Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Tom Clancy potkává Brama Stokera v akčním románu Christophera Farnswortha Krvavá přísaha

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

3. 8. 2011

Lze napsat špionážní upírský román? A lze napsat dobrý špionážní upírský román? Americký spisovatel Christopher Farnsworth dokazuje, že je to možné ve své prvotině Krvavá přísaha. Upír ve službách prezidenta USA boří totiž největší žánrové klišé.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Americký spisovatel Christopher Farnsworth ještě přednedávnem pracoval jako novinář a scénárista a dnes patří mezi nejčtenější autory po celém světě. Za všechno může stávka scénáristů, kdy se Farnsworth z dlouhé chvíle pustil do psaní svého prvního románu. Krvavá přísaha je nadšeně přijímána čtenáři i literárními kritiky hlavně kvůli tomu, že svým tématem, propojením upírského žánru a špionážního thrilleru, tak trochu vyčnívá z přemíry upírských románů, které se v nedávné době vyrojily na knižním trhu.

V knize se čtenář seznamuje s předním agentem americké Tajné služby, Nathanielem Cadem. Idylku obrazu dokonalého osobního strážce prezidenta a ochránce Spojených států amerických narušuje fakt, že Cade je upír.  Přirozený instinkt velí Cadovi, aby se hladově vrhnul na každého člověka, ale jelikož byl prezident Andrew Johnson vychytralý, svázal ho k sobě a svým nástupcům kouzlem ochrany. Nebezpečný upír tak plní přímé rozkazy jeho nástupců již sto čtyřicet let a neuspěl jenom párkrát (zmínka jedenáctého záři stojí za to).

V Krvavé přísaze musí Cade a jeho nový parťák mladík Zach Barrows zabránit šílenému doktoru Johannu Konradovi ve stvoření strojů na zabíjení seskládaných z mrtvých těl amerických vojáků. Přitom překonávají dalšího upíra, podivnou agenturu jdoucí jim po krku i vlastní neshody

Každý hodný upír nepije krev

Chritopher Farnsworth velmi dobře využil doby lačnící po rozervaných upírech a tajemných zápletkách. Upustil ovšem od romantického děje a tuctových teenagerských příběhů a umístil svého upířího superhrdinu do světa Toma Clancyho a Iana Fleminga. Ono propojení se špionážním thrillerem se přímo nabízí. Upír jako nadpřirozená bytost, silná, rychlá a smrtící by byla dokonalou zbraní nebýt faktu, že nikomu neslouží a touží pouze po krvi bez ohledu na to, zda je prezidentem vlastního státu. S tím se autor vyrovnal tak, že svého hrdinu svázal s prezidentem doživotní přísahou krve, podle které byla celá kniha pojmenována.

 

Nathaniel je staromódní upír, třpytění na slunci se čtenáři tudíž vyhnou. Potrpí si na vzhledu, spí v rakvi a zabít se dá nejlépe oddělením hlavy od těla. Od moderních literárních upírů zdědil pouze rozervanost a nechuť pít lidskou krev. Nemá žádnou pozemskou lásku a ani s lidskými kamarády to není žhavé. Mezi jeho koníčky patří zabíjení a sbírání trofejí v podobě tajemných artefaktů. Prostě upír jak se patří.

Automobilové honičky, přestřelky a pěstí souboje

Zápletka krvavé přísahy patří mezi to nejnapínavější, co letos vyšlo. Čtenáři se mohou těšit na mrtvého hlavního hrdinu, šíleného doktora Konrada, předlohy doktora Frankensteina i na islámské teroristy, kteří převážejí mrtvé těla do Států. Patriotismus totiž číhá na každém rohu, naštěstí ale není tak násilný jako v jiných špionážních románech a četba není přerušována hesly typu ať žije Amerika.

Christopher Farnsworth stvořil román, který si zamilují jak milovníci tajemné upírské tématiky, tak ti, co tomuto žánru příliš neholdují. Ti si mohou nadpřirozený prvek odmyslet a dosyta si užít dobrodružného akčního příběhu. Druhý díl vyšel za mořem již letos v dubnu a nezbývá než doufat, že u nás vyjde co nejdříve.

Název originálu: Blood Oath
Český název: Krvavá přísha
Autor: Christopher Farnsworth
Překlad: Pavel Medek
Počet stran: 358
Vazba: vázaná
Obálka: Bohumil Fencl
Rozměry: 150 x 210 mm
Vydal: BB art, Praha 2011
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tom Clancy potkává Brama Stokera v akčním románu Christophera Farnswortha Krvavá přísaha