Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Tomáš Klus a Jana Kirschner vystoupili v pražské Lucerně

Vojtěch Koval

Vojtěch Koval

5. 12. 2010

!FOTOGALERIE!Tomáš Klus a Jana Kirschner v rámci společného turné vystoupili tuto sobotu 4. prosince 2010 ve velkém sále Lucerny. Tomáš Klus bavil publikum pouze za doprovodu kytaristy Jiřího Kučerovského, Jana Kirschner pak potěšila publikum i svými známými hity.

Tomáš Klus a Jana Kirschner v Lucerně, Foto: Francesco Castelli, Topzine.cz

Tomáš Klus a Jana Kirschner v Lucerně, Foto: Francesco Castelli, Topzine.cz

Letos v listopadu odstartovalo společné turné Tomáše Kluse a slovenské zpěvačky Jany Kirschner. Po koncertech v Liberci, Brně nebo třeba Ostravě se 4. prosince 2010 představili v pražské Lucerně. O všechna společná vystoupení těchto dvou populárních interpretů byl obrovský zájem a i do Lucerny přišlo hodně lidí. I když tento obrovský prostor nebyl zaplněn až do posledního místa, dokázali diváci vytvořit vděčnou kulisu.

První vystoupil Tomáš Klus za doprovodu kytaristy Jiřího Kučerovského. Tento koncert byl pro mě první příležitostí poslechnout si Tomáše naživo, takže jsem byl zvědavý, co předvede, jelikož je vyhlášený tím, že dokáže své publikum bavit. Abych pravdu řekl, nakonec jsem byl trochu rozpačitý, i když zbytek publika se zřejmě bavil dobře.

Balancování na hranici trapnosti

Tomáš Klus svou tvorbou velice povedeně navazuje na tradice moravskoslezských písničkářů, jako je Jaromír Nohavica nebo Pavel Dobeš. Jeho texty jsou vtipné, mají příběh a pro posluchače jsou snadno zapamatovatelné, takže si je můžou zazpívat společně s ním. Rád se také hlásí k odkazu Karla Kryla, podobně jako on se nebojí do svých písní vložit trochu té politické angažovanosti. Potud bylo moje první setkání s Tomášem Klusem velice příjemné.

Celkový dojem ovšem kazila Tomášova snaha za každou cenu bavit své diváky. K jeho image písničkáře samozřejmě patří kontakt s publikem, stejně tak i Jaromír Nohavica při svých vystoupeních polovinu času jen baví přítomné diváky. Řekl bych ale, že Tomášovi trochu scházel nadhled. Tak moc se snažil zdůraznit, že se jedná vlastně o částečně improvizované představení, až jeho vystoupení začalo působit až amatérsky.

Často se Tomášovi podařilo vtipně rozvinout některou ze svých písniček, například táborákovou verzí, nebo úpravou pro ukulele, svým trochu moc afektovaným, šaškovským výrazem však hned vzápětí každou takovou světlou chvilku shodil.

Celkový dojem z vystoupení Tomáše Kluse mě trochu zklamal, ale rád bych i přesto řekl, že v dobrém slova smyslu vyčnívá mezi svou konkurencí. V porovnání například s Davidem Deylem, čerstvým vítězem kategorie zpěvák roku na televizi Óčko, je Tomáš Klus skutečně příjemným překvapením na české scéně. A to nemluvím jen o pěveckých a skladatelských schopnostech. Je příjemné vidět na pódiu někoho, kdo chce vyjádřit svůj názor.

Co z toho dítěte vyroste?

Jana Kirschner se na česká pódia vrátila po dlouhých sedmi letech, poté co si vyzkoušela působení v zahraničí, konkrétně v Anglii, kam se v roce 2005 přestěhovala. Přestože je na ní už hodně znát pokročilý stav těhotenství, dokázala na pódiu, že energie má stále na rozdávání, i když se jednalo už o osmý koncert v řadě.

Jana se svou kapelou předvedla hodně zajímavý koncert. Diváky potěšila svými klasickými hity jako např. V Cudzom mestě, po většinu koncertu ale produkovala Jana s kapelou experimentální hudební show, v duchu posledního alba Krajina rovina. Sedmičlenná kapela za Janinými zády předváděla neuvěřitelně širokou paletu žánrů a motivů, vzájemně se prolínajících a vytvářejících velice unikátní atmosféru doplněnou o barevnou světelnou show.

Možná je ale škoda, že se Jana nedržela svého písničkářského talentu, podle reakcí na její starší písně by publikum možná více ocenilo, kdyby si s ní mohlo zazpívat. Každopádně však Jana Kirschner i Tomáš Klus ukázali, že příjemně vybočují z jinak trochu ušlého středního proudu české a slovenské hudební scény.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/tomas_klus_jana_kirschner-praha-cz-hudba-04122010/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tomáš Klus a Jana Kirschner vystoupili v pražské Lucerně