Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Točník, České hrady.cz: Pivo, pot a pravá letní pohoda

Marie Baladová

Marie Baladová

12. 7. 2010

Tento víkend začal cyklus letních hudebních festivalů Hrady.cz. Jako první přišel na řadu již tradičně Točník a nejenom díky nadprůměrnému počasí lze hovořit o více než vydařeném startu. Kryštof, Wohnout, Sunshine, Horkýže Slíže nebo třeba Monkey Business a spousta dalších tuzemských kapel se postarala o příjemný zážitek na celé léto.

Aneta Langerová, Zdroj: Šárka Vošahlíková

Na místo jsme dorazili krátce po poledni, kromě menšího čekání ve frontě na parkování probíhalo při vstupu vše hladce a bez větších prodlev. Festivalový areál byl schovaný na palouku kousek pod hradem Žebrák s nádherným výhledem na Točník. Dvě pódia a dostatek stánků s občerstvením a hlavně s pivem, dobře naladění lidé (hledající útočiště ve stínu přilehlého lesa) vytvářeli příjemnou atmosféru, kterou jako první podkreslili akustičtí Kryštof.

„Letos budeme na Českých hradech hrát akusticky. Hrozně nás to baví a i ten čas otevírání festivalu je vlastně proto, že se to k té akustice hodí.“
Richard Krajčo

Již šestý ročník tohoto festivalu se letos rozrostl, a festival se proto rozdělil na dvě části; na stávající projekt České hrady.cz a nově na Moravské hrady.cz, do něhož byly zapojeny hrady Bouzov, Veveří a Hukvaldy. O popularitě festivalu svědčí nejenom to, že se letos odehrává na větším množství hradů (a tím pádem roste i jeho návštěvnost), ale i cena TV Óčko za nejlepší hudební festival za rok 2009, kterou obdržel.

„To jsou nejlepší akce z celýho léta. Neměl bych to říkat, abych neurazil ostatní pořadatele, ale je to nejlepší.“
Honza Homola (Wohnout) o festivalu

Slunce pálilo o sto šest, ale festival se začínal teprve rozjíždět. Pocit pravé letní akce se vším všudy se dostavil právě během koncertu Wohnoutů, kdy z diváků i muzikantů lil pot; sbor místních dobrovolných hasičů tedy rozpálené publikum pořádně svlažil obrovským proudem vody.

Pivo i voda tekly proudem

Vedro rozhodně nedělalo problém zpěvačce kapely Toxique, Kláře Vytiskové, která stíhala měnit jeden outfit za druhým. Xindl X a bláznivě oblečení členové formace Kašpárek v rohlíku udržovali příjemnou náladu. Pivo teklo proudem, v trávě jedna deka vedle druhé, odpočívající lidé. My jsme našli útočiště v příjemné čajovně a u občerstvení; chtěli jsme nabrat síly na další koncerty. Jediné, co se v tu chvíli mohlo pořadatelům vytknout, byla nefungující cisterna na pitnou vodu.

Toxique, Zdroj: Šárka Vošahlíková

Kapela Sunshine bojovala s vedrem asi nejvíce, ale zato na jedničku. Kay Buriánek kropil sebe i publikum vodou, na chvíli se snažil skrýt před horkým počasím pod pódiem, kde odzpíval kus skladby Victim is another name for lover. Nebyl by to ale Kay, aby pak nevyskočil a nevrhnul se k divákům. Jen taktak jsem mu stihla uskočit z cesty.

Osvědčené kapely nezklamaly

Po kapele Sunshine přišli na řadu mezi diváky velmi oblíbení Horkýže Slíže, kteří i zde slavili velký úspěch. Styl se musí nechat i formaci PSH. Orion a Vladimir 518 donutili k houpavému pohybu sice převážně mladší publikum (včetně mě), bylo to však dobré zpestření odpoledne.

Večerní program odstartovala Aneta Langerová, která se svými příjemnými skladbami všechny rozezpívala a nejedna ruka se pak houpala ve vzduchu. Support Lesbiens předvedli stejný set jako na pražském Majálesu, písním to na kvalitě ale určitě neubralo. Jen Kryštof Michal by si příště mohl připravit trochu duchaplnější komentáře, jeho neustálé vybízení k sexu přišlo mně (i mnohým dalším) trochu trapné.

Noční hrady

K nočnímu řádění divákům skvěle posloužila Vypsaná fixa, která přilákala velký dav, a bylo by tedy asi lepší, kdyby vystupovala na větším pódiu. Na bujaré tancování a skákání se ale i tak místo vždycky našlo. Jako vrchol večera vystoupili Monkey Business. Jsem zvědavá, kdy Matěj Ruppert svlíkne ten svůj žlutý hoperský outfit a čepici s rovným kšiltem a zbaví se vyjadřování ve stylu „Tak to tady máme zase, že jóó, hele, český hrádky, hele“. Hudební produkce kapely tím naštěstí nijak neutrpěla, naživo se o půlnoci bavili snad všechny.

„Monkey Business moc neposlouchám, ale takhle naživo jsou skvělí, srší z nich dobrá nálada.“
Gábina (22), Příbram

Vyskákaní, vytancovaní a hlavně spokojení jsme se po posledních tónech pod Točníkem odebrali do stanového městečka, kde jsme s rozjařenými návštěvníky zažili pár vtipných situací, ale nakonec jsme stejně z naprostého vyčerpání usnuli.

Točník, české hrady.cz, Zdroj: Šárka Vošahlíková

Točník byl víc než důstojný otvírák Hradů.cz. Měl vše, co si letní festival může jen přát. Plejádu nejlepších českých interpretů, dobře naladěné publikum, krásné prostory, počasí bez mráčku a atmosféru, kterou si Hrady.cz ponesou, doufejme, ještě hodně dlouhou dobu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Točník, České hrady.cz: Pivo, pot a pravá letní pohoda