×
TOPZINE.cz

Tolokonnikovou z Pussy Riot vezou na Sibiř. Prý jako trest za dopis

FOTO: Naděžda Tolokonnikova
Naděžda Tolokonnikova při rozhovoru pro BBC. | Zdroj: Reprofoto youtube.com

Členka ruské punkové skupiny Pussy Riot Naděžda Tolokonniková bude přestěhována do vězení na Sibiři. Na svém twitteru to uvedl její manžel Pjotr Verzilov. Podle něj je to trest za dopis, ve kterém si stěžovala na nelidské podmínky ve vězení.

Naděžda Tolokonnikova při rozhovoru pro BBC. | Zdroj: Reprofoto

Verzilov se odvolává na spolehlivé zdroje. Podle něj je Naděžda na cestě do pracovního tábora přímo v srdci Sibiře. Konkrétně by se měl nacházet v Krasnojarském kraji, čtyři časová pásma a téměř 4500 kilometrů od Moskvy. Přesné umístění zatím nezná, indicie prý ale ukazují na vězení ve městě Nižnij Ingaš.

Podle slov Verzilova je přesun trestem za otevřený dopis, ve němž si Tolokonniková stěžovala na otrocké podmínky ve vězení. Rozepsala se v něm o ponižujícím zacházení s vězni nebo o sedmnáctihodinových pracovních dobách. Dopis rozpoutal v Rusku i ve světě debatu o možné podobnosti pracovních táborů v současném Rusku s gulagy sovětské éry.

„Nemají možnost použít obvyklé psychologické nebo fyzické metody běžně používané na vězně kvůli tomu, jak sledovaný její případ je,“ napsal na Twitteru. „Tak si jako způsob trestu vybrali toto.“ Přesun má podle něj mimo jiné sloužit tomu, aby ji skryl před zraky médii.

Rodina nic neví

Není výjimkou, že transporty vězňů trvají v rozlehlém Rusku dny a týdny. Právníci ani příbuzní v jejich průběhu nedostávají podle ruských zákonů žádné informace o převáženém. Dostanou je až poté, co vězeň dorazí na místo.

Tolokonniková si spolu s Marijou Alchinovou odpykává dvouletý trest za „punkovou modlitbu“ namířenou proti Vladimiru Putinovi a propojení církve s politikou. Loni v únoru ji před prezidentskými volbami zahrály v pravoslavném chrámu. Byly odsouzeny za výtržnictví motivované náboženskou nesnášenlivostí.

Tolkonniková si po nastoupení trestu stěžovala na podmínky Mordvinském táboře, kde byla vězněna. Držela protestní hladovku, kterou už ale skončila a podle ruského zmocněnce pro lidská práva Vladimira Lukina je v „uspokojivém zdravotním stavu“. Doprovází ji prý lékař a potravu už normálně přijímá.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..