Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Tomáš Klus otvírá Hlavní uzávěr splínu

Gabriela Honková

Gabriela Honková

3. 12. 2009

album_hlavni_uzaver_splinu_200pxPísničkář, který se prosadil hitem Navěky, vydal nové album Hlavní uzávěr splínu. Dle názvu už slovo splín vyjadřuje podstatu obsahu. Jeho šestnáct písní je laděno do vět (jak jinak – u písničkáře), nad kterými je záhodno přemýšlet. Většina písní má nádech šedi, smutku, stesku. Mluví o ženách a o nenaplněných snech mladého kluka. 

album_hlavni_uzaver_splinu_200px

Tomáš Klus - Hlavní uzávěr splínu, Zdroj: tomasklus.cz

Texty Tomáš dokazuje, že je písničkář a textař vysokých kvalit. Škoda, že muzika je na začátku alba spíše ponurá a náladu vám moc nezvedne. Pro ženy je to však vynikající nástroj, jak si poplakat s kamarádkou nad sklenicí vína a probrat, jak jsou ti chlapi na nás ženy zlí a co všechno nám každodenně provádějí.

Oproti tomu druhá část alba je jakoby najednou opakem začátku. Naladěním se text rázem mění ze smutného na vtipný. Povedená píseň LeHomole je naplněna tímto vtipným textem o tom, jak každý má někoho, jen Tomáš stále zůstává sám u své maminky.

V písni Přičichnutí alergikovo rozebírá Tomáš to, jak si člověk dokáže užívat života, i když může být jakkoli nemocen. Tyto písně jsou světlé chvilky na jeho desce. Jinak se dočkáte spíše toho, že když si novinku poslechnete v autě, budete myslet na to, jak vám bylo kdysi hezky s vaším přítelem/kyní a jak je člověk teď vlastně nešťastný. Všechno má své pro i proti a možná, že tyto smutné písně vás nakopnout zase dopředu, protože si řeknete, že takhle smutní nechcete být. Pokud se ale nechcete utopit ve vlastních citech, rozhodně nedoporučuji poslouchat toto album, když máte pesimistickou náladu. Svůj stav tak ještě zhoršíte.

Naštěstí to Tomáš na konci alba vyrovnává písní Sentiment na tři body, která připomíná cikánské písně, které dokáží vyvolat radost. Nejpovedenější píseň na text i hudbu je pro mě jednoznačně Chybíš mi. Pár jednoduchými slovy je zde vyjádřeno to, co máme všichni někdě uvnitř, jen to nedokážeme pojmenovat. V jednoduchosti je v tomto případě krása, oproti dost složitým textům ostatních písní.

Album končí známou písní Navěky. Uzavřel tak celé dílo zaručenou cestou – svou nejznámější písničkou.

Až budu chtít přemýšlet o životě, co je všechno špatně, až budu chtít si sednout na postel a přemýšlet o lidech kolem mě, přemýšlet o citech a o nespravedlnostech na světe, věřte, že první, co si k tomu pustím, bude právě tento kousek od Tomáše Kluse.

Tomáš Klus – Hlavní uzávěr splínu

Vydáno: 2009

Celkový čas: 48:53

Skladby: Neklid, Da.Muklův meč, Vesmíru, Psáno u zpráv, Nenávratná, Asidat a Eva, Lenka, Z deníku (Grušence), LeHomole, Přičichnutí alergikovo, Markétce, 17B, Sentiment na tři body, Chybíš mi, Malčik, Navěky

Vydalo: Sony Music

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tomáš Klus otvírá Hlavní uzávěr splínu