Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Tomáš Klus. Marie, Pocity, Navěky… Nebo sport?

Klára Manfrinová

Klára Manfrinová

23. 4. 2010

Tomáš Klus, Zdroj: archivMohl být vrcholovým sportovcem. Rozhodl se ale pro hudbu. A to se vyplatilo. Tomáš Klus je nejen zpěvák roku 2009, ale především autor chytlavých melodií a poutavých textů, jehož kariéra se neustále vyvíjí. Jak se k hudbě dostal a kdo ho nejvíce ovlivnil? Čtěte dále!

Tomáš Klus, Zdroj: archiv

Tomáš Klus, Zdroj: archiv

Třinecký rodák v květnu oslaví 24 let své existence na tomto světě, kde toho za tu dobu hodně zakusil. Procestoval několik zemí, sjel několik řek i sjezdovek a všude ho provázela hudba. „Kdekoli se dělo cokoli, vždycky tam byla hudba. Táta hrál, máma zpívala, já jedl,“ popisuje Tomáš své dětství. S rodiči se od útlého mládi účastnil různých festivalů. Průlom nastal už v devíti letech na koncertě Jaromíra Nohavici. Od té doby Tomáš tajně brával otci kytaru a zkoušel skládat své první písně, prozatím bez textů.

Tomáš Klus na cestě z Třince do Prahy

V patnácti letech Tom odešel za sportem do Prahy. To ovšem mělo pozitivní dopad i na jeho vztah k hudbě. Kytara se stala jeho největším kamarádem a s koloběhem nových myšlenek o věcech, které ho předtím nezajímaly či je neřešil, začaly vznikat také první písničky i s texty. To vše vyústilo v klíčovou otázku. Věnovat se hudbě nebo vrcholovému sportu?

Nakonec od sportu upustil a na návrh profesorky ze střední školy si podal přihlášku na DAMU, kde ho následně přijali a stal se právoplatným studentem. Ovšem hudbě se věnoval dále a více než do té doby. Písniček přibývalo a Tomáš měl stále více klubových koncertů i fanoušků. V únoru roku 2008 vydal své debutové album pod názvem Cesta do záhu(d)by, kde posluchačům představil téměř dvě desítky skladeb. Tímto počinem se dostal do povědomí široké veřejnosti.

Další deska přišla na řadu v říjnu následujícího roku. Hlavní uzávěr splínu obsahuje kromě třinácti songů také tři bonusy – písně, které Tomáš napsal pro film Anglické jahody. Jednou z nich je také píseň Navěky, kterou si zazpíval společně s první českou superstar Anetou Langerovou. Velmi zabodoval i s pilotním singlem Pocity, který ovládl české hitparády.

„Až budu chtít přemýšlet o životě, co je všechno špatně, až budu chtít si sednout na postel a přemýšlet o lidech kolem mě, přemýšlet o citech a o nespravedlnostech na světe, věřte, že první, co si k tomu pustím, bude právě tento kousek od Tomáše Kluse,“ napsala Gabriela Honková ve své recenzi, kterou si celou můžete přečíst zde.

Aby mohli mít fanoušci Tomášovy písničky přehledně u sebe, rozhodl se vydat svůj zpěvník. Já, písničkáŘ obsahuje songy z obou dosud vydaných desek a nechybí samozřejmě bonusy v podání nevydaných písní nebo fotografií.

V letošním roce se Tom stal zpěvákem roku při udělování Hudebních cen televize Óčko. A sotva dokončil v květnu svou několikaměsíční koncertní tkaničku, už plánuje další turné, tentokráte se slovenskou zpěvačkou Janou Kirschner.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tomáš Klus. Marie, Pocity, Navěky… Nebo sport?