Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Tom Waits – stařík s megafonem

Dušan Takáč

Dušan Takáč

5. 10. 2009

waits_600x338Tom Waits. Tak se jmenuje extravagantní písničkář, který v loňském roce poprvé svojí přítomností poctil Prahu. Svým chraplákem dokáže pozvednout ze židlí každého posluchače a jako instrumenty mu slouží i takové věci, jako je ruční megafon.

Zdroj: tomwaits.com

Zdroj: tomwaits.com

Muž, který šetří koncerty a vydává se na turné pouze jednou za několik let. Jeho cesta je pečlivě naplánována. Do měst se obvykle nevrací a v každém z nich za sebou zanechá nadšené publikum. Letos v prosinci oslaví tento hudební mág 60. narozeniny.

Učitelský syn z Kalifornie si vybudoval svůj vlastní hudební styl na pomezí jazzu, blues a industriální hudby. Svůj tulácký život (po rozvodu rodičů a spoustě vystřídaných zaměstnání) dokázal zúročit v náladě svých písní. Do hudební branže se dostal díky pozici vyhazovače v klubu v San Diegu. V té době (rok 1972) se již o hudbu zajímal a skládal písně, kterými pak o přestávce bavil návštěvníky zmíněného podniku. Tam ho objevil v 22 letech manažer Herb Cohen.

Tom Waits, Autor: The Livo, Zdroj: photobucket.com

Tom Waits, Autor: The Livo, Zdroj: photobucket.com

První desku s názvem Closing Time vydal již o rok později, tedy v roce 1973, a po dobu šesti let vydával pravidelně s ročním odstupem další alba. Včetně desek a kompilací má dnes na kontě celkem 20 počinů. Za všechny jmenuji nejznámější Blue Valentine (1978), Franks Wild Years (1980) nebo Bone Machine (1985). Zlomovým se pak stalo album Swordfishtrombones (1983), kde se objevuje ve větším množství jeho typické chrčení.

Zatím poslední vydaný počin se jmenuje Orphans: Brawlers, Bawlers & Bastards, což je více než tříhodinová kompilace nových a starých písní, prokládaná několika mluvenými historkami. Oproti svým hudebním začátkům Waits zvolnil tempo a od roku 2006 se na pulty obchodů žádná další jeho hudba nedostala.

Tom Waits, Zdroj: pastemagazine.com

Tom Waits, Zdroj: pastemagazine.com

Tom Waits není jen zpěvák a skladatel. K mnoha filmům složil nejen úvodní či závěrečnou píseň, ale ztvárnil také některé zásadní postavy. Za všechny jmenuji film Jima Jarmusche Down By Law (Waits hrál i v jiných Jarmuschových filmech) nebo nadpozemskou postavu tuláka ve filmu Tonyho Scotta Domino. Objevil se dokonce ve filmu Francise Fordy Coppoly Drákula, oceněného třemi Oscary.

Jeho nová role má být ve filmu, který bude mít premiéru na přelomu letošního roku a jmenuje se Imaginárium doktora Parnassuse. V tu dobu se tam již šedesátiletý Tom Waits představí v roli ďábla. Snad ho tento ohnivý výstup nabudí k vydání další desky. Jeho fanoušci jsou již nedočkaví, co jim tento nenápadný starý pán připraví tentokrát. A vy byste měli také, protože výraznější hudební persóna, snad s výjimkou Leonarda Cohena, v dnešním hudebním byznysu svůj hlas neprodává…


Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tom Waits – stařík s megafonem