Klus a Jiří Kučerovský, Foto: Radek Adámek, Topzine.cz

Ten ovšem jako druhý muzikant nepůsobil vůbec špatně, naopak, dostal prostor pro to, aby mohl být vtipný a přesto Tomáše nezastiňoval. Jako dvojice vypadají chlapci opravdu dobře, Jirka je velmi zdárný sekundant, který si zaslouží pozornost. Tomáš, jako hvězda večera, oplýval výřečností a je to opravdu mistr slova, veršů, říkanek a básní. Improvizované texty vymýšlel přímo na pódiu levou zadní. Ze začátku mohl se svými vymyšlenými reklamními slogany působit trochu nuceně, tento pocit ale velice rychle opadl.

Jeho skladbám ani jeho projevu nebylo co vytknout. Obvyklé improvizace a obměny textů rozesmály a potěšily snad všechny přítomné. Když se člověk rozhlédnul po publiku, mohl zaznamenat, že ti dospělejší si zpívali texty s ním. Řečnické vsuvky mezi jednotlivými skladbami postupně gradovaly. Tomáš je bavič, nebo lépe řečeno kašpar, v dobrém slova smyslu. Od nácviku na Mistrovství světa v trapnosti přes gay podání písně Le.HomoLe až po výlet do publika a následné zoufalé pokusy dostat se zpět na pódium.

foto Tomáš Klus

Tomáš Klus na Votvíráku 2010, Foto: Karel Slabý, Topzine.cz

Není lehké v takovéto atmosféře udržet rovnováhu mezi legrací a vážností některých jeho písní. To se ale podařilo a písničky, ať už ty zamilované nebo politicky směřované, vyzněly dobře. Nejlepšího podání se dočkaly asi songy DA.MUklův meč, Pánu Bohu do oken a Malčik. Došlo klasicky i na ty slavné (slavné, což vysvětlil Tomáš, protože byly čtyřikrát v rádiu): Marie, VeSmíru nebo Navěky. Jak se dalo očekávat, mluvilo se i o Karlu Krylovi a politice, „Tadadadadá, zase nám padá vláda“. Asi je dobře, že si Tomáš tato témata nikdy neodpouští.

Nevím, jestli jako holka můžu být v hodnocení objektivní, ale Tomáš Klus je prostě dobrý. Hotovo. Jeho písničky jsou opakem hloupého tlachání o ničem, umí zpívat a hrát. Je to mistr bavič a komediant. I moji velice skeptičtí kamarádi se nemohli přestat smát. Ano, je roztomilý a s lidmi (hlavně holkami) to umí.

Na druhou stranu opravdu klobouk dolů, protože ne každý dokáže po takovémto koncertu hodinu podepisovat fotky a fotit se s úplnou samozřejmostí a nepředstíraným úsměvem (a svým psem Kapkou, který se mu neustále sápal do náruče a tahal mu šátek – jednoduše řečeno, všechny holky šly do kolen).

Celé jeho vystoupení i celkové vystupování je dobře děláno. Má vše, co by měl mladý muzikant mít. Člověka napadne, jestli se náhodou do téhle pózy roztomilého a vtipného obyčejného kluka jenom nestaví. Podle mě nikoli, protože když jsem s ním pak seděla v jeho šatně, usmíval se na mě, kouřil cigaretu a vyprávěl mi o tom, proč má rád svatby. A i když bylo pozdě a byl unavený, byl to prostě Tomáš Klus a musím přiznat, že se nakonec i mně, při závěrečném podání ruky na rozloučenou, trošku podlomily kolena. Ale přece jenom jsem jeho cílová skupina.

V rámci svého turné navštíví Tomáš 13 českých měst. Pokud se vám nepoštěstí ho vidět v některém z nich, nenechte si ujít jeden z letních festivalů, na kterých vystoupí, například Sázava Fest, Open Air Festival, Colours Of Ostrava nebo České a Moravské hrady. V nejbližší době se také můžete těšit na rozhovor, který pro Topzine.cz po koncertu poskytl.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tomáš Klus vytáhl obecenstvo v Březnici na parket