Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Tohle vás čeká před cestou do USA

Spojené státy americké určitě stojí za bližší prozkoumání. Pokud se i vy chystáte navštívit Ameriku a projet si pár vytipovaných míst, poradíme vám, na co byste neměli zapomenout a co vás čeká.

Kde a jak seženete výhodně letenky do USA

Ceny letenek se mohou lišit i o desítky tisíc. Nejlevnější bývají dva až tři měsíce před odletem. Během hlavní sezóny od června do září a v období Vánoc a Velikonoc cestuje velké množství turistů, a proto je cena vyhnaná na maximum. Sledujte letenkové slevové portály, ve kterých můžete vychytat letenky za výhodné ceny. Počítejte také s tím, že pokud chcete snížit cenu za letenky, musíte odlétat ze zahraničí. Nejčastěji z německých nebo rakouských letišť. Rozhodně se vám vyplatí koupit rovnou i zpáteční letenku.

Bez cestovního pojištění se neobejdete

Ještě před samotnou cestou si vyřiďte cestovní pojištění. Bez něj snad ani raději neodlétejte. Lékařská péče v USA je opravdu drahou záležitostí. Bez kvalitního cestovního pojištění do USA se můžete dostat do svízelné situace. V Americe vás nikdo neošetří, pokud nevylovíte z peněženky dostatek peněz, nebo se neprokážete platným cestovním pojištěním. Uvědomte si, že zdravotní systém, na který jste zvyklí z České republiky, v Americe nefunguje. Pro ilustraci– v USA zaplatíte za ošetření u zubaře minimálně 4 000 Kč, větší zákroky jako např. ošetření zlomeniny se pohybují kolem 160 000 Kč. Jeden den pobytu v nemocnici vás vyjde na 40 000 Kč. Pojištění proto nepodceňujte. Sjednat ho můžete během pár minut online, mrkněte například na srovnání cestovních pojištění na Srovnejto.cz a máte jistotu, že pořídíte nejlevněji.

Kolik stojí ESTA a kde vyplníte žádost o cestovní povolení

Do USA můžete přicestovat buď přes vízum nebo cestovní povolení ESTA, pokud bude váš pobyt v USA kratší než 90 dní. Poplatek vás vyjde na 14 USD a schválení probíhá poměrně rychle. Abyste povolení získali, potřebujete pas s biometrickými údaji, jména a příjmení obou rodičů a informace o současném zaměstnání (adresa, název firmy). Dejte si pozor, přes jaký portál budete žádost ESTA vyplňovat. Existuje pouze jeden oficiální web (web americké vlády), kde opravdu zaplatíte 14 USD. Přes jakéhokoli prostředníka se poplatky mohou vyšplhat i do výše 2 000 Kč, což je zcela zbytečné.

Na slovíčko s imigračním úředníkem na letišti

Po přistání na prvním letišti v USA se připravte na krátký vstupní pohovor. Ten má zamezit vstupu do země lidem, u kterých existuje podezření, že chtějí v Americe nelegálně pracovat nebo páchat jiné nepravosti. Mluvte proto vždycky pravdu a zachovejte klid. Buďte přátelští, usmívejte se, nikdo vás nebude vyslýchat nátlakem. Úředník se většinou ptá na otázky ohledně vaší cesty, proč jste přijeli, kde budete bydlet, jestli v USA někoho znáte, kdy se vracíte, jestli jste už někdy v USA byli. Pokud si v angličtině úplně nevěříte, buďte v klidu. Úředníci jsou na to zvyklí. Zároveň si odpovědi můžete připravit na papír nebo požádat nějakého Čecha, aby vám pomohl.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Tohle vás čeká před cestou do USA